Komiks jako alternativní investice (2/2)

Komiks jako alternativní investice (2/2)

Seriály
Komiks jako alternativní investice (2/2)

V první části našeho průvodce po sběratelském trhu s komiksy jsme probrali, co to je grading, či co hýbá s cenou jednotlivých kousků. Nyní se zaměříme na certifikační společnosti, jako je CGC, CBCS nebo PGX, rovněž se podíváme na nové hráče v oboru.

651 0
10. duben 2022, napsal Tony Trojan

Kdo ještě nečetl první část, ať tak učiní ZDE!

Stupnice pro grading komiksů

Ukázky hodnocení od CGC Comics

Po dlouhé dekády využívají komiksové klasifikační společnosti desetibodovou stupnici pro známkování jednotlivých sešitů a románů (kupříkladu u gradingu bankovek se můžete dostat až k 75 bodům). Číslo 10.0 značí právě zakoupený komiks nebo starší, který se mu svou kvalitou přibližuje, či dokonce rovná. Čím tedy máte vyšší hodnocení, tím se navyšuje i hodnota sešitu nebo grafického románu. Nejhorší známka je 0.5 podle starší škály, kdy se komiks nachází v šíleném stavu.

Toto jsou ověřené sešity Action Comics #1 a Amazing Fantasy #15 v top kvalitě, které se prodali za rekordní částky.

Výslednou známku nejvíce ovlivňují výrobní vady, úplnost díla, úroveň vyblednutí barev, stav páteře, svorky a přebalu, záhyby papíru a další manipulační opotřebení či interakce předchozích majitelů, jako jsou například čmáranice a jiná značení.

Sešit The Saga of the Swamp Thing #37 s prorezlou svorkou umí potrápit leckterého sběratele komiksu.

Kromě toho je každý kousek vybavený barevným štítkem, který blíže specifikuje sběratelům, o jaké jde vlastně číslo. Barva štítku a pruhu pak přesně charakterizuje, zdali se jedná o ověřený, renovovaný či o podepsaný komiks nebo o nějakou kombinaci. U každé ověřovací společnosti se značně liší jednotlivé hodnocení, kvalita a zařazení díla, pro naše potřeby jsme připravili ukázku známkování jedné z nich.

Podle barvy štítku a pruhu určíte, zdali se jedná o ověřený, renovovaný či o podepsaný komiks.

Známky (podle CGC Comics)

