Interview s Torenem

Interview s Torenem

Seriály
Interview s Torenem

Od sešitů k Youtube, tak by se dal shrnout rozhovor, který nám poskytl jeden z předních českých youtuberů, věnujících se komiksové tématice.

6751 0
23. únor 2019, napsal Mia

Když tvář Youtube kanálu Toren CZ souhlasila s rozhovorem pro náš web, neskrývala jsem upřímnou radost. Pominu-li fakt, že je Toren v naší redakci mimořádně populární, je také jedním z nejinformova­nějších a nejsečtěleji vystupujících youtuberů, kteří svou tvorbu soustředí mimo jiné na komiksy a filmy na jejich motivy. Jak zjistíte v následujícím rozhovoru, tvorba videí na Youtube je až tím posledním z jeho počinů, které činí Torena tak zajímavým.

Svět Marvel: Prozradíš nám, jak ses dostal ke komiksům? A máš aktuálně nějakou oblíbenou sérii?

Toren: Fůha, zapeklitá otázka. I když můžu působit mladším dojmem, tak jsem slušný páprda, co vyrůstal především v devadesátkách na sešitovkách s Kačerem Donaldem, prvních číslech Spider-Mana od Unicornu, či komiksech z Ábíčka. Tehdy jsem to ale vůbec nebral tak vážně. Někdy kolem roku 2006 jsem se vrátil k Spider-Manovi od Crew a první kniha Kick-Ass s Blacksadem mě do toho naplno ponořili. V současnosti čtu tak nějak co se namane. Hodně ujíždím na mangách z Japonska – tam čtu cca 15 běžících sérií. A z toho, co u nás vychází, bych určitě vypíchnul stále boží Živí Mrtví, nové Marvelovky, Znovuzrození DC, Černou palici či Usagi Yojimba.

Svět Marvel: Tomu říkám slušný záběr, není divu, že u nás platíš za znalce. Natáčet o komiksech a filmech na jejich motivy na Youtube tě napadlo okamžitě, nebo jsi k tomu časem dospěl? Přece jen tu máme hned několik youtuberů s podobným zaměřením, ale žádný není tolik sečtělý…

Toren: Já bych se docela bál sám sebe označit za znalce, mám maximálně hodně silnou touhu „být v obraze“, která dle mého dnes dost lidem chybí. Řekl bych, že na české scéně se najde hned několik jedinců, kteří jsou v oboru komiksů mnohem sečtělejší a informovanější (viz Lenny z Komiksových bublin a další) – já se však nechci „specializovat“ na jedno téma, či jeden okruh, a rád se rochním ve všem možným. A když jsem viděl, jak spoustu lidí naprosto tápe a neví, čemu na internetu věřit, řekl jsem si, že se jim to pokusím trochu usnadnit. Proto jsou má videa poměrně dlouhá a ukecaná, páč se nesnažím v prvé řadě o zábavu, ale o nějaký přísun informací. Takže prvotní myšlenka byla určitě taková. No a hlavně se člověk zdokonalí v mluvení a slovní zásobě, což pro mě, pro člověka, co začal v osmnácti letech přednášet, bylo dost důležité. Ale on to byl dosti přirozený vývoj. Když od základky píšete povídky, věnujete se psaní a později se rozhodnete dělat web a různé souhrny, tak to dospěje do fáze, kdy to člověk přetaví do video-podoby.

Svět Marvel: Když říkáš povídky, máš na mysli fanfikce, nebo vlastní, původní tvorbu?

