HumbookFest 2019

HumbookFest 2019

Ostatní
246 0
6. říjen 2019, napsal Michal Černý

Čtvrtý ročník oblíbeného knižního festivalu je za námi a my jsme tam byli!

HumbookFest 2019

Stejně jako vloni, i letošní setkání proběhlo v Kongresovém centru na Vyšehradě, což je mimochodem velmi dobrý nápad, protože už ranní fronta až k metru dala jasně najevo, že Humbookfest není jenom jen tak nějaká akce pro zasvěcené, kde si navzájem pár lidí vymění úsměvy a jdou domů.

Hned na začátku je dobré upozornit na takový drobný detail, jakým jsou komiksy a jejich zastoupení zde. Inu, jak jste asi pochopili, jde tady především o klasické knihy, jejich autory a příběhy okolo. Ale vzhledem k tomu, že žánr sci-fi a fantasy (zde hojně zastoupený) je nedílnou součástí světa našich hrdinů, nemusíte se bát, že by bylo komiksové univerzum vynecháno a nezmíněno. O tom ale později.

Jak bylo řečeno, Kongresové centrum je, aspoň pro mě, vcelku ideální prostor pro podobné setkání. A byť se celá akce odehrávala prakticky jen ve dvou podlažích, díky velkým prostorům nebyl na většině míst problém se posadit, najít si klidný kout anebo se prostě jen neprodírat vyděšeným a vystresovaným davem lidí. A co nám fest nabídnul?

Předně tu byly dva přednáškové sály. Menší, v němž jsme si mohli vyslechnout myšlenky mladých a nadějných autorů nejen o jejich dílech, ale všeobecně o přístupu ke psaní, o pozadí celé práce, která se za napsáním publikace skrývá (mám svoje zkušenosti a ne – není to legrace). Hned z rána jsme se zúčastnili inspirativního povídání o tom, jak napsat dobrou knihu, co jí rozhodně nesmí chybět a naopak, co skutečně nepotřebuje. Velikým tématem dne určitě byla taky soutěž Hvězda inkoustu, kterou pořádá nakladatelství Fragment a jejímž zástupcem byl v raním vstupu Vojta Záleský (redaktor Fragmentu). Celou debatu vedl vedoucí literárních dílen v Městské knihovně v Praze Míla Linc. Nechyběly samozřejmě hvězdy soutěže i z minulých ročníků.

Do sálu jsme se vrátili ještě odpoledne na podrobnější rozbor a vývoj postav v knihách. Jak rozeznat kladnou a zápornou postavu? Co dá na charakteru nejvíc zabrat? Píšou se lépe záporáci? A kdo je vlastně záporák, čím se vyznačuje a nezáleží jen na úhlu pohledu? Je dobré mít dokonalého hrdinu, anebo to naopak škodí? Na povídání padlo mnoho a mnoho zajímavých poznámek, postřehů a doporučení, které se hodí nejen pro románovou tvorbu, ale samozřejmě i do komiksů, jejichž autoři mají úplně stejná trápení, jako klasičtí spisovatelé.

Celým dnem v tomto sále provázela milá slečna s přezdívkou Marilee a tímto jí za lidský a přívětivý způsob vedení diskuze děkuji.

No a pak tu máme větší sál, který zaujal především zaryté komiksáky. Zde totiž probíhala přednáška Marvel Universe: Z komiksu na filmové plátno a zpět, kterou vedli zástupci nakladatelství CREW – Jiří Pavlovský a Petr Litoš. Pánové seznámili plný sál (viz foto) s historií komiksu a původem hrdinů, které většina zná z filmů a seriálů. Upozornili na rozdíl mezi těmito dvěma světy a na to, jak se vzájemně ovlivňují a doplňují. Padlo pár slov i hrdinech, na které se můžeme na filmovém plátně teprve těšit a proč tomu tak bude. Shrnuto podtrženo, celé jejich vystoupení bylo spíše pro čtenáře, kteří s komiksem možná nemají až tak veliké zkušenosti, ale rádi se dozví zajímavé info ze ,,zákulisí". Na přednášku se tak můžete koukat ze dvou úhlů pohledu.