 • 10.0 Gem Mint (GM) – sběratelský předmět nesmí vykazovat žádné vady výroby nebo manipulace.
 • 9.9 Mint (MT) – sběratelský předmět je téměř k nerozeznání od 10.0, ale ponese velmi malou výrobní vadu. Nebude mít žádné důkazy o závadách při manipulaci.
 • 9.8 Near Mint / Mint (NM / MT) – téměř dokonalý sběratelský předmět se zanedbatelnými manipulačními nebo výrobními vadami.
 • 9.6 Near Mint+ (NM+) – velmi zachovalý sběratelský předmět s několika drobnými výrobními či manipulačními vadami.
 • 9.4 Near Mint (NM) – velice zachovalý sběratelský předmět s drobným opotřebením a drobnými výrobními či manipulačními vadami.
 • 9.2 Near Mint- (NM-) – velmi zachovalý sběratelský předmět s mírným opotřebením a drobnými výrobními či manipulačními vadami.
 • 9.0 Very Fine / Near Mint (VF / NM) – na pohled velice zachovalý sběratelský kousek, na kterém se však bude vyskytovat řada drobných manipulačních nebo výrobních vad.
 • 8.5 Very Fine+ (VF+) – atraktivní sběratelský kousek se střední vadou či s vyšším počtem drobných vad.
 • 8.0 Very Fine (VF) – atraktivní sběratelský předmět se střední vadou nebo nahromaděním drobných vad.
 • 7.5 Very Fine- (VF+) –nadprůměrný sběratelský předmět se střední vadou nebo nahromaděním drobných vad.
 • 7.0 Fine / Very Fine (FN / VF) – nadprůměrný sběratelský předmět s větší vadou nebo s větším nahromaděním drobných vad.
 • 6.5 Fine+ (FN+) – stále nadprůměrný sběratelský předmět s větší vadou a některými menšími vadami, případně s výraznou kumulací drobných vad.
 • 6.0 Fine (FN) – mírně nadprůměrný sběratelský předmět s větší vadou a některými menšími vadami, případně výraznou kumulací drobných vad.
 • 5.5 Fine- (FN-) – mírně nadprůměrný sběratelský kousek s několika mírnými vadami.
 • 5.0 Very Good / Fine (VG / FN) – průměrný sběratelský předmět s několika vadami.
 • 4.5 Very Good+ (VG+) – mírně podprůměrný sběratelský předmět s několika středními vadami.
 • 4.0 Very Good (VG) – podprůměrný sběratelský předmět s několika středními vadami.
 • 3.5 Very Good- (VG-) – podprůměrný sběratelský předmět s několika velkými vadami nebo s nahromaděním více středních defektů.
 • 3.0 Good / Very Good (GD / VG) – sběratelský předmět, který vykazuje významné známky manipulace s několika středně závažnými až závažnými vadami.
 • 2.5 Good+ (GD+) – sběratelský předmět, který vykazuje rozsáhlé známky manipulace s několika středně závažnými až závažnými vadami.
 • 2.0 Good (GD) – sběratelský předmět, který vykazuje rozsáhlé známky manipulace s četnými středně závažnými až závažnými vadami.
 • 1.8 Good- (GD-) – sběratelský předmět, který vykazuje rozsáhlé známky manipulace s mnoha velkými vadami.
 • 1.5 Fair / Good Fair (FR / GD) – sběratelský předmět, který vykazuje rozsáhlé známky manipulace s vysokým množstvím velkých vad.
 • 1.0 Fair (FR) – sběratelský předmět ve špatném stavu s obřím množstvím velkých výrobních a manipulačních vad.
 • 0.5 Poor (PR) (na štítek se píše pouze .5) – silně znehodnocený sběratelský předmět s řadou závažných vad, kterému dokonce mohou chybět některé části.
 • No Grade (NG) – sběratelský předmět bez titulního obalu nebo bez poloviny či většího množství vnitřních stránek.
 • Individual Page (PG) – sběratelský předmět představuje pouze jednu nebo pár stránek z vnitřku komiksu.
 • Cover (CVR) – sběratelský předmět je jen přední či zadní cover nebo pouze kompletní obálka.

Upozornění: Za starých časů komiksy bez titulní obálky ještě získávaly univerzální hodnocení 0.5, nyní dostávají novou známku NG. Může se tedy stát, že narazíte na starší sešit bez coveru, který bude mít hodnocení 0.5.

CGC Comics udílí známky NG, CVR a PG nekompletním sešitům a grafickým románům.

Ke gradingové škále je ještě nutno dodat, že určité sešity ani neexistují ve vyšších hodnoceních, kdy maximum někdy bývá třeba na známce 9.6 či na pouhých 9.2 i nižších hodnotách. To je specifické převážně pro komiksy ze zlaté a stříbrné doby, které mají menší populaci. Navíc bývá stupnice pro starší komiksy tolerantnější, poněvadž se často jedná o jedinečné sběratelské kousky, a tak prostě komiksoví srovnávači (anglicky Comic Grader) nejednou přimhouří oko.

Kde a jak ověřit komiksy?

Takhle probíhá grading sešitu Journey into Mystery #83 (1962) u klasifikační společnosti CGC Comics.

Certifikací komiksů se zabývá celá řada klasifikačních společností, které ověřují pravost i kvalitu, a mnohdy se věnují také samotné renovaci komiksových sešitů a grafických románů. Každá z nich má svou komunitu, funguje trochu odlišně a poskytuje jiné služby s jiným ceníkem. Na světě jich existuje hned pět největších, kterým se nyní podíváme na zoubek. O jaké se jedná?

