Která marvelovská postava jste podle typologie osobnosti MBTI?

Která marvelovská postava jste podle typologie osobnosti MBTI?

Ostatní
Která marvelovská postava jste podle typologie osobnosti MBTI?

Dnes trochu zabrousíme do psychologie.

5 / 5 2807 0
26. srpen 2022, napsal Johnny

Od pradávna patří mezi základní lidské vlastnosti sebeidentifikace a potřeba někam zapadnout. V průběhu let vzniklo mnoho typologií osobnosti a souvisejících testů, které obvykle na základě zodpovídání vybraného souboru otázek určí, do jaké kategorie spadáte.

Mezi nejznámější osobnostní testy patří takzvaný Myers-Briggs Type Indicator (MBTI), jenž pracuje se čtyřmi základními veličinami. Těmi jsou vnímání okolního prostředí (extroverze/in­troverze), získávání informací (smysly/intuice), zpracování informací (myšlení/cítění) a životní styl (usuzování/vní­mání).

Jelikož s každou veličinou jsou spjaté právě dvě možnosti, lze se prostřednictvím jednoduché kombinatoriky dobrat výsledku, že tato teorie rozlišuje dohromady 16 druhů osobností. Podstatné je, že tyto testy jsou jednoduše dohledatelné online, přičemž jejich vyplnění je zpravidla zdarma a zabere pouhých několik minut.

My vám v tuto chvíli nenabídneme možnost si takový test u nás na webu vyplnit. Jakmile si ho ale sami uděláte, dáme vám možnost porovnat, ke které postavě v rámci Marvelu máte dle tohoto členění nejblíže.

Pojďme na to.

ENFJ – Thor

Ze všech původních Avengerů si zřejmě právě Thor prošel nejdramatičtějším vývojem. Ztratil většinu blízkých a nejednou si sáhl na dno. Přesto zůstává nadále hrdinou. K jeho nejtypičtějším vlastnostem patří vedle specifického smyslu pro humor také silná vůle a nezdolný idealismus.

INFJ – Vision

Vision patří bezpochyby v rámci MCU mezi postavy s nejtragičtějším osudem. Jako by mu zkrátka nebyla přána chvíle klidu a štěstí. Jako analytický syntezoid funguje zejména na bázi chladné logiky, přesto mu však hluboké emoce ani v nejmenším nejsou cizí. Skrze jeho vztah se Scarlet Witch lze dobře pozorovat, jak se v něm protínají roviny racionalismu a empatie.

ENFP – Spider-Man

Dobrého souseda Spider-Mana netřeba zdlouhavě představovat. S velkou mocí přichází velká zodpovědnost, to jsou slova, jimiž se tento hrdina řídí. Na Peteru Parkerovi je vidět, jak se vždy snaží udělat tu správnou věc. A zavděčit se všem. Za každou cenu. Dále lze jako ENFP identifikovat Ms. Marvel nebo Monicu Rambeau.

INFP – Scarlet Witch

Co do síly nebo emočního prožívání se jen málokdo může měřit se Scarlet Witch. Takřka veškeré její jednání pramení z vnitřního smutku, neboť v jádru je mimořádně empaticky založená. Kdyby si v životě neprošla nespočtem traumat, mohli bychom snáze pozorovat její podobnost s dalšími typy INFP, jako je Mantis nebo Groot.

ENTP – Iron Man

Díky hereckému výkonu Roberta Downeyho Jr. si dnes pomalu každý druhý fanoušek přeje být jako Tony Stark. Není divu, vzhledem k tomu, jak zazobanému playboyovi význačného zejména arogancí a cynismem dodal charisma. I přes své negativní vlastnosti, jako domýšlivost či ješitnost, však Tony toužil po lepším světě. A všemi svými silami se pokoušel vysněného stavu dosáhnout. Kromě něj bychom jako ENTP mohli uvést třeba Shuri nebo Ant-Mana.

INTP – Bruce Banner

Zatímco Hulk je impulzivní a násilný, Bruce Banner bývá tichý a přemýšlivý, skutečný opak svého zeleného alter-ega. Příběhy, v nichž hraje prim tato postava, se obvykle točí kolem toho, jak prožívat emoce a nenechat se jimi unést. Záměrně je v titulku uvedeno jméno Banner a nikoliv Hulk. Typ INTP je totiž charakteristický intelektuálním přístupem k životu. Jde o samotáře vyhýbající se sociálním kontaktům.

