Je Tom Holland skutečně Spider-Man?

Je Tom Holland skutečně Spider-Man?

Ostatní
5 / 5 2713 0
22. červen 2019, napsal Michal Černý

Far From Home bude již pátým Spideyho zářezem v MCU a myslím, že jsme ho stihli poznat natolik, abychom si mohli dovolit malá srovnání, spekulace a zamyšlení nad tím, kdo je ve skutečnosti nový Peter Parker a kam jeho postava směřuje.

Je Tom Holland skutečně Spider-Man?

Pro úplný začátek je dobré si ujasnit jednu věc. Tom jako herec je pro tenhle charakter perfektní. Fyzicky (vzhledově i ve sportovním smyslu) a tak nějak i vnitřně z něj vyzařuje spojení s rolí a zejména na něm je hodně poznat, že slovo komiks neslyšel poprvé v životě. Je přirozený, talentovaný a plný potenciálu být zatím tou nejlepší filmovou verzí oblíbeného hrdiny. Jenomže tohle povídání není o něm. Je o scénáristech, produkčních a filmovému studiu, které chce a potřebuje všechny své postavy vést svým vlastním směrem.

KDO JE PETER PARKER?

Peter je úplně obyčejný, inteligentní kluk, který se klasicky vyskytnul ve špatnej čas na špatnym místě. Je to pohodář, ale nosí v sobě těžký smutek. Jediná věc, která ho drží v realitě, je smysl pro humor, který mu pomáhá nejen se dívat na věci z nadhledu, ale i v boji s protivníkem, kdy jím krotí svůj strach a vztek. Je samotář. Nepotřebuje obdiv, slávu a uznání. Když ho ostatní potřebují do týmu, přispěchá bez váhání, ale netouží po schůzkách a plánování. Je zodpovědný a je si vědom důsledků, které se pojí s jeho schopnostmi a jejich použitím. Dělá těžká rozhodnutí a často přichází o to nejcennější. Je zmatkář…no, můžeme tady vyjmenovat nespočet věcí, které tvoří Spideyho svět (teď mě ještě napadají skvělí záporáci), nám ale pro dnešek postačí výše vyjmenované.

Začněme první zastávkou, kterou je střet v Civil War. Samotné uvedení je naprosto cool. Spidey beroucí Capovi štít je jedna z mých top scén za celých 11 let a jen málokdo by se v tu chvíli do něj nezamiloval. Jenomže pak následuje sekvence, ve které se ukazuje nová Spideyho filmová tvář. Jasně, asi to lze omluvit situací, protože nikdo nechce zabít Capa při takhle malicherném souboji, ale je vážně nutné, aby bylo tak očividné, jak moc je Peter velikým fanouškem Avengers? Navíc, Spideyho humor odráží slabost nepřítele a kromě pavučin po něm metá i vtipné glosy jejich neúspěchu. Tato verze na to šla jinak a tak namísto toho dostáváme pochvalné ódy na téměř každý pohyb, který kdo udělá v jeho přítomnosti. Nebo to na mě tak aspoň působí. Nicméně je nutno uznat, že vtip s robotickou rukou je fajn a přesně sedí k jeho charakteru.

Ty máš kovovou ruku? To je úžasný, kámo!

Ale dejme tomu. Pár vteřin roli nedělá a to hlavní teprve mělo přijít. Splněné přání fanoušků. Vlastní sólovka! //Homecoming //je popravdě dobrý film. Tom mohl konečně předvést svoje schopnosti a potvrdil, že Spidey mu padne jako ušitý na míru. Potěší různorodost kostýmů a dle mého skvělý záporák, kterých je v MCU pomálu. Známe totiž perfektně jeho motivaci, má uvěřitelný vývoj a stejně jako u Thanose, lze s ním sympatizovat a nepřát mu smrt. Stejně učinil i samotný Peter. Navíc snímek dokázal zapojit i předchozí události a my tak máme možnost vidět, jak se mění svět po všech těch hrozbách a jaké mají následky bitvy našich hrdinů. A mírné plus je i za neopakování toho, jak to celé začalo, a taky za úpravu tetičky May. :) Co ale Peter?

Pan Parker je vcelku bezstarostný mladík, bydlící u svojí hodné, mladé a krásné tety May, jehož zajímá hlavně to, jak se dostat k Avengers, potažmo ke svému vzoru, Tonymu Starkovi. Nemusí dělat žádná zásadní rozhodnutí, nerve ho zevnitř jakékoliv drama. Jde prostě o upravenou teenage komedii ze zákulisí komiksu. Ale jsou tu dva zásadní momenty.