CGC Comics

Klasifikační služba Certified Guaranty Company (CGC)

Již zmíněná klasifikační společnost Certified Guaranty Company (CGC) ze slunné Floridy byla založena v roce 2000 a je podle mnohých sběratelů absolutně nejlepší, co se týče devátého umění, s čímž nelze nesouhlasit. O tom svědčí i fakt, že nejdražší prodané kousky v historii měly štítky právě od CGC. Komiksové knihy zde prochází ověřením a zapouzdřením, kdy se dá využít členské služby (subscribe). Máte zde na výběr tři odlišné tarify – Associate za 25, Premium za 149 a Elite za 299 dolarů. Podle názoru většiny sběratelů je asi nejlepší volit zlatou střední cestu, tedy tarif Premium.

CGC Comics využívá systém členských služeb, kdy má tři odlišné tarify – Associate za 25, Premium za 149 a Elite za 299 dolarů.

Nechat si ověřit komiks může i nečlen za jednorázovou částku cca 30 dolarů oproti členským 20 (ceny se mohou lišit podle konkrétního předmětu či tarifu). Ověřování bez přidané služby je umožněno pouze v zemích se zastoupením CGC, jako je USA či Kanada. Když pobýváte v České republice nebo na Slovensku, musíte si nejprve zaplatit subscribe, abyste mohli získat ověření pro své kousky. To se u velkých sbírek hodně prodraží.

Komiksová sbírka plná ověřených kousků od CGC Comics.

Ve srovnání s jinými společnostmi však mají certifikace CGC obvykle lepší ROI (návratnost investic) než ostatní, protože je CGC méně benevolentní při udílení známek pro daný komiks. Někdy se doba zpracování zakázek protáhne až na čtyři měsíce, obzvláště pokud využíváte služby ze starého kontinentu. U komiksů s cenovkou přes 1 000 $ je velká šance, že své komiksy dostanete daleko dříve, klidně i do dvou týdnů. A na ověření komiksů, které mají hodnotu méně než 400 $, si budete muset počkat déle.

Renovované komiksy poznáte tak, že mají fialový nebo šedý štítek s textem CGC Restored / Conserved Grade.

Využít můžete též partnerství s Classic Collectible Services, která se specializuje na opravy nebo odstranění defektů za účelem zlepšení vzhledu a hodnoty komiksu. Špatné zacházení a vystavení živlům může způsobit, že jakýkoli komiks bude trpět ohyby, záhyby, natržením či opálením, nebo mu budou chybět části a žloutnout stránky. CCS tak dokáže zvýšit kvalitu, čitelnost i celkovou přitažlivost komiksu pro sběratele i u velice sešlých sešitů a grafických románů. Renovované komiksy poznáte tak, že mají fialový nebo šedý štítek s textem CGC Restored / Conserved Grade, o tom nicméně pohovoříme jindy.

CGC Comics se nevěnuje pouze komiksům, můžete k nim zaslat také pohled či plakát pro získání certifikace.

Nutno dodat, že se CGC nevěnuje pouze komiksům, můžete k nim zaslat také pohled či plakát pro získání certifikace. Tuto společnost jistě znají i sběratelé stolních her, neboť ověřuje a hodnotí různorodé sběratelské herní karty, včetně Magic: The Gathering, Pokémon nebo The Spoils. Pro grading sportovních karet firma navázala spolupráci s Certified Sports Guaranty (CSG), která se zaměřuje převážně na zámořské ligy, jako jsou NHL, NBA, NFL či MLB. Ověříte zde ale i zápasnické, wrestlingové, golfové nebo závodnické kartičky.

CBCS

Klasifikační služba Comic Book Certification Service (CBCS)

Druhým velkým hráčem je Beckett Media, který zastřešuje dvě významné klasifikační služby – Beckett Grading Services (BGS) pro sběratelské karty všeho druhu (zřejmě nejuznávanější firma v tomto odvětví) a právě Comic Book Certification Service (CBCS), která rovněž patří mezi špičky v oboru.

Sesterská společnost CBCS je Beckett Grading Services (BGS), která se věnuje gradingu sběratelských karet všeho druhu.