Ten první je negativní a stal se nejspíše těm fandům komiksu, kteří šli na akci poprvé a nic si o ní bližšího nezjistili. Ti dostali přednášku, možnost potkat pěknou řádku lidí v kostýmech (v největším zastoupení jsme potkali Spideyho a Harley Quinn z DC), možnost si koupit nějaký ten komiks v prodejní části, kde to spíše ovládalo Fantasy odvětví a nakonec si vyrobit masku, pomalovat obličej, anebo vytvořit záložku do knihy v jakémkoliv komiksovém provedení.

Druhý pohled je nepřekvapivě pozitivní a ten nám říká. Sakra, je to knižní festival, románová šílenství, autogramiády mladých talentů, narváno u stánku pro Potterfans, lidi se tu perou o nejnovější díl různých fantasy ság…a přesto je tu komiks přítomen. Možná ne v úplně hardcore pozici, kde by si na své přišli ultra odborníci, ale je tu. A lidi to zajímá, protože i komiks dokáže nabídnout zajímavá témata a stejně tak i jejich zpracování jak v psané, tak grafické podobě.

U toho si vzpomínám na jeden moment, kdy jsem prohlížel, co komiksový regál nabízí. Kolem mě prošly dvě mladé dívčiny, něco kolem 12 let a jedna druhé povídá: ,,Ty jo, podívej. Jedinej komiks, kterej znám, tak jsou Rychlý šípy a to jsem četla už strašně dávno." A zakoukaly se do Wonder Woman (ehm).

Tím jsem se šikovně dostal ven ze sálů. Co nás čekalo v koridorech?

Letošní fest se lišil v jedné zásadní věci, a tou byla v mnoha ohledech zajímavá hra, kdy jste vyfasovali Humbookfest Guide, který obsahoval jakýsi herní plánek s místy na razítka. A razítko jste dostali, stejně jako ve škole, za splnění úkolu. Vědomostní kvíz, spisovatelský um, vyzkoušení deskových her, propojení s moderními technologiemi, střílení z kuše, workshopy…zkrátka, pokud zrovna neprobíhala přednáška s vaším blízkým tématem, mohli jste se v obou patrech účastnit rozličných úkolů, jejichž výsledkem budou samozřejmě nějaká ocenění a dárky. Za zpestření celé akce je tu od nás další veliké plus a bylo celkem fajn se toho účastnit.

Dále jste mohli navštívit již zmiňovaný stánek se zbožím z Příčné ulice pro Potterovské fandy, koutek se Star Wars, workshopovou dílnu (pro výrobu vlastní superhrdinské masky), autogramiády autorů, bary s jídlem a pitím a prostě takovou tu klasiku, kterou od knižního festivalu čekáte a chcete. Setkat se s milovníky knih stejnými, jako jste vy sám. Bez ohledu na to, zda čtete sci-fi, komiks, nebo červenou knihovnu.

Na závěr dne pak čekalo představení knih muzikantů Raega a Pavla Calty, kteří se v nich svěřují se svými životními zkušenostmi, ztrátami a překonávání složitých a bolestivých překážek.

Závěrem? Humbookfest je velmi příjemnou akcí pořádanou lidmi, kteří milují (nejen) knihy, ale taky lidskou fantazii a její dopady na tvorbu. Pokud se bude i další ročník odehrávat v Kongresáku, přeju pořadatelům jedno podlaží navíc, určitě si ho zaslouží. Stejně tak, jako hojnou návštěvnost. Mimochodem, hostem prvního ročníku byl Christopher Paolini, tvůrce Eragona. Tajně tedy doufám, že příští rok se objeví stejně tak zajímavá osobnost a třeba už i z komiksového spektra.

A kdo ví, třeba se tam jednou potkáme na stánku i za naši redakci. :)


Nábor do redakce

Mám zájem!Ohodnoť článek

Pro ohodnocení toho článku se musíš přihlásit.


Komentáře

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený.

Autor článku

Michal Černý
Michal Černý
Redaktor

Kde nás najdeš


Nábor do redakce

Mám zájem!