Iron Dad & Spider-Son aneb vztah Tonyho k Peterovi a naopak

Iron Dad & Spider-Son aneb vztah Tonyho k Peterovi a naopak

Filmy
778 0
7. říjen 2019, napsal Tony Trojan

Už od dob antického Řecka (a dokonce i dříve) se různí autoři příběhů zabývali vztahem otce a syna. Jde o základní psychologickou a sociologickou problematiku, která má přesah do našich životů a proto je jedním z hlavních motivů pro mnoho děl.

Iron Dad & Spider-Son aneb vztah Tonyho k Peterovi a naopak

Exemplární postavy otců jsou již ve Starém zákoně, ale i v Kafkových prózách Proměna a Dopis otci anebo v knize Syn od Jo Nesbø, dramatech jako je Shakespearův Hamlet a Král Lear, či scénářích pro dnešní dobu (Star Wars, Indiana Jones, Lví král, Hledá se Nemo, Kmotr atd.).

Když jedna z rolí chybí, často si člověk za ní hledá náhradu. Lidé to mají v povaze. Příběh Petera Parkera byl vždy o ztrátě blízkých, ať už budeme mluvit o jeho rodičích, o smrti strýčka Bena, který ho však ještě stihnul poučit o síle a zodpovědnosti, nebo o ztrátě jeho milé. Klasický origin známe všichni z prvního dílu Raimiho trilogie, tedy ztrátu strýčka Bena Parkera. Následně se dostalo i na jeho rodiče či Gwen Stacy v dvoudílném The Amazing Spider-Man. Tvůrci z MCU měli pocit, že těch origin příběhů už bylo dost a chtěli příběh odvyprávět svěže. Vždyť už to přeci všichni znají.

Role náhradního otce a mentora se tak v multi-versu zhostil Tony Stark. Jaký má vývoj jejich vztah? Pokusím se to vzít popořadě a vžít se do obou oblíbených hrdinů. Budu řešit i Spideyho celkové počínáni v MCU a jeho budoucnost. Jakým směrem se bude ubírat a jakou podobu by mohl mít? A také se dozvíte, jak to je se spoluprací Tonyho a Petera v komiksech.

MCU

Iron Man 2

Není jisté zda-li Tony tuší, že se prvně potkal s Peterem na Stark Expo v roce 2010. Malý kluk má hračku – repliku masky a rukavice z jeho zbroje. Jeden z Whiplashových// Air Assault// dronů chybně rozpozná masku Iron Mana a malého chlapce s napodobeninou označí jako cíl. Vzápětí se zpoza robota objeví pravý Iron Man a sejme tento stroj na zabíjení energetickým projektilem. Poté malého Petera namotivuje slovy: „Dobrá práce, kluku.“ A odletí.

Myslím si, že pokud se zde přímo nezrodila Peterova touha po vědění, rozhodně ji to posílilo. Peter chce být jako Tony Stark. Rád by byl jednou super-hrdinou. V tuto chvíli samozřejmě netuší, že by mu to někdy mohly usnadnit super-schopnosti a věda se tak zdá být jedinou cestou k superhrdinství. Pro malého odvážlivce se Tony tímto činem stal ještě větším vzorem, jeho zachráncem a začal se díky tomu intenzivněji zajímat o technologii a vědu, aby jednou mohl být jako on.

Captain America: Civil War

Zatímco v komiksovém eventu Civil War je již Spider-Man zkušený Avenger, který podepsal Sokovijskou smlouvu a jméno Parker se tak dostalo do registru superhrdinů (Civil War #2), ve filmovém zpracování vidíme Spider-Mana poprvé v akci v rámci MCU. Je tomu již půl roku, co ho kousl radioaktivní pavouk. Když se jednou vrací domů, je zcela zaskočen. Tony Stark flirtuje na gauči s jeho tetou May. Dělá, že mu chutná její ořechový dort a mluví o jakémsi grantu. O něco déle v soukromí jeho pokoje Tony odhalí pravý důvod jeho návštěvy. Nenápadně zjišťuje Peterovy záliby, charakter a důvody jeho superhrdinského koníčku. Tonyho zřejmě nejvíce zaujala Peterova napodobenina pavoučího vlákna, které je velice pevné. Pavoučí síť je dlouhodobě výzvou pro vědce, kteří se zatím neúspěšně snaží napodobit tento nejpevnější přírodní materiál (může pomoci při operaci míchy a v dalších odvětvích), který překoná i synteticky vytvořené látky jako grafen. To značí Peterovo nadání pro vědu.