CBCS je texaská společnost se sídlem v Dallasu, kterou založil Steve Borock a Alec Bornje teprve v květnu roku 2014, přesto si vysloužila velký věhlas. Je o něco levnější v závislosti na získané službě oproti CGC, i když je tomu na úkor zhodnocení kvality a pár jednotek % ROI.

Ukázky klasifikačních štítků od služby CBCS Comics.

CBCS rovněž využívá členské služby, které se pohybují od 100 až do 500 dolarů v závislosti na úrovni. Bohužel vám není vrácen žádný kredit, jako je tomu u CGC, který přišel vhod pro další ověřování. V současné době se však CBCS může pochlubit opravdu rychlou a vysokou návratností za lidovější vkladní cenu.

CBCS využívá systém členských služeb, které se pohybují od 100 až do 500 dolarů v závislosti na úrovni.

V předchozí části jsme rovněž řešili, že komiksy s tiskovými vadami nedostávají příliš dobré známky od klasifikačních společností. Nebylo to úplně přesné vyjádření, poněvadž CBCS je v tomto ohledu asi nejtolerantnější. Udílí tak docela vysoké hodnocení některým vybraným kouskům s nejviditelnějšími barevnými nedostatky, jako je například Variant Cover k sešitu Malibu Sun #13 či k Teenage Mutant Ninja Turtles #1. Tuto problematiku pak podrobněji probereme v jednom z dalších článků o komiksovém sběratelství, které už jsou v přípravách.

CBCS udílí vysoké hodnocení vybraným kouskům s nejviditelnějšími barevnými nedostatky, jako je například Variant Cover k sešitu Malibu Sun #13 či k Teenage Mutant Ninja Turtles #1.

CBCS rozhodně vřele doporučujeme začínajícím sběratelům, kteří nemají moc velký kapitál. Současně ji ocení i majitelé výstředních Printing Error komiksů, kteří by třeba u CGC dostaly podprůměrnou známku kvůli výrobním vadám. CBCS si určitě zaslouží pomyslnou stříbrnou medaili, vaši pozornost i uznání.

PGX Comics

Klasifikační služba Professional Grading Experts (PGX)

Za „chudého příbuzného“ ve velké trojce komiksových klasifikačních společností lze považovat Professional Grading Experts (PGX), poněvadž trochu zaostává za CGC či CBCS, co se týče návratnosti investice. Jedná se o druhou nejstarší hodnotící společnost, která byla založena již v roce 2002 pod názvem Comic Grading Group (CGG). Od počátku se PGX liší zásadně v tom, že vůbec nevyužívá systém členských služeb.

Od počátku se PGX Comics liší v tom, že vůbec nevyužívá systém členských služeb.

Její otcové Daniel Patterson a Terrance Leder ji vybudovali s posláním „uspokojit rostoucí poptávku po nezávislém a nezaujatém hodnocení komiksů“. PGX má naneštěstí v tomto ohledu velký škraloup, proto se na jejich certifikované komiksy dívá skrze prsty. Před několika lety byla firma zapojena do obrovského skandálu – udílela komiksům daleko vyšší známku, přestože nebyly ve zmíněném stavu. Toto konání značně poškodilo pověst firmy, která utrpěla velké šrámy a dodnes se z toho pořádně nevzpamatovala. PGX Comics tedy nemůžeme doporučit.

HALO

Halo Certification Comic Book Grading založil Grant Audey, který pracoval 13 let pro CGC Comics jako komiksový srovnávač (Comic Grader).

Do hry se připojili také dva noví hráči, jedním z nich je Halo Certification Comic Book Grading. Tato společnost pro ověření a hodnocení komiksu má rozhodně co nabídnout. Založil ji v roce 2013 v Austrálii Grant Audey, který pracoval pro CGC Comics jako odborný srovnávač komiksů po celých třináct let. Proto není divu, že se služby i kvalita hodnocení dají srovnávat se slavnou CGC. Navíc Grant dlouhou dobu vlastnil komiksový obchod, tudíž mu za ta léta prošlo rukama mnoho zajímavých kousků.

Legendární sešit The Crow #1 s ověřením od Halo Certification Comic Book Grading.

