Jedna z inspirací pro seriál Loki byla Fantastická čtyřka, tvrdí producent

Jedna z inspirací pro seriál Loki byla Fantastická čtyřka, tvrdí producent

Filmy
274 0
23. květen 2021, napsal IvanaT

Seriál Loki se prý inspiroval u celé plejády nejrůznějších děl, od klasického sci-fi až po legendární dětský seriál Teletubbies.

Jedna z inspirací pro seriál Loki byla Fantastická čtyřka, tvrdí producent

Není žádným překvapením, že Loki je jeden z nejočekávanějších projektů Marvelu tohoto roku, neboť charismatický bůh falše si získal srdce diváků po celém světě.

Prozatím víme, že premisou seriálu je snaha organizace Time Variance Authority pod taktovkou Mobia M. Mobia (s tváří Owena Wilsona) napravit napáchané škody, které Loki způsobil krádeží Tesseractu v Avengers: Endgame. S blížící se premiérou se postupně dovídáme další střípky o tom, co bychom od seriálu mohli čekat a kde tvůrci sebrali pro Lokiho inspiraci.

Óda na… byrokraty?

Režisérka Lokiho, Kate Herron, se rozpovídala pro server EW o tom, kde čerpala inspirace k tvorbě seriálu. Některé jsou vyloženě úsměvné, jiné zase trochu šokující. Herron přiznala, že je velkou fanynkou sci-fi a chtěla vytvořit dílo, které by bylo „jedním velkým milostným dopisem“ právě pro žánr science fiction. A co se tedy rozhodla zapojit, aby tohoto cíle dosáhla? Cennými zdroji jí byly její vlastní zkušenosti s byrokraty, jak sama říká, jelikož strávila valnou část svého života administrativní prací, a právě detaily tohoto zaměstnání chtěla zachytit. Zároveň také dodala, že ji inspirovaly i filmy noir, a tak dle prezidenta Marvel Studios Kevina Feigeho vykreslila Wilsonova Mobia jako typického „cynického detektiva“. Přihlíželi zejména k filmu Blade Runner, který je fanouškům sci-fi určitě znám i díky noir a detektivní atmosféře.

Herron není jediná, kdo sdílel své nápady. Michael Waldron, další z hlavních tvůrců Lokiho, přiznal, že sáhl i k populárnímu seriálu Mad Men (česky Šílenci z Manhattanu).

„Máme šest epizod na to, abychom vyprávěli příběh, který je mnohem složitější a má víc prostoru na rozvoj postav než dvouhodinový film, kde je těch postav až moc.“

Waldronovi je tedy jasné, že se může ponořit víc do hloubky mentalit jednotlivých postav a musí toho řádně využít. A právě k tomu mu dopomohl seriál Mad Men, který dle něj toto dokázal, a ovlivnil tak Lokiho jak filosoficky, tak i esteticky.

Herron se dále svěřila, že hledala inspiraci u filmu Brazil režiséra Terryho Gilliama a Teletubbies. Ano, čtete správně. Teletubbies prý posloužili jako zdroj pro některé vizuály, ale na bližší informace si budeme muset počkat až na premiéru. Jsme si celkem jistí, že Loki určitě nebude na obrazovce hopsat v oblečku Tinky Winkyho, a tak jsme napjatí, jestli referenci na barevné mimozemšťany najdeme.

Ohlédnutí za Fantastickou čtyřkou

Fanoušci si ale nemusí rvát vlasy, tvůrci Lokiho hledali vzor i ve vlastních řadách. Waldron řekl, že největší inspirací byla první marvelovská „rodina“ – Fantastická čtyřka – nebo například She-Hulk, kterou jsme zatím (v době publikování článku) v hrané podobě neměli šanci vidět. Můžeme tak zůstat klidní, protože i když seriál vzhlíží k nejednomu kultovnímu filmovému (i seriálovému) idolu, Marvel z něj nepochybně bude stále cítit. To byl ostatně případ i u seriálů WandaVision a The Falcon and the Winter Soldier, které byly oba jedinečné, ale stále dostatečně marvelovské. Už nyní je tedy zřejmé, že TVA bude organizace, jakou jsme ještě u MCU neviděli. Výsledek snahy tvůrců budeme moci sledovat již 9. června na Disney+.


Ohodnoť článek

Pro ohodnocení toho článku se musíš přihlásit.Komentáře

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený.

Autor článku

IvanaT
Redaktor

Kde nás najdeš


PILSCO