Toren: Teď se budu trochu stydět. No, kolem čtrnácti, když jsem u kamaráda žasnul nad krásou internetu (já sám jej měl až na střední škole), jsem objevil první anime typu Král Šamanů, Naruto, Zápisník smrti, Fullmetal Alchemist a další… Jasně, dřív jsem v telce sledoval Pokémony, Digimony, Beyblade atd., ale tehdy to pro mě byla jen další dávka „animáků“. Právě díky zmíněným japonským kouskům jsem začal psát desítky fanfikcí. Od romantik, přes akční, až po snahu o hororová díla. Bylo to příšerný, směšný a dnes bych se nebál to označit za totální odpad, ale v té době mě to hodně naplňovalo. A navíc to četla slušná řádka lidí, kterým se to fakt líbilo, a pravidelně čekali na nové kapitoly. Vznikl tehdy čistě povídkový web, na kterém jsem později rozjel i svoje vlastní příběhy, které jsem sepisoval v létě na táborech, či doma během krutých horeček. Vzniklo pár fantasy kousků, pár příběhů z dětského života a spousta kratších povídkových epizodek z různého prostředí a různých žánrů. Dnes je to nepublikovatelné, ale je to něco, k čemu se už dlouhé roky chci vrátit a velmi pomalu na tom pracuji. Tak snad se mi něco z rozdělaných věcí podaří dokončit.

Svět Marvel: Máš v plánu některé z těchto „dílek“ vydat? A které případně konkrétně? Aktuálně tu máme trend creepypast z nejrůznějších prostředí, přikláníš se k nim také?

Toren: Určitě bych si časem přál mít něco „venku“, ale v současné fázi jsou tyhle myšlenky velmi předčasné. Každý, kdo kdy něco napsal, by si určitě přál, aby mohl své dílo vydat, ale ne každý na to má. A je dost pravděpodobné, že jsem stejný případ. Takže se to pokusím zatím nějak dát do kupy a kdo ví, třeba se usměje štěstí. Ale nejblíž k realizaci má určitě neobyčejně obyčejné dramedy inspirované několika zážitky. Creepypasty nejsou směr, kterým bych se chtěl vydat, i když to uznávám a obdivuji. Minulý podzim jsem byl na CreepyConu a byla to fakt hodně příjemná zkušenost!

Svět Marvel: Jezdíš na Cony často? Kde tě mají fanoušci šanci zastihnout? Máš nějakou oblíbenou „akci“ u nás, kterou si nenechávaš ujít?

Toren: V poslední době jsem na Conech mnohem častěji a to proto, že spolupracuju s vydavatelstvím Crew a pod jejich záštitou dělám komiksové přednášky. Letos určitě neminu Svět knihy, Animefest, CrewCon, SlaviCon, Advik, ComicsSalon, WhoCon, Akicon, Viecc a možná ještě pár dalších. V posledních měsících zjišťuji, že na tyhle události jezdím hlavně kvůli lidem a program sám o sobě (byť je zajímavý) pro mě hraje až sekundární roli. Ale samozřejmě jde o skvělý zážitek – ať už jde o samotnou atmosféru, tak spoustu parádních cosplayů a merche, kam se člověk podívá.

Svět Marvel: Na tom něco je. Sami za redakci i „sólo“ objíždíme cony a dobrá parta udělá zážitek na celý rok i z jinak velmi komorní akce. A když už mluvíme o partách a lidech, jak jsi na tom s ostatními tvůrci podobného ražení? S kým nejraději spolupracuješ a kdo je pro tebe vzorem?