HALO má velice silný potenciál v oboru klasifikace, neboť expanduje i na další trhy. Nyní firma působí nejenom v Austrálii, ale i v USA. Certifikace si zároveň vybudovala silnou pozici v Indonésii, v Malajsii, na Novém Zélandu a v jižním Pacifiku. Zatímco u většiny klasifikačních společností klienti musí zaslat svůj komiks do Spojených států, působnost HALO je poměrně širší i díky zastoupení v Austrálii, odkud může komiks putovat do jiných koutů světa. Je pravděpodobné, že se stane velkým hráčem.

HALO do svých ochranných obalů implementuje čipy NFC, které slouží pro zjištění všech podrobností o daném sešitu.

Zajímavostí je, že HALO do ochranných obalů implementuje čipy NFC. Ty lze často hledat v nositelné elektronice všeho druhu pro platbu v obchodech bez zatížení peněženky o debetní kartu. Zde tyto čipy fungují tak, že díky nim můžete komiks oskenovat svým smartphonem, tabletem či chytrými hodinkami, čímž zjistíte všechny podrobnosti týkající se konkrétního sběratelského kousku. Je to rozhodně velice zajímavý způsob, jak se odlišit od ostatních a přitom držet krok s dobou.

EGS

Klasifikační služba Expert Grading Service (EGS)

Klasifikační společnost Expert Grading Service (EGS) jde též proti proudu a do gradingu komiksu se rovněž snaží vnést nové prvky. Oproti ostatním totiž umožňuje kombinovat barvy na klasifikačním štítku pro lepší estetický dojem, tudíž bude dokonale ladit s obálkou či s prostředím, kde bude v budoucnosti komiks vystaven. Barvy tedy zde nerozlišují danou sérii certifikace, tuto úlohu u EGS přebírá vodoznak, ze kterého teprve poznáte, jestli jde o podepsanou nebo nepodepsanou řadu.

Společnost Expert Grading Service (EGS) umožňuje kombinovat barvy na klasifikačním štítku pro lepší estetický dojem.

Stejně jako PGX nemá EGS členské služby, ale ověření zde rozhodně o něco více potrápí vaši peněženku. Také nemá tato společnost takovou prestiž, tu si musí teprve zasloužit. EGS alespoň prozatím nemůžeme doporučit, i když může být kombinace vlastních barev a motivů žádoucí pro vyladěné domácí sbírky, nad kterými se pozastaví hlavně laické oko.

Není EGS jako EGS

Klasifikační služba European Grading Service (EGS)

Abychom předešli případným nedorozuměním, musíme vám představit ještě šestou klasifikační společnost, která má totožnou zkratku jako ta předchozí. European Grading Service (EGS) byla založena v Německu, aby uspokojila neustále rostoucí poptávku po profesionálním a neutrálním hodnocení stavu sběratelských předmětů na starém kontinentu, ať už jde o komiksy, časopisy, obchodní a sportovní karty, stolní hry, sběratelské figurky, počítačové hry, vyměnitelné cartridge nebo hudební nosiče.

European Grading Service (EGS) se věnuje ověřování komiksů, časopisů, obchodních a sportovních karet, stolních her, sběratelských figurek, PC her, vyměnitelných cartridgů či hudebních nosičů.

Tato služba je v Evropě unikátní a našla si zde už celou řadu klientů. Podle uživatelských recenzí se však hodnocení u EGS příliš nevyplatí, s pouzdry se dá totiž velice snadno manipulovat, což značně snižuje renomé firmy. Navíc si ověřením u evropského EGS nepolepšíte ani časově, neboť u komiksů a her činí doba zpracování přibližně čtvrt roku po obdržení platby, v případě expresní objednávky se pak vaše čekání zkrátí na jeden měsíc. Tuto gradingovou službu tak nemůžeme doporučit! Obzvláště pokud máte nějaké vzácné sběratelské kousky, raději je ověřte u CGC, CBCS nebo HALO.

Ukázky komiksů s ověřením od European Grading Service (EGS).

Ohodnoť článek

Pro ohodnocení toho článku se musíš přihlásit.Komentáře

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený.

Reklama