Jamie Foxx jako Electro - Posel Spider-verza?

Jamie Foxx jako Electro - Posel Spider-verza?

Filmy
5 / 5 310 0
3. říjen 2020, napsal Johnny

Zpráva o obsazení Jamieho Foxxe do role Electra, v rámci připravovaného třetího Spider-Mana (s plánovanou premiérou 17. prosince 2021), vyvolala všude po světě bouřlivé reakce. Pojďme si shrnout fakta a zhodnotit, co by to mohlo znamenat.

Jamie Foxx jako Electro - Posel Spider-verza?

Electro se vrací

Kdyby to náhodou někdo nevěděl, připomeňme si pro začátek, že Jamie Foxx si již Electra (Maxwella Dillona) zahrál ve filmu Amazing Spider-Man 2 z roku 2014. Svým výkonem tehdy udělal Foxx dojem i na Kevina Feige, prezidenta Marvel Studios, jenž se na jeho adresu v jisté publikované korespondenci vyjádřil velmi pozitivně.

První věc, která tak leckomu bleskla v souvislosti s obsazením Foxxe do třetího Spider-Mana pod hlavičkou MCU (Marvel Cinematic Universe), byla otázka, zdali půjde o stejné, nebo zcela odlišné uchopení postavy.

Pro úplnost se sluší dodat, že v minulosti už k podobné situaci jednou došlo. Herec J. K. Simmons, který v Raimiho Spider-Manovské trilogii ztvárnil Johna Jonaha Jamesona, šéfredaktora novin Daily Bugle, si tutéž roli zopakoval i v posledním Spider-Manově hraném filmu.

Ačkoliv je však Jamesonova postava v souvislosti se Spider-Manem dnes již ikonická, rozhodně nelze prohlásit, že by šlo o postavu hlavní. Obzvláště uvážíme-li, že poslední Simmonsovo účinkování v této roli bylo opravdu kratičké a jednalo se spíše o jisté gesto směrem k fanouškům.

Sám Jamie Foxx vnesl do věci světlo, když na svém Instagramu zveřejnil příspěvek, kde fanoušky ujistil o tom, že tentokrát jeho Electro oproti své předchozí verzi nebude modrým šmoulou.

Zanedlouho sice post ze svého profilu smazal, ale víte jak to funguje. Co je jednou na síti, to je na ní pořád. Na celé vyjádření včetně přiloženého obrázku se tak můžete podívat níže.

Z kontextu jasně vyplývá, že tento Maxwell Dillon, se kterým budeme mít tu čest, bude zcela novou reinkarnací. V komiksech Electro vystupuje v kostýmu v zelenožluté barvě. Není sice zatím zřejmé, jakého vzhledu se dočkáme nyní, ale adaptace komiksové předlohy připadá jako jedna z možností logicky v úvahu.

Sinister Six

Vzhledem ke způsobu ukončení druhého Spider-Mana, nesoucího podtitul Daleko od domova, kdy Mysterio odhalil světu Spideyho pravou identitu, se jasně nabízí, že v nadcházejícím pokračování půjdou Peterovi jeho nepřátelé bez okolků přímo po krku.

Nyní máme jasno, že ve snímku bude figurovat Electro. Neznamená to ovšem, že půjde o jediného antagonistu třetího dílu. Ve skutečnosti lze na dvojku z výše popsaných důvodů elegantně navázat představením celého spektra padouchů.

Na mysl tak okamžitě může naskočit pojem Sinister Six. Jedná se o seskupení Spider-Manových protivníků s cílem zbavit se Spider-Mana jednou provždy. Z názvu je patrné, že jej tvoří celkem šest členů (až na určité výjimky, ke kterým by ale samozřejmě mohlo dojít i ve filmovém zpracování).

Kromě Electra by jedním z nich mohl být Mysterio, připustíme-li možnost, že jako mistr iluzí svou smrt pouze předstíral a teď někde v koutě usrkává brčkem cuba libre. Poté tu máme Adriana Toomese alias Vultura, záporáka z prvního Spider-Mana, jehož není potřeba blíže představovat.

Dále se v MCU již prokazatelně nachází také Mac Gargan, v komiksu známý jako Scorpion. Když jsme ho viděli naposledy, pokoušel se ve vězení od kolegy Toomese vyzvědět, kdo se skrývá pod pavoučí maskou. V posledním Spider-Manovi se objevil také Dimitri Smerdyakov, který v komiksech vystupuje jako Chameleon.

Z postav, které se ve filmu ještě neobjevily, pak vyčnívá zejména elitní lovec Kraven, shodou okolností Chameleonův nevlastní bratr, jehož zapojení by bylo za daných okolností naprosto logické. Poslední místo nicméně může (koneckonců stejně jako všechna ostatní) připadnout komukoliv.

Přesto se objevily zajímavé názory, která omílají jména Morbius a Venom. Zajímavé jsou především proto, že s oběma těmito postavami aktuálně pracuje studio Sony. Morbia bychom se měli dočkat v roce 2021 v podání Jareda Leta, stejný rok si má zopakovat roli Venoma Tom Hardy.

