Endgame...a co dál?

Endgame...a co dál?

Ostatní
842 0
15. květen 2019, napsal Michal Černý

Někdo viděl nejlepší film v životě, další by sám raději lusknul, aby tenhle film odstranil. Ale jak by nám doporučil Cap, je čas se posunout.

Endgame...a co dál?

Jakým směrem se bude MCU ubírat? Podle slov Kevina Feigeho bude všechno jinak, ale podle toho, co doposud víme, to zas tak extrémní být nemusí. Přece jen, když ptáčka lapají…však to znáte. Ale upřímně, existují věci, které jsou, stejně jako Thanos, nevyhnutelné. A některé nebudou příjemné.

Spidey – Spojka mezi světy

Možná jste v celé té hysterii okolo Endgame zapomněli, že ve skutečnosti je to až druhá sólovka pavoučího souseda, která zakončí staré vyprávění a zároveň nás vykopne na nový level možností. Herní mluvou řečeno, dohráli jsme na obtížnost easy, nyní zkusíme komiksový normal. A to nám ukázky z filmu představily jen jednu, byť důležitou, součást budoucího směřování a Multiverse je jen prostředek k tomu, jak přivést na plátno vše, po čem lidé touží. Proč je tedy Spidey tak důležitým pojítkem? Jak je asi všem jasné, strýček Ben byl nahrazen Tonym Starkem. Rozhodnutí jistě zajímavé. Závěr toho všeho se tedy ponese v odkazu chrabrého železného muže, který se přenáší (nejen) dál v činech Petera Parkera. Pomyslné rozloučení se starým světem je jedna půlka. Ta druhá nás přivádí k dalším tématům.

Ke hvězdám a ještě dál

První tři fáze nám ukázaly hodně, ale rozhodně ne všechno. Nakoukli jsme do vesmíru, ale z větší části to bylo jen trochu více barevné a veselé sci-fi. Je dobré si všimnout, že spolu s dvěma hrdiny zmizel i nepřítel, kterého byli schopni porazit. Anebo je to naopak? Každopádně symbolicky je to jasné. Mohou tedy přijít postavy mnohem větší a silnější, a to na obou stranách. Což nás přivádí k The Eternals. O tomto filmu se moc neví, ale co je jisté, že přivede na scénu mocné bytosti zvané Celestials, které v minulosti ovlivňovaly život na mnohých planetách, Zemi nevyjímaje, a taktéž Devianty, temný protipól Eternálů. Je docela pravděpodobné, že přinese, nebo aspoň naznačí toho velikého záporáka v pozadí, který se prodere až do dalšího epického finále. Celkově, včetně tohoto filmu, bude další fáze doslovným nafukováním balónu a zvyšování jeho síly. Povede se překonat nasazenou laťku, byť z veliké části pozemského charakteru?

Bude Captain Marvel Iron Man nové generace?

Odvážná otázka, že jo? Určitě se najde několik málo lidí, co by si to přálo, ale nebojte se, Carol se určitě nikdy nestane stejnou legendou. I když tvůrci by si to možná přáli. Ne nadarmo byla tato postava označena jako klíčovou pro další směřování celého MCU a prakticky by se měla stát tváří 4 fáze. Upřímně, její sólová akce nebyla tak špatná, jak se čekalo a z kina nebylo nutné utíkat (hlavně díky skvělému S.L. Jacskonovi), ale Brie zkrátka něco schází (nebo přebývá, není lehké to určit) a diváci, i když za film utratili hodně peněz, dávají jasně najevo, co si myslí o jejím postavení v Marvel univerzu a zdá se, že jestli se skutečně dostane do popředí celého projektu, naštve to nemálo fandů. A to snad nikdo nechce. Ekonomičtí správci v Marvelu určitě ne. Jenomže postava disponuje právě takovými schopnostmi, které se určitě budou proti arcipadouchovi hodit, a tak se s Carol bezpochyby v nějakém důležitém bodě ještě střetneme.

Stará láska nerezaví

Tvůrci to vzali docela takticky a přilévají olej do ohně docela rozumnými dávkami, aby se divák neměl moc šancí ztratit. A tak se někteří hrdinové dostali do dalšího kola nejen proto, že si je diváci oblíbili, ale taky proto, že mají co nabídnout. Typickým příkladem je Dr. Strange, se kterým se můžeme podívat jak za kosmickými entitami, tak za oponu dalších realit. A dle mého to bude právě on, kdo nám pomůže pochopit nová pravidla. Svůj prostor dostane taky Black Panther, ale toho můžeme počítat už do nové generace a jeho zapojení byl spíše pokus, jestli to bude fungovat. Pro mnohé překvapivě, ale bude. A Strážci Galaxie? Tady se předpokládá, konečně, zapojení Adama Warlocka, nadčlověka a supersilné bytosti. Nevíme, jestli ji tvůrci zařadí na kladnou, či zápornou stranu, v obou případech ale zapadá do konceptu dalšího směřování příběhu a cestu Strážců, aspoň v podobě, jak ji známe, budeme moct uzavřít.

Nový svět

Jestli je něco, co lidé Marvelu vyčítají, tak je to přílišné podrobení se moderním trendům. Panther měl oslovit afroamerickou komunitu a uspokojit po dlouhých letech čekání (naposledy Blade) tamní fanoušky. Povedlo se. Poté přišla touha po silné hrdince, vůdčí ženě. A hle, dorazila Captain Larson…pardon…Mar­vel. Nyní se mluví o homosexualitě a zapojení této orientace do jednoho z příběhů hlavní postavy. A i když se bude tvrdit, že to není ten hlavní důvod, Zkrátka, řeč je o diverzitě a zapojení co nejvíce společenských témat do MCU. A to je přesně to, o co jde. Získat fanoušky úplně ze všech koutů. I z těch nejtmavších.

Závěrečné shrnutí

Otázka zněla – Co dál? No, nemyslete si, že existují plány jen na dalších 5 let. Diváci si přejí vidět na plátně spoustu věcí a velké hromady z nich se dočkají. Jak už bylo řečeno, ještě pořád se jede na půl plynu a na obtížnost hard a expert ještě není spoustu lidí připraveno. Ono by to ani při současném nastavení pravidel v MCU nefungovalo. Těšit se tedy v dalších 5 letech můžeme na větší přiblížení komiksovému feelingu, opět se nám rozšíří vesmír o nová pravidla a možnosti, na druhou stranu přijdou i společenská a politická témata, která komiks, popravdě, vždy tak trochu řešil. Otázkou ale je, která si vybere a jak na ně bude reagovat. Lidi v Marvelu by si mohli pamatovat, že s humorem to jde všechno líp.


Nábor do redakce

Mám zájem!Ohodnoť článek

Pro ohodnocení toho článku se musíš přihlásit.


Komentáře

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený.

Autor článku

Michal Černý
Michal Černý
Redaktor

Kde nás najdeš


Nábor do redakce

Mám zájem!