Tím prvním je okamžik, kdy je Spidey uvězněný pod kameny a nikdo se ho nechystá zachránit. Proběhne nějaké to klasické opáčko, než si uvědomí, že jediný, kdo mu pomůže, je jen on sám. Může se spolehnout vždy jen sám na sebe, svoje schopnosti a vůli přežít. Dle mého skvělý moment, který odkazuje na toho klasického hrdinu, jehož všichni známe. Bohužel, je až moc kontrastní ke zbytku, kde všechno zachraňuje Tony Ex Machina. Peter tak prakticky nemusí nic řešit. Skvěle to ukazuje scéna s lodí, respektive žádné následky po ní. Stačí jen dál být nenápadným hrdinou ze sousedství, byť bez darovaného kostýmu, který tak trochu nahrazuje Spider Sense. Dostaňme se ale ke druhému okamžiku, kterým je jedno z nejtěžších rozhodnutí filmu. Setká se Peter se svojí milovanou slečnou (která není ani MJ, ani Gwen), anebo se převlékne do kostýmu a půjde dál bojovat se zločinem? Samozřejmě, nepřekvapivě si vybere druhou možnost, ale tohle rozhodnutí nemá opět žádný důsledek. Žádné zlomené srdce, žádné deprese. Být součástí týmu, být slavný hrdina pořád převažuje. Když to shrnu, tak Homecoming Spider-Man je víceméně opakem toho klasického. Nedělá žádná zásadní rozhodnutí, která by ovlivnila jeho život. Nemusí nikoho a nic obětovat, a když se něco pokazí, je tu většinou strýček Tony, který ho nasměruje, poradí, anebo mu něco úplně zbytečně zakáže. Mimochodem absence strýčka Bena je dalším zajímavým tahem, ovšem nemuselo by se to s tou adorací jeho náhrady tolik přehánět. :) Jo a ještě jedna věc. Některé okolnosti je fajn neměnit a udělat z Flashe jen chytrého namyšlence, který nedokáže nic víc, než útočit vědeckými poučkami, je poněkud zvláštní. Ale aspoň je pořád otravnej, což se počítá.

A jak pokračuje Spidey v Infinity War? Prakticky jede pořád po té stejné lajně. Vystřídá se tu kostým (další do sbírky, super!), což je pěkné, ale jen to utvrzuje diváky v tom, že bez Iron Mana je Spidey jen trdlo z města, které získalo nějaké schopnosti a pořádně neví, co dělat. Taky se tu splní jeho tajný sen stát se Avengerem i přesto, že se kvůli tomu musel vzdát jedné ze svých vlastností, což je celkem slušný skill v zodpovědnosti a intuicí být tam, kde je skutečně potřeba. Nikomu navzdory, nikomu natruc. Odráží to chvíle, kdy se zoufale drží svého plánu a cestuje do vesmíru? Ano, odráží. Bez jakékoliv zkušenosti je Peter vržen do tmavého univerza k souboji s bytostmi, o jejichž síle si předtím neodvažoval ani zdát. A proč? Aby udělal dojem na Tonyho. Takhle se Spider-Man nechová. Potěšující je aspoň Peterův důvtip, který ho naštěstí neopouští ani mimo Zemi.

Endgame jsme se nakonec dočkali zásadního vlivu pro jeho osobní život a pro budoucí dění může začít jeho příběh s čistým štítem. No a tak jsme se konečně dostali k Far From Home.

KÝM MŮŽE PETER PARKER BÝT?

Snímek má za sebou již nějaká promítání a většina reakcí je veskrze pozitivní. Lidé hodně chválí Jakea Gyllenhaala v roli Mysteria, jakož i některé zvraty a odhalení. Panuje tedy spokojenost. Bude ale tahle spokojeno i miliony fanoušků? Co vlastně další film nabízí? Není to jenom Multiverse, ale taky osamoceného Petera, který si konečně svoje kostýmy vyrábí sám. Osamoceného Petera, který nemá po boku nikoho ze staré party, nebo aspoň nikoho, kdo má nadlidské schopnosti. Samuelovo charisma nepočítejme. Je to záchranný kruh pro vývoj charakteru? Určitě může být. Peter má konečně šanci být sám za sebe. Ukázat, že Spider-Man je oblíbený ne proto, že je Avenger, nebo že stojí po boku jakéhokoliv slavného hrdiny, ale kvůli jeho základní skromnosti, pokoře a prakticky nechtění se dostat do problémů. Ale když už se něco v okolí objeví, proč nezasáhnout, že jo? :)

Sám Kevin Feige řekl, že Spideyho do MCU zařadil i proto, že je podle něj zajímavé vidět počínání dětského hrdiny ve světě těch dospělých. No a já si myslím, že je načase ukázat, že i Spidey roste a je ochotný si pamatovat svoje zkušenosti a učit se z nich.

Mimochodem, je tu ještě jedna věc, kterou moc lidí neřeší, ale je vcelku zásadní součástí divákova zážitku. Tím je CGI. Respektive, je to až moc CGI. Jestli něco MCU pavoučímu uličníkovi sluší, tak jeho kostýmy. V redakci si je většinou pochvalujeme a jeho aktuální, černo-červený, je v reálu téměř perfektní. Jenomže pak je tu Jon Watts, režisér, který natolik miluje digitální efekty, že bez nich snad ani nejde na záchod. Některé scény z FFH a propagační materiály potom vypadají jako vytržené z nového pavoučího animáku, namísto z hraného filmu. Ne, není to k dobru. Čím víc bude kostým reálný, tím opravdovější bude i tahle postava. Tolik oblíbená a uznávaná.

Na závěr. Tom, jak bylo řečeno na začátku, je skvělý. Máme ho rádi a přejeme si, aby vydržel v roli, dokud to bude možné. Ale to, co s ním provádí mašinérie okolo, je už na zamyšlení. Jo, je to pořád ten hodnej hrdina ze sousedství, ale je evidentně trochu jinde. Jeho jednání, motivace a některé hlášky jsou na pováženou a až doposud to byl spíše pavoučí Iron Man, jeho prodloužená ruka, kterou Tony vypěstoval a naučil ji základním schopnostem. Doufejme tedy společně, že FFH přinese několik změn, které nám vrátí aspoň část ,,starého“ přítele od vedle.


Nábor do redakce

Mám zájem!Ohodnoť článek

Pro ohodnocení toho článku se musíš přihlásit.


Komentáře

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený.

Autor článku

Michal Černý
Michal Černý
Administrátor

Kde nás najdeš


Nábor do redakce

Mám zájem!