Jaká je filmová budoucnost Marvelu?

Jaká je filmová budoucnost Marvelu?

Filmy
4 / 5 374 0
18. srpen 2020, napsal Johnny

Konec třetí fáze Marvel Cinematic Universe (MCU) znamenal zároveň významný milník na poli světové kinematografie. Avengers: Endgame se stala nejvýdělečnějším filmem všech dob, a tím posunula laťku opět nahoru.

Jaká je filmová budoucnost Marvelu?

Tržby ovšem nejsou jedinou oblastí, kde došlo k posunu oné pomyslné hranice. Poslední díl Avengerů současně nabídl spektakulární podívanou, jež završila více než deset let trvající komiksovou mánii, kterou v roce 2008 započal Iron Man. Tím se dostáváme k jádru pudla. Život totiž podléhá entropii a stárnutí – a nevyhýbá se to dokonce ani hercům. Poté, co Robert Downey Jr. debutoval jako Tony Stark, si jen těžko na jeho místě někdo dokázal představit kohokoliv jiného. A přece bylo dopředu jasné, že u této role nezůstane navěky.

Také diváci stárnou. Na jedné straně tu určitě máme skalní jádro fanoušků, kteří by za Marvel pomalu i dýchali a budou s ním ve svých srdcích žít v časech dobrých i zlých. Na druhé straně se bezpochyby nachází početná část lidí, kteří ke komiksu vlastně nikterak zvlášť nikdy netíhli, jen je třeba v určitém okamžiku zaujaly zrovna produkované filmy a osudy jejich superhrdinů.

A tou zásadní otázkou je, jak se právě ta generace, kterou před lety uchvátila dobrodružství původní sestavy Avengerů, dokáže srovnat s dalším vývojem událostí. Nebo možná jak se Marvel dovede svým fanouškům přizpůsobit, aniž by některá ze stran příliš strádala.

Zatímco ti nejvěrnější z věrných již zřejmě nadšeně vyčkávají příchodu Eternalů, nebo zvratu týkajícího se Skrullů, dovolil bych si vyslovit důvodné podezření, že také existuje nemalá část těch, pro které už MCU zkrátka nadále tak atraktivním materiálem není.

V Marvelu ovšem nemívají ve zvyku nechávat věci náhodě a jsou proslulí svým precizním plánováním. Prostoru, jakému se lze věnovat, je stále ještě skutečně hodně; jen čistý výčet postav, které se v MCU dosud neobjevily, by vydal na opravdu dlouhý, samostatný článek.

Naše pohledy se momentálně upínají především směrem k Multiverzu. Dychtivě očekáváme, co přinese druhý díl Doctora Strange. A nepokrytě se těšíme na příchod mutantů. I zde je však na místě obezřetnost. Například Wolverinova role by se dala celkem výstižně připodobnit k roli a také významu Iron Mana.
Uchopí-li ve studiu látku, již mají k dispozici, šikovně, může dojít k další vlně mánie, zaujmutí další generace a posunutí laťky znovu o něco výše. Zatímco doposud však rozmlsaní tvůrci poptávky převyšovali křivku nabídky, vzhledem k současnému stavu se filmaři budou muset činit, aby vytvořili produkt hodný zvýšené pozornosti.

Za duchapřítomný krok lze považovat například rozšíření seriálového portfolia Marvelu. Strmý nárůst obliby této formy zábavy (placené streamovací služby) jasně poukazují na fakt, že i tenhle směr filmařiny má před sebou zářnou budoucnost a pro jednotlivé postavy navíc zasazení do seriálového prostředí znamená mnohem větší prostor k využití jejich potenciálu. Jak vidíte filmovou budoucnost Marvelu vy? Jaké postavy vám v MCU vyloženě chybí? A kdo by si podle vás zasloužil více prostoru?


Ohodnoť článek

Pro ohodnocení toho článku se musíš přihlásit.Komentáře

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený.

Autor článku

Johnny
Redaktor

Kde nás najdeš


PILSCO