Jsou Agenti S.H.I.E.L.D. součástí kánonického MCU?

Jsou Agenti S.H.I.E.L.D. součástí kánonického MCU?

Seriály
Jsou Agenti S.H.I.E.L.D. součástí kánonického MCU?

Zmatení ohledně začlenění oblíbeného seriálu do Marvel světa se ve fanouškovské komunitě diskutuje už od jeho 5. série. Nově se k problematice vyjádřila i hvězda seriálu Ms. Marvel.

831 0
21. červenec 2022, napsal ajushh

Ze začátku byla ze strany producentů seriálu Agenti S.H.I.E.L.D. (Agents of S.H.I.E.L.D.) znát snaha o jeho udržení jako součásti MCU. A to například prostřednictvím narážek na události ve filmech Iron Man 3, Thor: Temný svět nebo celkového příběhu „zmrtvýchvstání“ ústřední postavy Phila Coulsona (Clark Gregg). Tento a další seriály z produkce Marvelu byly navíc původně propagovány pod heslem „všechno je propojené“. Byla to ale hlavně pátá řada seriálu, která se dostala s kánonem do sporu, a mnozí se začali ptát, zdali jeho zařazení do MCU stále platí.

Tato unavená debata zaznamenala významné oživení poté, co se do MCU vrátili Daredevil, kniha Darkhold či Kingpin se značnými rozdíly od svých seriálových verzí. To platí zejména pro Darkhold, jehož iterace v Agentech je naprosto odlišná od knihy v seriálu WandaVision či filmovém pokračování Doctora Strange. Režisér WandaVision, Mark Shakman, dokonce přiznal, že zcela ignoroval interpretaci Darkholdu v „AoS“ a pro Disney+ pracoval s vlastní verzí.

Kánonický status Agentů S.H.I.E.L.D. dříve zpochybňoval například i režisér Strážců Galaxie James Gunn. Různé důkazy otočily tuto konverzaci nesčetněkrát a prezident Marvel Studios Kevin Feige se vyhýbá definitivní odpovědi – pravděpodobně proto, aby nerozhněval skalní fanoušky seriálu. Vzhledem k tomu, že samotný Feige ale neměl na tyto produkce vliv, se u většiny z nich předpokládá, že kánonem nejsou. Možná se však odehrávají v jiné části mnohovesmíru.

Téměř všechny řady Agentů S.H.I.E.L.D. navíc využívají Inhumans jako hlavní postavy pohánějící děj, přičemž Marvel Studios prozatím ukazuje neochotu integrace Inhumans do MCU. Jak ostatně můžeme vidět (SPOILER) i ve finální epizodě Ms. Marvel, když se komiksový původ Kamaly Khan změnil z Inhuman na mutanta (nebo je to alespoň naznačeno). Samotná představitelka Kamaly (Iman Vellani) však v nedávném rozhovoru s Reddit Q&A na otázku ohledně zařazení seriálu (AoS) do MCU odpověděla: „Není teď už všechno kánon?“. Odkazovala přitom právě na možnost alternativní reality v jiném vesmíru.

Pokud se ale bavíme o ústředním kánonu „Infinity ságy“, není pravděpodobné, že AoS jsou v tomto okamžiku jeho součástí. Existuje zde příliš mnoho časových nesrovnalostí a konfliktů vyplývajících z nedostatku uznání událostí ze seriálu v rámci ostatních MCU projektů. V současné době navíc neexistují žádné známky toho, že se obsazení AoS v blízké budoucnosti vrátí do MCU (oproti Daredevilovi či Jessice Jones). Doposud jediným pravděpodobným uchazečem byla Daisy Johnson (Chloe Bennet) neboli Quake, ale její Inhuman původ by mohl (alespoň prozatím) překazit jakékoli šance jejího návratu.

Ať už jsou budoucí plány s Agenty S.H.I.E.L.D. ze strany Marvel Studios jakékoli, kompletní seriál je v současnosti ke zhlédnutí na Disney+.


Ohodnoť článek

Pro ohodnocení toho článku se musíš přihlásit.Komentáře

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený.

Reklama