Spider-Verse

Jistě, už v roce 2018 vyšel animovaný film Spider-Man: Paralelní světy (v originále Spider-Man: Into the Spider-Verse), který diváky obeznámil s myšlenkou Spider-verza a připravil tak pro toto téma do budoucna živnou půdu. Nikdy jsme však nebyli propojení různých filmových světů blížeji, než právě teď.

Příchod Hardyho Venoma, či Letova Morbia do MCU by byl bezpochyby velkolepý. Ještě mnohem velkolepěji by ale působil nástup dvou bývalých Pavoučích mužů – Tobyho Maguira a Andrewa Garfielda.

Z hlediska příběhu to přitom není zase až tak od věci. Hollandův Peter Parker si bude zřejmě v příštím filmu procházet jakousi krizí identity, bude čelit obrovskému nátlaku a čert ví, kdo všechno se ho bude snažit zabít. Navíc nad ním už nedrží ruku patron Tony Stark.

A kdo může lépe pomoci Peteru Parkerovi dát si život do pořádku, než další dva Peterové Parkerové? Analogickou situaci už jsme ostatně viděli i v animáku před dvěma roky. Tím bychom ale hodně předbíhali.

Ačkoliv bychom takovou podívanou dostali skutečně velmi rádi, v současnosti můžeme takové teorie označit přinejmenším za konspirační. Moment, kdy v MCU dojde k provázání jednotlivých realit, se nicméně nezadržitelně blíží a kdy se ho dočkáme, je pouze otázkou času.

Závan Multiverza

Jak jsme si již uvedli, pojetí Electrova charakteru bude ve srovnání s jeho vyobrazením v Amazing Spider-Manovi odlišné. Propojování různých filmových vesmírů se tak zatím ještě nekoná a zhotovené uvítací transparenty si spolu s nadšením musíme schovat na později. Nebo ne?

Do určité klíčové role blížícího se seriálu WandaVision byl podle některých zdrojů obsazen Evan Peters. Pro upřesnění jde o stejného herce, kterého můžete znát z X-Mení ságy jako Quicksilvera, jinak také Pietra Maximoffa. Toto příjmení už by vám mohlo být povědomé. Pietro je Wandiným dvojčetem, s jinou jeho verzí jsme se koneckonců setkali již ve filmu Avengers: Age of Ultron.

Z traileru lze také usuzovat, že v jisté míře si zde k alternativním univerzům přece jen přičichneme. O jakou míru půjde a jak se situace dále vyvine, zatím těžko určit.

Nicméně kromě toho, že Petersova účast dosud nebyla nijak oficiálně potvrzena, by se také stále mohlo jednat o pouhou náhodu. Nikde není psáno, že by Peters musel při svém dalším angažmá v Marvelu ztvárnit právě Quicksilvera (alespoň se tedy domníváme, že žádnou takovou smlouvu nemá).

A i kdyby tu přece jen v Quicksilverově kůži stanul, pořád ještě nemusí jít o toho nám dobře známého vtipálka a člena týmu X-Menů. I tak bychom ovšem byli svědky přelomové události.

Dosud jediným představitelem komiksové postavy, který získal tu možnost zahrát si ji mimo MCU a současně v něm, je výše uvedený J. K. Simmons. Dalším bude Jamie Foxx a zůstává otázkou, co bude s Evanem Petersem.

Mohl by nám zde totiž nastat precedens ohledně některých postav. Herci vracející se do svých rolí. Zejména v souvislosti s X-Meny se jedná o zajímavé téma, vzhledem k tomu, kolik vynaložilo studio Fox úsilí, aby (téměř) celou partičku mutantů omladilo.

S původní sestavou v čele s Hughem Jackmanem (který je logicky vzhledem k vlastnostem své postavy právě onou neomlazenou „černou ovcí“) se na promítacích plátnech asi už nesetkáme. Stárnutí se nevyhýbá nikomu a uplynulých dvacet let od premiéry prvního filmu série je už prostě znát.

Zato bychom se třeba mohli dočkat návratu Sophie Turner jako Jean Grey, Tye Sheridana jako Cyclopse, Jamese McAvoye jako Professora X, nebo Michaela Fassbendera jako Magneta.

Jistě, takový výčet není konečný a lze ho vnímat spíše jako zbožné přání, než jako opravdu reálnou možnost (ačkoliv část fanoušků bude po faux pax jménem Dark Phoenix bezpochyby ráda, že tyto tváře, především pak obličej milé Sophie, v jakémkoliv marvelovském projektu už nikdy neuvidí).

Nicméně i návrat Jamieho Foxxe aka Electra byl donedávna dosti nereálný. Nevyzpytatelné jsou zkrátka cesty boží.

(Zdroje obrázků – comicbook.com, nytimes.com, screenrant.com, syfy.com, thedirect.com)


Ohodnoť článek

Pro ohodnocení toho článku se musíš přihlásit.Komentáře

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený.

Autor článku

Johnny
Redaktor

Kde nás najdeš


PILSCO