Toren: Jop, to se shodneme. Lidi dělají fakt hodně. No, neřekl bych, že existuje nějaká zlá krev či rivalita, naštěstí je to právě naopak. Přiznám se, že kolaborace zatím příliš nevyhledávám, když mám možnost, rád si natočím něco s již zmíněným Lennym, kde jsme dali dohromady docela slušně přijaté Nerdí války. Objevil jsem se na kanále Prézy, Medojeda, Marilee a zřejmě i dalších (jen mám špatnou paměť) a rozhodně se tomu nebráním, jen musím zkrátka a dobře toho člověka znát osobně a vědět, do čeho jdu. Dávat dohromady videa s někým jen proto, že by si to fanoušci přáli, je v rozporu s tím, jak to sám cítím a co chci. Ale letos si pohrávám s myšlenkou na několik nových rubrik, ve kterých bych právě měl po boku další skvělé lidi, jež vytvářejí parádní obsah, tak snad to dokopeme ke zdárnému konci. Jinak, nedávno jsem mimo Crew a jejich kanál Komiksář navázal spolupráci s českým Totalfilmem a bylo to pro mě velmi milé překvapení. Jelikož jde o velké jméno, čekal jsem cokoliv, ale ne tak sympatický přístup k tvoření videí. Tak doufám, že nám spolupráce půjde i nadále… Co se týče vzoru, tak jsem stará škola, která má své idoly především v tištěných magazínech – redakce, jež se podílely na časopisech Premiere, Level, Score, Crew a dalších. Jejich články pro mě v dětství byly a stále jsou naprostou modlou. A těch autorů bylo opravdu hodně. Na Youtube nemám nikoho, ke komu bych nějak extra vzhlížel, ono možná je to dobře – pak aspoň nejsem podprahově ovlivněn. Ale pokud bych měl přeci jen vybrat, tak rozhodně obdivuju způsob vyjadřování Jirky Bigase z portálu Vortex. Jednou bych chtěl umět mluvit tak plynule, jak on. A asi bych se měl přiznat, že mám slabost pro celou redakci Moviezone. Jedině pochvalovat si můžu také práci s Óčkem a naším komiksovým pořadem SMASH, který týden co týden odevzdáváme a nenarazilo se za více jak sto epizod na žádný problém. Tak to musím zaklepat.

Svět Marvel: Gratuluji k úspěchu za celou redakci a doufám, že je jen jedním z mnoha dalších, které ještě přijdou. S nakladatelstvím Crew máme za Svět Marvel také vynikající zkušenost, spolupracujeme spolu ohledně recenzí na komiksy, skvělí lidé. Líbí se mi tvoje cesta „starého klasika“, to se dneska tak často nevidí, respektive, abych byla přesná – nevidí se to prakticky vůbec. Čím se domníváš, že je dána tvoje odlišnost, pokud to tak můžu říct?

Toren: To je od vás hezké, děkuji! Crew jsou božáci – hlavně proto, že to jsou v prvé řadě fanoušci a až v té druhé firma. Podle mě jde čistě o fakt, že jsem se narodil v té správné době (1992), stejně jako moji vrstevníci, již zkrátka a dobře neměli od malička internet, museli víc zapojovat svou fantazii a neměli vše na stříbrném podnose. Dnes není nic jednoduššího, než celý den prosedět u počítače, nasáknout jak houba do sebe jen to, co člověku přijde důležité (a přitom není) a být „obyčejným“ konzumentem jakéhokoliv obsahu. Tím nechci říkat, že jsem lepším člověkem – ba naopak. Narodit se o pár let později, jsem na tom pravděpodobně stejně. Takže díky bohu za správné načasování! To, že jsem mohl vyrůstat s klukama mimo velké město, pročítat tuny magazínů, hrát na starých konzolích, půjčovat si staré knihy od rodičů a radovat se z každé novinky, kterou jsem v mini textu nějakých časopisů objevil – to je dle mého ten největší rozdíl. Tehdy bylo překvápko na každém rohu. To dnes bohužel nehrozí. A hlavně, lidi ani netouží po změně. Jsou pohodlní a bez potřeby něco změnit, či se alespoň trochu snažit.

Svět Marvel: Když jsme se překlenuli k médiím – jaký je tvůj názor na komiksové weby na území Čech? Přece jen, jeden takový zastupujeme… Jak vnímáš české mediální zázemí, pokud jde o komiksová nakladatelství?

