Hrdinský rok 2020

Hrdinský rok 2020

Ostatní
Hrdinský rok 2020

Takové to (ne)tradiční povídání na konci roku

5 / 5 1172 2
31. prosinec 2019, napsal Svět Marvel

Název článku není jen obyčejným odkazem na kdejaké motivačně-veselé přání do nového roku, nýbrž i skutečným stavem budoucí kinematografie. Zejména živé zpracování komiksových postav se dostává do hledáčku stále většího počtu diváků, což nám dokáže právě nastávající rok, který odstartuje neuvěřitelný rozjezd tohoto odvětví filmařiny.

Co se s tím všechno pojí by vydalo na několik článků, jednoduše si ale můžeme říct, že pokud se cokoliv snaží přizpůsobit všem, nutně dojde na zásadní změny, které mohou v některých případech zabít i absolutně skvělou předlohu. I takovej dokáže být život.

Na druhou stranu je fajn, že se tu zase rozrůstá komiksová základna, která má u nás dalekosáhlou tradici. Vždyť komiksy už vytvářel ve dvacátých letech 20. století Josef Lada, po něm Ondřej Sekora, který se proslavil stripy s Ferdou Mravencem. Zapomenout nesmíme ani na legendární Rychlé šípy, jejichž příběhy vycházely v předválečném časopisu Mlady Hlasatel a protektorátní městskou legendu, superhrdinu jménem Pérák, který dostal své kreslené příběhy v r. 1948 v Haló novinách.

Pak se v 60. letech objevil Čtyřlístek, v sedmdesátých zase Kája Saudek (kterého bude znát spíše starší generace), který po zkušenostech z USA tvořil spíše komiksy pro dospělé. To sice znamenalo jeho cenzuru, ale i tak se mu podařilo stát se jedním z nejvýznamnějších kreslířů u nás vůbec. Sedmdesátá léta pak oblast komiksu patřila časopisům Ohníček a nakonec ABC, kde se ale objevovaly spíše sci-fi příběhy.

Na dlouho pak sláva komiksů, i přes mnohé pokusy, utichla. Pak ale přišla léta devadesátá a s nimi nevyhnutelné. Zahraniční animované seriály, zejména ty o Spider-Manovi a X-Menech, a nakladatelství CREW, které začalo vydávat české překlady zahraničních super-hrdinských příběhů, dali impuls k výkvětu nové komiksové generace a od té chvíle zase zájem o kreslené příběhy, nejen o ty americké, pomalu roste.

Samozřejmě, jak čas plyne, odráží se změna prostředí, ve kterém příběhy vznikají, v samotných komiksech. Hrdinové dostávají nové možnosti, nové výzvy a překážky, které musí překonávat. A nejsou jen válečného vyznění, ale i ekologického, sociálního a nepatrně i náboženského. Zkrátka, komiksy vždy odráží stav společnosti, ať se nám to líbí, či ne. Jen je některý autor dokáže začlenit moudře, jiný až moc provokativně.

O změnách mluvím, protože jsou skvělým oslím můstkem. I u nás v redakci totiž v roce 2019 došlo k několika změnám a posunům, které nás zase blíže posouvají k našemu společnému záměru.

Na jeho začátku se nám stala nepříjemná událost, kdy nám byla násilně odseknuta dosti solidní základna čtenářů a diváků na našem Facebookovém účtu. Člověka zrovna nepotěší, když musí zcela zbytečně začínat ztěžka odznovu (hráči vědí nejlépe), ale protože to, co děláme, dělat chceme, neodradilo nás to a jak vidíte, jsme tu pořád.

Redakce taktéž prošla změnou, kdy nás jeden člověk opustil, ale dva noví přišli.

Kdo nás sleduje déle, tak postřehl, že i webové stránky mají nový kabát a přibyly nové kategorie a nová témata.

V tomto roce jsme si taktéž vyzkoušeli, že nám jde i tvorba na Youtube, čemuž se rozhodně chceme ve větším věnovat i nadále, přičemž s natáčením máme plány i na jiné platformě.

Máme za sebou i nějaké nové spolupráce a celkově můžeme spokojeně říct, že rok 2019 byl pro nás, jako redakci, nesmírně zajímavý a rozhodně nás posunul o kousek blíže k místu, kam chceme celý náš projekt posunout (a to ani nemluvím o našich osobních životech). S tím nám bezpochyby pomáháte hlavně vy, kteří čtete naše články, sledujete sociální sítě a sdílíte naši práci dál. Toho si velmi vážíme a pevně věříme, že vás bude v následujících letech víc a víc. To si přejeme my. A co popřát vám?

Tady se nutně uzavře kruh a skončím tam, kde jsem začal. U motivačních přá­ní.

Jestliže tohle čtete, jistě pro vás nebude superhrdinský komiks španělskou vesnicí a budete znát nespočet charakterů, kteří jsou vám sympatičtí z jakéhokoliv důvodu. Imponuje vám nějaká jejich vlastnost, mají podobný životní osud, podobný charakter, stejný humor, stejné přátele…zkrátka, vyberte si někoho z nich a zkuste ho v něčem příští rok napodobit.

Celé ty roky sledujeme naše hrdiny na plátnech kin, sledujeme jejich strasti v animované podobě v televizi, čteme v časopisech a dnes už i v aplikacích na telefonu a hrajeme za ně v komerčně úspěšných hrách. Obklopujeme se světem dobrodružných a odvážných rozhodnutí, ale zeptejme se sami sebe. Kolikrát jsme se my ve svém životě dokázali postavit strachu, nepříznivým okolnostem, nespravedlnosti a útlaku? Co to v roce 2020 změnit a trochu se přizpůsobit pravidlům, který komiksová část filmového průmyslu právě píše?

Snad za celou redakci vám mohu přát, abyste si v sobě dokázali najít kousek vlastního hrdiny a dali mu část svojí síly a nechat ho aspoň chvíli převzít kontrolu. Ať se vám díky němu podaří splnit si různé cíle, oslovit lidi, které oslovit chcete a naopak pustit se přítěží, jež vás táhnou ke dnu. Zkrátka – jenom se na ty příběhy nedívejte, zkuste si část z nich prožít.

Buďte i v příštím roce s námi a podpořte nás, abychom vám i nadále mohli přinášet všechny zajímavosti, které se ve všech možných spojeních okolo komiksu otáčejí. My zase budeme dělat všechno pro to, aby byla naše práce kvalitní, zábavná, inovativní a hlavně přínosná po všech ohledech.

Mějte hrdinský (nejen) rok 2020.

Za celý tým redakce Svět Marvel

Michal Černý

(Zdroj obrázků – artflakes.com, mentalfloss.com)


Ohodnoť článek

Pro ohodnocení toho článku se musíš přihlásit.Komentáře

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený.

díky

díky a jen tak dál

Také děkujeme za sledování a budeme dělat vše pro to, aby to bylo jen lepší a lepší. :)

Reklama
ComicShop.cz