ENTJ – Nick Fury

Na pozici vůdce Avengerů se v minulosti vystřídalo mnoho hrdinů. Nicku Furymu ovšem nelze upřít, že dal fakticky tento tým dohromady. Právě on je rozený vůdce, obdařený strategickým uvažováním a schopností pracovat pod tlakem. Není příliš zvyklý přijímat kritiku a běžně se staví do dominantní pozice. Dále lze jako ENTJ jmenovat například Odina.

INTJ – Doctor Strange

Další postava, která se vedle analytického uvažování vyznačuje také jistou mírou arogance. Pro svou jedinečnou mysl má často problémy porozumět si s ostatními. Na druhou stranu však nahlíží na svět unikátním způsobem, díky čemuž dovede zdárně dospět ke kýženému výsledku i ve zdánlivě neřešitelných situacích. Upřednostňování racionálního úsudku před city někdy vede k určité formě povýšenosti. Zástupcem INTJ je také Xu Xialing, Shang-Chiho sestra.

ESTJ – Hawkeye

Clint Barton alias Hawkeye bývá někdy označován jako nejpodceňovanější Avenger. Nedisponuje tak výraznou či extravagantní osobností jako Captain America nebo Iron Man. Jednoduše o něm lze prohlásit, že je zvyklý držet se při zemi. Nenápadný a tichý, ale v tom, co dělá, zatraceně dobrý. Jeho schopnosti jsou nejen výsledkem talentu, ale také velmi tvrdé dřiny. Do této kategorie dále patří M’Baku nebo také Lady Sif.

ISTJ – Gamora

Gamora je logicky uvažující a precizní. Cenný spojenec, obávaný nepřítel. Ač není zvyklá dávat moc najevo své city, za své blízké by dala vše. Typ ISTJ je u Marvelu (respektive v rámci MCU) nejběžnější vůbec. Dále sem patří Wong, Pepper Potts, Happy Hogan, Okoye, War Machine nebo i Nebula, sestra Gamory.

ESTP – Rocket Raccoon

Jistě, na první pohled vypadá roztomile, ale ve skutečnosti je povahou poněkud vrtkavý. Rocket je zvyklý myslet a starat se v první řadě sám o sebe, byť ve skutečnosti často dříve zbrkle jedná, než myslí. Je sice výřečný a schopný plánovat, nezaobírá se však příliš všemi možnými důsledky. Na druhou stranu je velmi přizpůsobivý, takže jen stěží se najde situace, kterou by nedokázal zvládnout. ESTP typy jsou také Howard Stark, Quicksilver nebo Kingo.

ISTP – Black Widow

Black Widow působí nečitelným dojmem, v jádru ale patří mezi nejobětavější a nejloajálnější hrdiny Marvelu. Přestože nemá žádné superschopnosti, dokázala mnohokrát, jak je pro Avengery důležitá. Její cílevědomost a odhodlanost někdy přerůstají až v tvrdohlavost, avšak obvykle cíle, které si stanoví, dávají dobrý smysl. Winter Soldier a Thena jsou také ISTP.

ESFP – Captain Marvel

Captain Marvel je velmi sociální, a přestože jde o jednoho z nejsilnějších superhrdinů, jedná se zároveň o týmového hráče. Ochotná kdykoliv podat pomocnou ruku a vynaložit veškerou svou energii na dobrou věc, má tendenci brát si neúspěch hodně k srdci. I tento typ je poměrně rozšířený, spadají sem dále Yelena Belova, Katy Chen, Sprite nebo Sam Wilson.

ISFP – Shang-Chi

Shang-Chi je bystrý bojovník s velmi dobře vyvinutými instinkty. Umí naslouchat a ctí zásady věrnosti, je ale také impulzivní a nezávislý. Zástupci ISFP se více soustředí na svět okolo než sami na sebe a rádi vyhledávají akci. America Chavez je také jedním z nich.

ESFJ – Star-Lord

V kolektivu pro svůj smysl pro humor a vystupování obvykle oblíbený, byť si někdy počíná výstředně. Má-li stanoven jasný cíl, umí se projevit jako schopný a spolehlivý vůdce i parťák. K dosažení svého obětuje téměř cokoliv. Jako ESFJ je možné škatulkovat také Janet Van Dyne.

ISFJ – Captain America

Čestný, silný, oddaný dobré věci. Captain America skutečně představuje ty nejlepší superhrdinské hodnoty. Díky silnému morálnímu kompasu je vždy odhodlaný udělat tu správnou věc, ať to stojí cokoliv. Slouží vlasti a svým blízkým. Phil Coulson, Heimdall a Black Panther jsou také ISFJ.


Ohodnoť článek

Pro ohodnocení toho článku se musíš přihlásit.Komentáře

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený.

Reklama