Toren: Musím se přiznat, že v tomhle zklamu a řeknu, že u nás nechodím pravidelně na žádný komiksově založený web. Mám dvě-tři zahraniční stránky a tím to hasne. Ne, že bych si myslel, že nemáme kvalitu, ale zkrátka a dobře – český web spíše přebírá informace z těch anglických a tím pádem je pro mě, pro člověka, co se snaží svůj čas maximálně využít, něco takového ztráta času. Jedna z mála věcí, která mě dokáže na českém webu nalákat, jsou tématické články, rozhovory, popřípadě obsah, který není jen pouhým „překladem“ novinek či rozborů… pár autorů a redaktorů znám osobně, je to poctivá práce a vážím si toho (sám píšu „přepis novinek“ pro AMzone portál), páč věřím, že to má své fanoušky a hlavně – jakákoliv písemná forma je pro mladé jedině k užitku. Ale bohužel jsem už ve fázi, kdy se spokojím s přímým zdrojem. Co se týče vydavatelů, tak to dle mého máme krásně pokryté. V posledních letech se komiksový trh natolik rozrostl, že jakékoliv další rozpínání by už peněženky kupujících nemusely vydržet. Jsem až v úžasu, kolik kousků tu ročně vychází a kolik skvělých sérií se povedlo českým vydavatelům zajistit. A hlavně je super, že si každý vydavatel našel svoji parketu a té se věnuje. U někoho se tak může čtenář těšit na evropská alba, u druhých zase na autorské jednohubky, jiní se pak třeba věnují americkému undergroundu. Fakt mi to dělá radost. Jen to stíhat číst…

Svět Marvel: Na skok se vrátíme k pořadu SMASH na Óčku, prozradíš nám, jak tenhle počin vznikl? Je dost dobře možné, že někteří fanoušci ani nebudou tušit, že za ním stojíš ty.

Toren: Jasně. Ono se to ve své podstatě tak rychle semlelo, že v tom muselo být ohromné štěstí. Někdy na podzim 2016… Óčko chtělo rychlý komiksový pořad a mělo kontakt právě na již zmíněné vydavatelství Crew. Tehdy se hledal moderátor a já měl docela pozitivní ohlasy v jejich videích, jež jsou součástí cyklu „Komiksář“. Takže si Crew řekla, že za zkoušku nic nedají. No, zkusila se pilotní epizoda, televizi se to zalíbilo a najednou se točilo naostro. S tím, že za víc jak dva roky jsem moderátorem i občasným scénáristou. Největší kus práce však stejně dělají náš kameraman, střihač a člověk naprosto na všechno – Martin Matějka a Katka Vimmerová, která se stará o celou produkci, píše drtivou většinu scénářů a hlavně se stará o rekvizity, spolupráce a další věci, bez kterých by se to neobešlo. Bez nich by byl pořad sotva poloviční, mám fakt štěstí, že v tom jedeme spolu.

Svět Marvel: Rýsuje se do budoucna podobný projekt, který počítá s tvou účastí?

Toren: Byl tu, řekl bych, hodně nadějný projekt, u kterého to vypadalo, že je už už jednou nohou v produkci, ale bohužel to nakonec nevyšlo. Teď se hlavně soustředím na současné spolupráce s Crwí, Óčkem, TotalFilmem, FantasyPlanet a především i na své vlastní projekty. Podařilo se mi rozjet komiksové přednášky pro základní školy – což považuju za hrozně super věc. Takže práce je pořád dostatek a kdo ví, jestli bych momentálně zvládl ještě něco navíc. Zatím se tedy nerýsuje vyloženě nic nového, i když… člověk nikdy neví!

Svět Marvel: My ti do budoucna budeme držet palce, abys byl stále tak tvořivý, jako doposud. Bylo mi ctí a potěšením, že sis pro náš web ve svém nabitém programu našel skulinku a snad se do budoucna potkáme na některé ze jmenovaných akcí.

Toren: Já moc děkuji za váš zájem a taktéž přeji plodnou budoucnost! Hlavně ať vás lidi čtou – dnešní geekové to potřebují jako sůl!

Zde se můžete těšit z Torenovy tvorby


Ohodnoť článek

Pro ohodnocení toho článku se musíš přihlásit.Komentáře

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený.

Reklama