Jaké jsou úrovně mutantů – přehledně

Jaké jsou úrovně mutantů – přehledně

Seriály
Jaké jsou úrovně mutantů – přehledně

Čas od času se lze setkat s různými zdroji, které rozdílným způsobem nahlíží na problematiku „klasifikace“ mutantů v rámci Marvelu. Pojďme si na to posvítit.

1659 0
13. květen 2022, napsal Johnny

Odlišné schopnosti mutantů vedly prakticky k tomu, že někteří disponují větší mocí než jiní. V Marvelu tak vznikl systém, který mutanty právě na základě těchto vlastností třídí do několika kategorií.

Mutace je navíc záležitostí podléhající neustálému vývinu, takže může docházet i k tomu, že někteří mutanti časem přestoupí z jedné úrovně do druhé.

Až do nedávna však tento systém postrádal určitou formální stránku a pospolitost. V roce 2019 nicméně takzvaná éra „Dawn of X“ přinesla nový pohled, díky němuž nyní existují základní čtyři skupiny.

Úroveň Epsilon

Mutanti úrovně Epsilon se na pomyslném žebříčku nachází úplně vespod. Typicky sem patří mutanti disponujícími schopnostmi s nebojovým využitím. Někdy může jít o mutaci mající vliv čistě jen na fyzický vzhled.

Magneto s oblibou mutanty z tohoto spektra nazývá pěšáky. Z hlediska fyzické mutace sem lze zařadit například Artieho Maddickse, jehož schopnosti jinak zatím klasifikovány nebyly.

Úroveň Beta

Beta se oproti Epsilonu vyznačuje určitou mírou praktického využití, zároveň je ale zpravidla spjata s minimální efektivitou.

Jako příklad se obvykle uvádí Rogue v dobách, kdy ještě neměla nad svými schopnostmi plnou kontrolu, což de facto znamenalo, že ubližovala ostatním i sobě. Když se jí časem podařilo naučit se své schopnosti ovládat, povýšila do další kategorie, čímž se dostáváme k úrovni Alpha.

Úroveň Alpha

Jedná se o nejběžnější formu nadlidských schopností (alespoň ve smyslu největšího počtu nám známých mutantů spadajících právě sem). Tyto mají obyčejně praktické využití a určité limity, přičemž mutanti je zpravidla umí ovládat.

Jako příklad poslouží doslova většina mutantů, na které si pravděpodobně vzpomenete. Zmínit lze třeba Cyclopse s jeho schopností vystřelovat paprsky z očí. Na tomto místě by se dalo namítnout, že bez speciálních brýlí nedisponuje plnou kontrolou. Díky historii Marvelu ale víme, že je to zapříčiněno nehodou, ke které došlo v jeho dětství. Díky absolvovanému výcviku je ovšem legitimní jej sem zařadit.

Úroveň Omega

Zbývá poslední kategorie, kam patří ti nejmocnější mutanti. Kde je ale hranice mezi Alphou a Omegou? K jejímu nastínění porovnává Marvel postavy Magneta a Forge.

Oba dva jsou v rámci druhu svých schopností nejmocnější mutanti na Zemi (ovládání magnetismu a technopatie). Důvod, proč je Magneto mutantem úrovně Omega, zatímco Forge nikoliv (spadá pod Alphu), spočívá v tom, že vrchní limit schopností Forge lze hypoteticky překonat (a několik osob jej v Marvelu také překonalo). Vrchní hranice Magnetových schopností překonat víceméně nelze, přesněji řečeno je nezměřitelná.

Je nicméně přípustné, aby pro jeden specifický druh schopností existovalo vícero mutantů úrovně Omega. Příkladem mohou být Jean Grey a Kid Omega, kteří jsou oba telepati úrovně Omega.

V současnosti figuruje v kontinuitě X-Menů celkem 25 mutantů této úrovně. Patří sem Monarch, Iceman, Elixir, Jean Grey, Legion, Magneto, Proteus, Mister M, Storm, Exodus, Kid Omega, Vulcan, Hope Summers, dále pak také relativně nedávno představení mutanti Isca, Tarn, Idyl, Genesis, Redroot, Witness, Stulgid, Lodus Logos, Knower, Sobunar a Xilo.

Podstatné je, jak již bylo řečeno výše, že do úrovně Omega je možné se časem propracovat prostřednictvím rozvíjení svých schopností, což se týká třeba Icemana. Pozorným čtenářům jistě neuniklo, že několik jmen na uvedeném seznamu překvapivě chybí. Typicky třeba Charles Xavier nebo Rachel Summers.

Jde však o to, že se jedná pouze o současnou, tudíž i dočasnou podobu světa X-Menů v souvislosti s aktuálně vydávanými komiksy. Je tedy možné, respektive nevyhnutelné, že již v blízké době se i tento seznam rozšíří podle toho, jak se dále budou osudy našich drahých mutantů vyvíjet.

(Zdroje obrázků – cbr.com)


Ohodnoť článek

Pro ohodnocení toho článku se musíš přihlásit.Komentáře

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený.

Reklama