Dr. Strange v Multiverzu změn a překvapení

Dr. Strange v Multiverzu změn a překvapení

Filmy
5 / 5 597 0
9. únor 2020, napsal Michal Černý

Kolem druhé sólovky nejmocnějšího čaroděje je poslední dobou rušno, a tak není na škodu se podívat, co se čaruje v zákulisí a kam to všechno směřuje.

Dr. Strange v Multiverzu změn a překvapení

Podle slov samotného Kevina Feigeho bude tenhle film tím doposud největším titulem MCU. Tomu samozřejmě věřit nemusíme, protože nám taky sliboval, že půjde o první horor a jak už víme, spíše než o žánrovku půjde o klasický MCU koncept s hororovými prvky. Nicméně i tak, Multiverse of Madness bude jistě hodně důležitou součástí 4. fáze. O tom ale jinde. Více než proč nás v tuhle chvíli zajímá hlavně jak a s kým. A tady to začíná být hodně zajímavé.

Vše začalo na začátku ledna, kdy nás tvůrci obeznámili s odchodem Scotta Derricskona z postu režiséra. Pro některé šok a smutek, pro jiné úleva a výhra. Jako důvod byly uvedeny tvůrčí neshody obou stran, ale málokdo si umí představit něco konkrétního. Kupodivu se o to nikdo moc nesnažil. Vzhledem k tomu, kolik nás toho tento rok čeká, lidé se vyjádřili na sociálních sítích, vzniklo pár článků o možných nástupcích a Scott byl zapomenut pod tíhou dalších upoutávek a zpráv, nejen ze světa MCU.

Jenomže stačilo pár týdnů a téma je zpět. Ven se dostala totiž velmi zajímavá informace o možném obsazení režisérského křesla Samem Raimim, tvůrcem původní trilogie o Spider-Manovi s legendárním Tobeym Maguirem. A jakmile tohle info vylezlo ven, celý internet doslova zaplavilo přání všech fanoušků, aby se Tobey ve své nejslavnější roli vrátil zpět. Je to vůbec možné? A co se stane, když se Raimi skutečně studiu upíše?

Zaprvé si řekněme, co skutečně o filmu víme. Dr. Strange bude nejspíše pátrat po Kameni Času, v čemž by mohlo pomoci využití konceptu Multiverza, které jsme díky šikovné lsti očekávali už ve Far From Home. Taktéž se vrátí Baron Mordo jako záporná postava a co je důležité, uvidíme i Scarlet Witch. Jenom není jisté, zda v roli společníka, anebo protivníka, protože i to se může lehce stát. Jen si vzpomeňme na komiksovou sérii House of M, kde Wandě tak trochu přeplo, což pro ostatní nebyla moc veliká zábava. Tady ohromně záleží na událostech v seriálu WandaVision a vzhledem k tomu, že už jenom z těch pár vteřin ukázek jasně vidíme, že půjde o pořádnou šílenost, nelze říct dopředu vůbec nic. No a v neposlední řadě je tu ten zapeklitý hororový feeling, který nám tvůrci slibují od první chvíle, co o filmu víme. A v tom je právě to ukryté kouzlo spojené s režisérem.

Málokdo si totiž uvědomí, že jak Derrickson, tak Raimi jsou úspěšní tvůrci právě hororových filmů, byť každý z nich jiným způsobem. První zmíněný má na kontě povedené snímky jako Sinister nebo Deliver Us from Evil, což jsou klasické žánrovky a prakticky ztělesnění toho, co si představíte pod pojmem horor. Raimi přišel s filmy jako Evil Dead, Drag me to the Hell či Army of Darkness, což jsou sice taky horory, avšak kořeněné jeho typickým černým smyslem pro humor a sem tam i nějakými vnitřnostmi, litry krve a utrženými končetinami. V tenhle moment se dokonce můžeme dopátrat odpovědi na to, co znamenaly ty ,,tvůrčí neshody“ mezi Derricksonem a Marvelem. Scott chtěl pravděpodobně přenést do MCU aspoň část svého filmařského umění z temného žánru, což by ve výsledku znamenalo méně humoru a více strachu. A taková kombinace se dneska v Disney moc nenosí. O to víc do konceptu sedí právě Raimiho styl, kde stačí jen trochu ubrat na násilnosti. S trochou odvahy se dá dokonce říct, že se najde jen málo režisérů, kteří se k tomuto filmu hodí víc. Nakonec, i sám Derrickson to okomentoval na Twitteru následovně:

