High republic, nová éra pro svět Star Wars

High republic, nová éra pro svět Star Wars

Star Wars
5 / 5 179 0
9. leden 2021, napsal Talon77

Dnes prakticky neexistuje kontroverznější značka, než je Star Wars. Po sequelové trilogii zůstala na patře mnohým fanouškům velmi nepříjemná pachuť. Nabízí se tedy otázka: „Bude nová éra Star Wars tragédií, nebo nám svítá na lepší zítřky?“

High republic, nová éra pro svět Star Wars

S novým rokem 2021 přichází také nová éra pro svět Star Wars. Ta ponese název „High Republic“ a v následujících letech bude literární cestou stavět kostru pro nadcházející novou trilogii. Čeká nás tedy pár slušných let literatury zasazené do tohoto nového období.

„High Republic“ se odehrává 200 let před událostmi Skryté Hrozby. Mělo by se jednat o ryze Jediovské zlaté období rozkvětu, kde tito silou nadaní hrdinové chrání celý planetární sektor před zlem. Pravděpodobně se dostaneme také k otázkám ohledně padlých rytířů Jedi a pomalého počátku znovuzrození Sithského řádu. Zatím ovšem nepředbíhejme. Přece jen máme na temnou stranu ještě 200 let čas.

Nachází se zde nějaká pozitiva?

Ano. Ačkoliv samotný koncept je v komunitě přijat velmi vlažně, někteří pak dokonce označují volbu období za naprosto tragickou, vše zatím napovídá pravému opaku. Před pár dny dorazila na trh první várka příběhů z éry „High Republic“ – tři romány a jeden komiks. Román pod názvem „Into the Dark“ od uznávané spisovatelky Claudie Gray byl kritiky přijat vcelku dobře a mnozí se shodují na tom, že nabízí zajímavý a poutavý příběh. Momentálně jsou sice k dispozici pouhé tři kapitoly, ale jak vidíte, pravděpodobně bude i zbytek knihy velmi dobrý. Další román „A Test of Courage“ od Justiny Irelandové byl pro změnu přijat nejhůře. Důvodem horšího přijetí prý bylo zaměření na dětské publikum s nenápadnou diverzitou v pozadí. Třetí román „Light of the Jedi“, jehož autorem je uznávaný spisovatel Charles Soule, má být zatím ze všech dosud vydaných románů nejlepší a nejpropracovanější.

Posledním a zároveň také nejnovějším kouskem skládačky ze světa „High Republic“ je první číslo komiksu „Star Wars: The High Republic #1“. O to se postaral kontroverzní spisovatel Cavan Scott, jenž má za sebou pár lehce podprůměrných děl. Tento počin dělí fanoušky na dva tábory – některým se líbil více a některým zase méně. Největším problémem má být slabší příběh, dalším pak například hlavní protagonistka, která prý postrádá charisma a mírně se podobá otřesnému Anakinovi z Prequelů.

V tom osobně ještě nevidím velký problém, jelikož Anakinovi k následné oblíbenosti dosti pomohl seriál Star Wars: Klonové války. Tento příklad krásně ukazuje, jak v některých případech stačí o dané postavě doplnit více informací týkajících se jejího osobního života, abyste měli její popularitu téměř zaručenou. Další nenáviděnou postavou byla také samotná Ahsoka Tano a jak dnes vidíme, životní progres jí dosti přidal na charakteru.

Možným pozitivem by mohla být také nepotvrzená informace, podle které má k této éře dodávat své nápady samotný George Lucas. Tyto by měly vycházet z původních myšlenek okolo řádu Jedi, které k prequelům původně zamýšlel přidat, ale nakonec se mu do finální verze buď nevešly, nebo nehodily.

Problémy, které mohou nastat

K největším obavám by mohlo patřit zapojení prezidentky LucasFIlms Kathleen Kennedyové, jež by měla mít hlavní slovo v této příběhové sféře. Momentálně to nejspíše na výsledku nebude tolik znát, jelikož všemi lidmi „oblíbená“ Kathleen pracuje na jednom z nejočekávanějších seriálů pro streamovací službu Disney+, který je zaměřen na postavu Obi-Wana Kenobiho. To ovšem ještě nemusí znamenat, že si do sboru scénáristů neprosadila i pár svých lidí (viz Cavan Scott).

Dalším problémem může být i případný rozpor s kánonem. Nestalo by se to poprvé, kdy něčí písemnost (potažmo film) nedávala smysl a popírala předchozí poselství minulých děl.

Poslední věc, které se fanoušci obávají, je atraktivita celé éry. Samozřejmě se zde dočkáme nové hrozby pro Republiku a řád Jedi, avšak nedostaneme staré známé Sithy, kteří tvoří opozici ideálů řádu Jedi a vzájemnou historii, jež sahá až do dob samotného počátku řádu. Jednoduše řečeno, zlatá éra řádu Jedi už nezní tak zajímavě.

Co tedy můžeme očekávat?

Je potřeba si uvědomit, že vše záleží na spisovateli, který dané dílo píše. Pokud Disney sežene dostatečné množství kvalifikovaných lidí, můžeme se dočkat i kvalitních příběhů, které samotnou sféru nové éry krásně povýší na další level.

Všem je ovšem jasné, že „High Republic“ nejspíš nikdy nedosáhne kvalit „The Old Republlic“, kterou psali fanoušci fanouškům, což ovšem neznamená, že nebude mít co nabídnout. Zásadním problémem, který Star Wars momentálně sužuje, je striga zvaná Kathleen Kennedyová. Stejně jako v knižní sérii Zaklínač je jediným řešením odčarování, a to ve formě nástupu nového šéfa studia LucasFilms, kterým by se dle spekulací měl v roce 2021 stát buď Dave Filoni, nebo Jon Favreau. Ti stojí například za parádním Mandalorianem a jedná se o velké fanoušky této značky, kteří ji stále drží při životě.

Není ani žádným tajemstvím, že samotné finále druhé série seriálu Mandalorian rozdělilo celou akvizici Lucasfilmu na dva tábory. Prvním je tábor „Kennedyové“, jehož členové se podíleli na nové trilogii. Druhým je pak na tábor „Favreau/Filoni“, kteří se snaží natočit prequely, které mají referencemi nabité kvalitní příběhy s vizí, jež fanoušci chtějí vidět. Budoucnost značky Star Wars je tedy zatím stále ve hvězdách a do konce roku 2021 se můžeme ještě dočkat pár solidních přešlapů. Pokud se však ke kormidlu studia Lucasfilm dostane ten správný člověk, může se značka dočkat lepších zítřků.

Děkujeme vám za dosavadní přízeň a doufáme, že s námi zůstanete i v roce 2021.


Ohodnoť článek

Pro ohodnocení toho článku se musíš přihlásit.Komentáře

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený.

Autor článku

Talon77
Talon77
Redaktor

Kde nás najdeš


PILSCO