Koronavirus v Marvel Universe?

Koronavirus v Marvel Universe?

Komiksy
5 / 5 1707 0
13. březen 2020, napsal Tony Trojan

Jaká jsou virová onemocnění v MU? Patří mezi ně i nějaké rody koronaviru? Jaké další nemoci existují v marvelovském vesmíru? A které postavy dokáží způsobit pandemii? Odpověď na tyto otázky naleznete v tomto článku.

Koronavirus v Marvel Universe?

Neexistuje snad aktuálnější téma než respirační choroba COVID-19, jejíž původcem je nový typ betakoronaviru SARS-CoV-2. I když se názory na rizika a původ tohoto onemocnění liší, vše je zahaleno tajemstvím. Často je to právě kvůli jisté neinformovanosti a mystifikaci rozličných medií.

O původu wuchanského viroidu kolují také konspirační teorie, že za vypuštěním stojí samotná čínská vláda. Ta údajně chtěla odvést pozornost od Social Credit System a s ním spojené protestace proti tomuto kamerovému systému a tím prý odůvodnit, proč na ulici snímá teplotu obyčejných Číňanů. Zvláštní shoda okolností, že? Nebudu však zbytečně spekulovat, když nevidím do politiky Čínské lidové republiky, nejsem ani epidemiolog a už vůbec ne virolog. Trochu to však zní jako scénář z hollywoodského filmu anebo jako komiksový příběh z 60. let. Možná proto jsem připravil i tento článek.

V Marvel Universe neřádil ani jeden druh z podčeledi orthocoronavirus, ale povedlo se mu zastavit produkci seriálu Falcon and The Winter Soldier, který se točil v Praze (článek zde).

Pojďme si však představit ostatní viry, které postihly oblíbené i méně známé postavy. Jak už to tak u Marvelu bývá, i nemoci zde jsou super-účinné a mají super-symptomy.

Spider-Virus

Když Peter Parker prodělal proměnu na Spider-Mana, chvíli byl sám pavoukem – Homo Arachnus. Jeho vzorek z této doby se dostal do rukou tradičního antagonisty Jackala, který vytvořil virus, co tuto mutaci způsobí. Nakazila se tak Mary Jane Watson, J. Jonah Jameson, Kingpin, Shocker, ale i Hercules a Kapitán Amerika, který pak vystupoval jako Spider-King.

O léčbu se postarala poněkud zvláštní substance látek z těla Anti-Venoma obohacené o formule Green Goblina, Lizarda, upířího séra (Morbius) a síly Godstone. Všichni nakažení se tak vrátili zpět do normálu, i když třeba Anya Corazon měla po vyléčení následky v podobě schopností pavoučích lidí a stala se tak Spider-Girl. Tyto události se odehrály v komiksu Amazing Spider-Man #666 od Dana Slotta, jenž částečně vycházel i ze známého seriálu Spider-Man: The Animated Series, kdy se Peter změnil na Man-Spidera, což je dodnes kultovní moment.

Do povědomí se dostala také pavoučí chřipka (Spider-Flu), kdy Peter ztratil své schopnosti. Tento moment využil i Sam Raimi ve filmu Spider-Man 2, kdy se mi vždy vybaví vtipná scénka z výtahu.

The Legacy Virus

Původ tohoto viru začíná u zlého klona Cablea jménem Stryfe. Ten dal před svou smrtí Mr. Sinisterovi histologickou kazetu, která měla údajně obsahovat genetický materiál rodiny Greyů. Po jejím otevření se zdálo, že je prázdná, ale obsahovala Stryfeův odkaz – Legacy Virus. Tento virus postupně mutoval a nakazil mnoho příslušníků Homo Superior, jelikož napadal pouze lidi s genem X. The Legacy Virus existuje ve třech variantách, kdy spouštěčem bylo první použití schopností po infikování. Někteří z nich této nemoci podlehli (Burke, Infectia, Magik, Multiple Man, Mastermind, Psynapse či Pyro) a jiní byli zabiti kvůli zastavení pandemie, anebo z milosti kvůli urputné bolesti (Absalom, Revanche a další).

Mutanti však přežili i díky oběti Colossuse (bratr Magik), karanténě na ostrovním státě Genosha, který se nachází v severovýchodní části Madagaskaru a léku od Henryho McCoye alias Beasta. Jenže všechny tyto události postihly celé universum a měly geopoliticky efekt. O tom však možná jindy. Pokud vás Legacy Virus zajímá, tak se poprvé objevil v X-Force #18 z roku 1993 a byl zaznamenán i v mnoha dalších sérií jako je Uncanny X-Men, nebo Astonishing X-Men Vol.3 (dohromady 40 sešitů).