„Raimi je jeden z nejmilejších lidí, které jsem ve filmovém průmyslu poznal. A jako režisér je to žijící legenda. Pro Strange je zkrátka skvělou volbou.“

Co se týká humoru, pak tu máme další zajímavou volbu. S odchodem původního režiséra totiž došlo i na scénáristu, C. Roberta Cargilla. Jeho vystřídal Michael Waldron, což je nejen showrunner seriálu Loki, ale hlavně člověk, který se podílí na scénáři k velmi populárnímu kreslenému sci-fi seriálu Rick and Morty, jenž se stal pro mnohé kultovním titulem. Cargill se k tomu vyjádřil takto:

„…Scott a já jsme nikdy neměli příležitost napsat koncept k Multiverse of Madness, takže na čemkoliv se teď bude pracovat, není odvozeno z naší práce. Jsem nesmírně zvědavý, jakým směrem Stephena posunou.“

Inu, to asi my všichni. Čímž se dostáváme k nejvíce diskutované možnosti, která s Raimim přichází, což je návrat Tobeyho Maguira v ikonické roli pavoučího souseda.

Tahle spekulace je hodně tenký led, protože si tu můžeme říct desítky argumentů, proč to možné je a stejně tak i důvody, proč ne. Jak víme, dočkáme se konceptu Multiverza, ale není úplně jasné, jakým způsobem bude využitý jak pro samotný snímek, tak pro budoucnost MCU. Jak jsem na začátku zmiňoval, zákulisní informace nám říká, že Strange bude pátrat po Kameni Času. To ale znamená, že musí hledat jinde, než v naší realitě, kde už zkrátka není, protože ho Thanos spolu s ostatními zničil. Strange tak může skákat z jedné reality do druhé, dokud ho nenajde a pak aktivitu ukončit. Při té příležitosti se mohou do MCU dostat i mutanti s pomocí Scarlet Witch. A pak už prakticky není potřeba. A jak to souvisí s Tobeym?

Při Strangeových toulkách mnohovesmírem si umím představit, že narazí právě na něj, jako na starého Spideyho, který už možná dávno se superhrdinstvím seknul, nebo se na to právě chystá. Je to velká příležitostí ke vtipnému shledání a srovnání s Tomem Hollandem, což je skvělý základ jak pro Raimiho styl tak scénáristickou šikovnost Waldrona. Za sebe upřímně říkám, že si Tobeyho ve filmu přeju, ale myslím si, že se neohřeje na moc dlouho. Přece jen, nezapomeňte na to, že Spider vesmír ještě pořád vlastní Sony, které buduje vlastní univerzum a tudíž nenechá nikoho jen tak si brát postavy a házet je podle potřeby do děje. O to víc, jde-li o samotného Spideyho. Nicméně jako pomrknutí na Raimiho dřívější práci s komiksovým světem je to neuvěřitelně jednoduchá a reálná příležitost, jak uspokojit úplně všechny.

Krátký Spider-Verse v reáliích MCU? Shut up and take my money!

(Zdroje obrázků – pinterest.at-uživatelka Angela Cicily Joseph, pikabu.ru, pholder.com)


Nábor do redakce

Mám zájem!Ohodnoť článek

Pro ohodnocení toho článku se musíš přihlásit.


Komentáře

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený.

Autor článku

Michal Černý
Michal Černý
Administrátor

Kde nás najdeš


Nábor do redakce

Mám zájem!