Jak se žije redaktorům na světě

Jak se žije redaktorům na světě

Ostatní
5 / 5 764 0
2. červenec 2019, napsal Michal Černý

Léto je příležitost těšit se na hodně věcí. Je to období festivalů, koncertů, táborů a nekonečno dalších možností, při kterých je fakt dobře, že je teplo. My se třeba můžeme těšit na Comic-Con v San Diegu. Já si ale dneska chci popovídat o něčem jiném.

Jak se žije redaktorům na světě

Jako redaktor bych měl vlastnit pár základních superschopností, mezi které rozhodně patří psát články. Originální, co? Ale vážně, někdy je fakt těžký cokoliv napsat. Ne, že by nebylo o čem, spíš to zahrnuje víc vedlejších důvodů.

Když je venku počasí jako na Sahaře, donutí vás to často zpomalit a protože méně zaměstnáváte mozek jakoukoliv mechanickou činností, tak i přemýšlet. A co napadlo mě?

Víte, za den se mi naskytne několik zajímavých impulsů, které by se daly v prvních vteřinách označit jako nápad na článek. Jenomže pak se z krve ztratí euforie a zjistím, že k tématu můžu napsat sotva dvě věty a i to bude moc. Například dneska. V redakci se nám do cesty dostává nový plakát k Far From Home. Ale tady je zklamání ještě rychlejší. Vy si totiž možná řeknete – No super, Spideyho mám rád/a! Sem s tím! Jenomže věřte mi, některé věci je lepší nešířit, a to je taky důvod, proč jste ho nikde u nás neviděli.

Den pokračuje, práce pod rukama ubíhá, a zatímco v redakčním chatu se to množí memes, já si najednou vzpomenu na Rychlé Šípy. To je změna, že? Jestli se náhodou někdo nechytá, tak RŠ nejsou žádná márvelácká týmovka. Komiks je to taky, ale československý. Sice sem takové téma asi nepatří, ale vždycky jsem chtěl na web propašovat zmínku o této partě, a ta nejlepší příležitost je teď. A pokud jste mladšího věku a bydlíte třeba ještě s rodiči, ukažte jim tenhle článek, aby věděli, že známe i jiný věci, než kdovíjaké mutantské rubačky ve vesmíru. Uvidíte, budou rádi. :)

Myšlenky se ale rychle přesunou zpátky do Marvel Universa, protože se řeší prodloužená verze Endgame, která půjde i do českých kin. Po internetu totiž koluje spousta informací a v duchu moudra slavného mimozemského požírače koček Alfa – Když se vochomejtáš lidem pod okny, ledacos se dozvíš – jsme si dali dohromady reálný obraz výsledku. Tak nějak docházíme v redakci k závěru, že to snad ani nestojí za návštěvu a pokud chcete jít jen kvůli pokoření Avatara, možná ani to nevyjde.

To už se ale vracím domů a můj pohled zůstane stát na sbírce komiksů. No, sbírce je přehnaný slovo, spíš malé ukázce. Abych se přiznal, nejsem (zatím ještě) kdovíjaký sběratel a vytváření kolekce čehokoliv mi nikdy nevydrželo ani rok. S výjimkou knížek. Ale snažím se to poctivě dohnat a hodně pozvolna doplňuju poličky hrdinskými eposy. Nedávno jsem třeba začal s rozšířením vědomostí ze Spider universa a pořídil si začátek Ultimátní verze příběhů jeho a Fantastické 4. Je to samozřejmě jiné, než originální pojetí a zasahuje to spíš mladší generaci, kterou to umí určitě svým zpracováním oslovit, nicméně tohle je na jiné povídání a když to vyjde, můžete se těšit na fajn sérii.

Ještě před tím, než usedám k notebooku, vybavuje se mi v hlavě další novinka. Marvel Studio vyhlásilo casting na čínsko-amerického herce, zhruba ve věku 25 let, který ovládá americký akcent. To pasuje jak na Eternals, tak i na Shang-Chiho. A víc vlastně říct nejde. Popravdě, tohle info je už ve chvíli, kdy tohle vychází, dva dny staré, jen jsem ho zasunul do hlavy pro případ, že by se mohlo hodit v blízké budoucnosti. Stalo se. Mimochodem, když jsme u Eternals. U mnoha fanoušků tenhle film nevyvolává žádné emoce a nezdá se mi, že by se na něj všeobecně lidi těšili. Já to mám naopak, i když popravdě, trochu mi tam překáží Angelina Jolie. Nemám moc důvěru v její herecké schopnosti, co se jejího charakteru týká, ale uvidíme. Třeba si odnese Oscara. Když mohl Black Panter.

No a konečně se dostávám k tomu hlavnímu. Odpověď, na kterou určitě všichni už od začátku čekáte. Co mě napadlo? Víte, říkám si, je léto, čas ubíhá tak nějak jinak, pomaleji. Plíží se spolu se sluncem a praží vám do obličeje. Proč pořád jenom číst nějaké dramatické novinky, žít s hrdiny na plátně a v seriálech? Toho si užijeme za pár dní dost. Všichni se budeme předhánět v tom, kdo vám jakou informaci přinese co nejdřív a v jak moc kvalitním podání. A je to dobře. Motivuje nás to ke všemu možnému. Ale teď, teď je čas na odpočinek a relax. A proč vám v tomhle režimu nepřiblížit trochu život, který třeba já, jako redaktor, téměř denně prožívám? A to je jenom moje část kruhu. Naše redakce nejsem přece jenom já, a když se vám bude tenhle zpovědník zamlouvat, pokusím se přesvědčit ostatní, aby vám taky něco napsali ze svého dne. Nikdy na to nezapomenete, to vám slibuju.

Co je určitě důležitý si říct, že to všechno, o čem jste četli až sem, se většinou děje v pracovním režimu reálného světa. Práce, která mě momentálně živí, není novinařina a všechny svoje myšlenky, nápady a fantasmagorie musím dát dohromady s fyzickou, občanskou prací. A není to nejspíš tak jednoduchý a zábavný, jak se může zdát. Někdy nevíte, co napsat a někdy je těch nápadů tolik, že se vám jich hodně rozkutálí do ztracena. Hlavní je si udržet chladnou hlavu (což je v létě těžký) a vědět, že v nejvyšší nouzi si vždycky můžete postěžovat na Brie Larson. Proč? Protože si to zaslouží. Kdykoliv a za cokoliv.

Takže nezapomeňte. Hail Hy…teda…Avengers Assemble. Užívejte léta čtením Marvelovek a brzy načtenou.

Jo a napište nám, na co se v příštích 5 letech od Marvelu těšíte (ať už filmy, anebo komiksy) a příště si to můžeme rozebrat. :)


Nábor do redakce

Mám zájem!Ohodnoť článek

Pro ohodnocení toho článku se musíš přihlásit.


Komentáře

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený.

Autor článku

Michal Černý
Michal Černý
Administrátor

Kde nás najdeš


Nábor do redakce

Mám zájem!