Tony si jeho inteligenci jasně uvědomuje a pochválí ho. Nepochybně už zde vidí potenciál, že by Peter mohl být mnohem lepším člověkem než kdy byl on sám. Po potyčce v Mnichově Tony nechá Petera odpočívat a rozkáže mu, aby se do dalšího vývoje událostí nepletl. Koneckonců to bylo moudré rozhodnutí, když vezmeme v potaz pozdější zranění zkušenějšího Rhodese. Zároveň to ukazuje Tonyho starostlivost o Peterovo zdraví, která se od této doby nikdy nevytratí.

Spider-man: Homecoming

Dějová linka se odehrává dva měsíce po CW a nabízí velký progres vzájemného vztahu mezi Peterem a Starkem. Tony naplno přebírá autoritativní roli otce, která mu úplně nesedí. Člověk nevědomky vychovává tak, jak byl sám vychováván. Víme, že vztah s jeho tátou Howardem Starkem neměl ideální. Chyběl mu mužský vzor, jelikož jeho otec neustále pracoval a tak se v tom hledá (viz. symbolická scéna na dětském hřišti). Občas sám sobě zní jako jeho otec (jako při přednášce na střeše). Snaží se však Petera směřovat k tomu, aby si zajistil vzdělání a budoucnost. Chce, aby se držel při zemi. To moc nechápe Peter, který touží po jeho uznání, aby ho Tony přijmul jako sobě rovného. Ten ho bere jako svého syna, který ještě nedozrál k něčemu takovému, jako je potlačení černého obchodu s mimozemskou technologií. Domnívá se, že takové nebezpečí je až moc velké pro náctiletého kluka, který sice zastaví holýma rukama autobus, ale zatím těmto komplikovaným věcem nerozumí. Dle jeho názoru má na tohle čas a to se částečně potvrdilo i ve scéně na trajektu. Tony se zachová typicky po rodičovsku a zabaví Peterovo hračku se slovy: „Pokud jsi bez obleku nic, tak bys ho neměl mít“ a připomíná to autentické motto Bena Parkera: „S velkou silou přichází velká zodpovědnost.“

To se ukáže (po vzoru toho původního) jako správné popostrčení a Spider-Man nakonec svého záporáka Vultura zvládne zastavit. Zachrání tak Happymu místo a Tonymu velecenný náklad tryskáče. Tony je překvapen, jak Peter za krátkou dobu dospěl a svoji nabídku přidat se k Avengers myslí vážně. Poprvé můžeme vidět Iron Spider Suit, který ukazuje, že Tony svůj drahocenný čas rád věnuje k vylepšení obleku pro svého svěřence.

Avengers: Infinity War

Když na New York zaútočí Black Order (Ebony Maw a Black Dwarf), dostane se omylem Spider-Man při ochraně Dr. Strange na jejich loď (Q-Ship), která letí mimo zemskou atmosféru. Tony poručí Friday, aby otevřela 17A – modul s Iron Spider Suit, a řekne Peterovi, že ho chytí. Dle mého názoru se jedná o jeden z nejlepších společných momentů a je vidět, že Tony počítal s hrozbou z vesmíru a měl řešení pro tuto situaci. Tedy dostat Petera zpátky na Zem, což potvrzuje Tonyho stále přítomný ochranářský komplex.

V tomto případě to však byl neúspěšný pokus kvůli intuitivitě obleku (aspoň tak to omlouval Peter). Nad vztahovým poměrem Parker-Stark se vtipně pozastaví Strange, který Petera označí jako Starkova panoše. Ovšem jako důkaz toho, že jsou si už oba rovni, se dá brát Tonyho žádost o taktickou poradu s Peterem před vyhozením vetřelce z lodi – Ebony Mawa. Na Spider-Mana tak čekala jeho první pavoučí vesmírná odysea až na Titán, bývalá planeta rasy Eternals, kde potká Starlordovu půlku Strážců Galaxie. Následné události na této planetě netřeba popisovat. Jak už všichni vědí, jsou zdrcující pro život ve vesmíru a svět přichází o řadu hrdinů. Peter Parker je jedním z nich, který nás a hlavně Tonyho opustí v emotivní scéně v Thanosově domovině.

Pokračování příště


Nábor do redakce

Mám zájem!Ohodnoť článek

Pro ohodnocení toho článku se musíš přihlásit.


Komentáře

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený.

Autor článku

Tony Trojan
Tony Trojan
Redaktor

Kde nás najdeš


Nábor do redakce

Mám zájem!