Mothervine

Toto virové onemocnění vzešlo z Legacy Virus, jenž byl vylepšen v H.E.L.L. Industries v komiksu Ultimate Comics Wolverine #2, který patří do Ultimate Universe (Earth-1610). Stejně jako u Legacy Viru, i tento napadal mutanty, jenže byl mnohem agresivnější. Pro potlačení této hrozby najal S.H.I.E.L.D. Logana, který byl pro tuto práci perfektní, hlavně kvůli svému rychlému léčení. Jenže zde byla i Magda Lensherr alias The Witch, matka Scarlett Witch a manželka Magneta, která celou situaci zkomplikovala.

V komiksové sérii X-Men Blue Vol.1 (#6,11, 25, 26 a 28) virus pronikl i do naší reality, kdy byly propojeny dimenze Ultimate Universe a Prime Earth (Earth-616) v jednu, díky tzv. Incursion. Tento jev je zde ale pouze důsledkem a nezobrazuje příčiny. Ty hledejte v komiksových sériích New Avengers Vol.3 a Avengers Vol.5 a v sešitech Secret Wars #5, Avengers World #5 a Amazing Spider-Man Vol 3 #7.

Contagion X (HX-N1)

Syntetický virus schopný oslabit sílu mutanta a učinit ho slabým. Infikovaní vykazují symptomy obyčejné chřipky, přičemž následky se projeví během několika hodin. Homo Superior, kterým mutace změnila i jejich fyziologii, měli vážnější zdravotní problémy a někteří byli i v ohrožení života. Vytvořil ho Lobe ze společnosti Sublime Corporation, který tuto nákazu stvořil omylem, když se pokoušel vytvořit sérum produkující gen X. Paradoxně šíření viru pomohli X-Meni, když pronikli do jeho laboratoře a nakazili se. Následný výbuch této budovy uvolnil zelený oblak kouře a nemoc infikovala město New York.

Lobe nakonec dokončil své bádání a vznikl genom Xperience, který naopak uměl mutantské schopnosti vyvolat(na určitou dobu) a fungoval i jako protilátka proti HX-N1. Chtěl ji však využít pro obchodní účely a napakovat si kapsy. Investoři a hrdinové ho nakonec donutili tuto protilátku X-Menům dát, takže se nakonec vše vrátilo do pořádku. Osobně si to však vzal Cyclops, který Lobeovi slíbil žalobu.

Ultron Virus

Toto onemocnění je velice podobné dalším virům (The Transmode Virus a Techno-organic Virus) z Marvel Universe. Podle názvu vás asi nepřekvapí, že ho vypustil sám Ultron, aby dokončil svůj plán – vyhubit lidstvo a nastolit nový řád pod vedením robotů. Tyto události spadají do eventu Marvel NOW! a Age of Ultron. Díky viru se z lidí stávali kyborgové, až nastala kompletní přeměna na pouhé stroje. Jenže to má ještě další háček. Nakažený je pomalu a bolestivě přeměněn na kopii Ultrona s napojením na jeho kolektivní vědomí a stává se tak jeho loutkou. Následně se tito pohůnci Ultrona vydávají zabíjet a šířit epidemii. Člověk je infikován po přímém kontaktu s kůží již přeměněných.

Druhým způsobem je subatomická mikro-technologie nesoucí Ultronovo vědomí, která se šíří vzduchem, ale k rozšíření ji nezabrání ani vakuum. Ultron Virus tak neměl téměř žádne limity a zasáhli božskou rasu Eternals na Titanu.

Deadpool na to šel ještě jinak a nakazil se mnohem rafinovanějším způsobem. Pořezal se holicím strojkem. Infekci nezastavil ani jeho hojivý faktor.

Zombie – Hunger Virus

Řec je o dimenzi Earth-2149, do které přispěli autoři Mark Millar a Robert Kirkman fenoménem Zombie. Na rozdíl od většiny žánrových komiksů, filmů a seriálu si infikovaní udrželi osobnost, schopnosti i inteligenci, ale neudrželi si zdravý rozum kvůli enormní touze po lidském masu. V komiksech tohoto eventu najdeme zombie verze známých charakterů z řad Fantastické čtyřky, X-Menů či Avengers, kteří lační po mase. Velice zajímavý je moment, kdy Giant-Man, Hulk, Iron Man, Luke Cage, Spider-Man a Wolverine ve své nemrtvé verzi sežerou Galactuse, jenže ten je tak mocný, že se propojí s jejich myslí a tím je všechny dokáže, díky své kosmické energii, ovládat. S tématikou Marvel Zombies budou pracovat i tvůrci z Marvel Studios, kteří se ji rozhodli zapracovat do chystaného animovaného seriálu What If…? na Disney+.

Další onemocnění

Kvůli omezenému prostoru se pochopitelně nemohu detailně věnovat všemu a tak alespoň zmíním ta nejdůležitější. Asi není třeba představovat Extremis Virus, který hrál prim ve třetím Iron Manovi z MCU.

