Hellstorm, Hellstrom, nebo Helstrom? Co je správně?

Hellstorm, Hellstrom, nebo Helstrom? Co je správně?

Postava
5 / 5 450 0
28. červen 2020, napsal Johnny

Již zanedlouho nás v televizích čeká hororový seriál Helstrom. Zatímco dyslektická část komiksových fanoušků možná žádnou změnu ve jménu hlavní postavy, po níž je seriál pojmenován, ani nezaznamenala, ti bystřejší si jistě povšimli, že zde něco nehraje.

Hellstorm, Hellstrom, nebo Helstrom? Co je správně?

Hellstorm, Hellstrom, Helstrom. Tři jména, jedna postava. Žádná z uvedených podob není vyloženě chybná. Jakto? Pojďme si na to trochu posvítit.

Abychom se mohli této problematice věnovat, musíme nejprve provést historický exkurs. Je teplý letní večer ve starověkém Řecku… Pardon, to je jiný příběh. Zpátky ke komiksu.

Byl to začátek sedmdesátých let, kdy organizace Comics Code Authority uvolnila určitá omezení týkající se vyobrazování hororových prvků v komiksech. Marvel na tuto událost reagoval pohotově a přišel na svět s řadou zajímavých postav, mezi nimiž stojí za zmínku například Werewolf by Night, Ghost Rider, nebo Dracula.

Hned v prvním čísle série věnované Ghost Riderovi (začala vycházet v roce 1973) se setkáváme se záhadnou postavou, kterak navštěvuje hrob jakési ženy, Victorie Hellstromové. V dalším díle se dozvídáme její jméno. Zní Daimon Hellstrom a je to profesionální exorcista.

Je vhodné ještě poznamenat, že Ghost Riderův origin v té době úzce souvisel se Satanem, záporákem, který se v sérii hojně vyskytoval. Je to důležité kvůli původu Daimona Hellstroma – jeho otcem není nikdo jiný, než Satan samotný.

Brzy se i Hellstrom dočkal vlastní série, pojmenované The Son of Satan. Vycházet začala v roce 1975, ale z důvodů těžké prodejnosti byla po pouhých osmi číslech zastavena. Přibližně v téže době se Hellstrom poprvé setkal i s Defendery. Jejich plnohodnotným členem se stal v komiksu Defenders #92, vydaném v prosince 1980. Tvůrcům se naskytla výtečná příležitost rozvinout jeho charakter. Nejen, že byl Hellstrom vykázán z pekla, dokonce se i zamiloval, do týmové kolegyně Hellcat.

V osmdesátých letech došlo k zásadním změnám. Hellstrom dostal nový kostým, zcela zakrývající ikonický pentagram na jeho hrudi. Současně – jelikož „Son of Satan“, jak mu dosud bylo přezdíváno, není zrovna kladné označení – si také osvojil nové jméno. Vzniklo jednoduchým prohozením dvou písmenek v jeho příjmení. Hellstorm.

Jednalo se o klíčový zlom, neboť toto jméno si Hellstorm udržel po celé dekády. V roce 1989 byl Comics Code uvolněn ještě více, což vedlo k návratu Hellstorma do své původní podoby v sérii nazvané Hellstorm, Prince of Lies.

Později bylo v komiksu odhaleno, že pravým otcem Hellstorma není ve skutečnosti Satan, ale Satannish. V praxi to znamenalo kompromitaci zavedeného pojmu Son of Satan. I tak ale došlo v roce 2006 k vydání série jménem Hellstorm, Son of Satan. Vystupovat jsme ho takto poté mohli vidět ještě v dějové lince Marvel Zombies.

Připravovaná televizní série z produkce stanice Hulu nicméně od postavy Satana upouští úplně. Kromě toho, že má Daimon podle oficiálního popisu být synem sériového vraha, bylo také významným způsobem pozměněno jeho příjmení. Došlo k odstranění jednoho „l“, čímž tato postava výrazně pozbývá své „pekelné“ aury. Syn Satanův je mrtev. Ať žije Helstrom.

(Zdroje obrázků – cbr.com)


Ohodnoť článek

Pro ohodnocení toho článku se musíš přihlásit.Komentáře

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený.

Autor článku

Johnny
Redaktor

Kde nás najdeš


PILSCO