Dále je tu Virus X stvořený M.O.D.O.Kem, který vyvinul pro A.I.M. Nakažen jím byl i Thing.

Carrion Virus, jenž je podobný Hunger viru, protože napadá mozek a způsobuje agresivitu, vyvolává rozpad buněk a tkání. Postupně zmutoval do pěti různých rodů.

Zde je výčet dalších nebezpečných nemocí MU – Reaver Virus, Ultimo Virus, Zodiac Virus, Theta Virus, Venom Symbiote Virus a Lizard Virus. Všechny mají určité znaky a cílovou skupinu.

Nemocný byl také Silver Surfer, kterého nakazil vlastním virem Mephisto a způsobil mu dost potíží. Jde o Hlavac Virus, jenž se projevuje vysokou teplotou a mezi symptomy patří také halucinace, pomatení a šílenství.

AIDS – Jediný reálný virus, který se promítl i do produkce Marvel Comics. Nemoc, která je strašákem pro celou společnost několik dekád a není divu, že v MU tímto onemocněním trpělo hned osm postav – James Wilson, Jefferson Wolfe, Joanne Beaubier, Joey Harris, Mary Alice Anders, Michael Sadler, Mrs. Munroe a Tyler Lang. AIDS si každý většinou spojí se zpěvákem skupiny Queen – Freddie Mercury – jenž se jako první přiznal k homosexualitě i k tomuto onemocnění. Dodnes není známa léčba, i když existuje mnoho charitativních sbírek a povědomí o nemoci je obrovské.

Pandemic

Když je řeč o virech, tak je potřeba zmínit Richarda Palance, který jich má v repertoáru hned několik (konkrétně jich má být 88). Říká se mu Pandemic a je to genetický inženýr se znalostmi biochemie, takže si většinu používaných virů sám vytvořil. Díky jednomu z nich dokáže čerpat schopnosti od jiných super-hrdinů, měl tedy k dispozici široké spektrum super-schopností, jejichž počet nakonec přesáhl 300.

Je označován jako tzv. umělý mutant kvůli tomu, jak přišel ke svým schopnostem. Mezi ně patří dotek smrti, létání, manipulace a absorpce energie, ohně i ledu, super síla a výdrž, telekineze, telepatie, tvoření iluzí, omnimorfování, léčivý faktor a mnoho dalších. Debutoval v X-Men Vol 2 #194, později se objevil v dalších 44 sešitech a jeho cílem bylo stát se nesmrtelným.

Lyle Doorne – Virus

Hned dvěma postavám se říká Virus. Zatímco Corman dováděl pouze na stránkách dvou sešitů – Peter Parker: Spider-Man Vol 2 #48–49 (2002), Lyle Doorne byla v centru dění celé jedné série – First X-Men Vol.1, která čítala 5 dílů. Její mutace je rozsáhlá a vizuálně připomíná vir pod mikroskopem, ale to je jediná spojitost s nemocemi. Umí ovládat mysl pomocí úponek, takže v podstatě byla schopna parazitovat na lidech. Její otec jí kvůli těmto vlastnostem říkal Virus a silně ji nenáviděl. Proto se přidal do vládní organizace, která unášela mutanty a experimentovala na nich, což Lylea nakonec zjistila.

Zpět do naší reality

Poslední dobou se naděje na zastavení COVIDu-19 upíná k osobě Čung Nan-Šana, což je epidemiologická legenda, která pracuje na výzkumu možného léku. Čung Nan-Šan tvrdí, že podle nejlepšího možného scénáře bude nemoc přemožena už letos v dubnu díky vyšším teplotám. Vědci také přišli se studií, že pokud se inaktivuje enzym koronavirové proteáze, nebude se v lidském těle dál množit.

Kanadská laboratoř VIDO-InterVac, při univerzitě v Saskatchewanu, testuje lék proti koronaviru na zvířatech. Jiná společnost Medicago (ze stejné země) uvedla, že se ji povedlo vyrobit částice podobné tomuto viru, což je zásadní krok k vakcíně.

Další nadějí je Remdesivir od kalifornské společnosti Gilead Sciences, jejíž vědecký tým vede Tomáš Cihlář. Nyní probíhá klinické testování, takže doufejme, že bude úspěšné a tudíž by tohoto českého vědce určitě neminula Nobelova cena.

Takže hodně štěstí dnešním super-hrdinům naší reality – doktorům a vědeckým pracovníkům a všem přeji pevné zdraví!

(Zdroje obrázků – cbr.com, marvel.fandom.com, marvelcinemati­cuniverse.fan­dom.com, marvel.movies­.fandom.com)


Ohodnoť článek

Pro ohodnocení toho článku se musíš přihlásit.Komentáře

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený.

Autor článku

Tony Trojan
Tony Trojan
Redaktor

Kde nás najdeš


PILSCO