Dokáže Magneto ovládat Mjölnir?

Dokáže Magneto ovládat Mjölnir?

Ostatní
1086 0
8. září 2019, napsal Tony Trojan

Jsou otázky, které člověku prostě nedají spát. Pojďme si na jednu takovou, dosti zásadní, odpovědět.

Dokáže Magneto ovládat Mjölnir?

K tomuto článku mě inspirovala diskuse v jedné skupině na Facebooku, kdy její člen položil tuto otázku do placu. A i když se někteří diskutující blížili k pravdě, neodpovídali přesně. Budu se tedy snažit v následujících řádcích tuto problematiku rozebrat a uvést na pravou míru.

Začnu nejprve u hlavních vzácných kovů. Jsou čtyři a patří mezi ně URU, Vibranium, Adamantium a Carbonadium. Může s nimi Magneto manipulovat? A jak je to s tím Thorovým kladivem?

Adamantium a Carbonadium

Tyto dva vzácné prvky jsou spojeny výhradně s komiksy o mutantech. Adamantium vytvořili Roy Thomas, Barry Windsor-Smith a Syd Shores pro komiks Avengers #66 z roku 1969 jako substanci pro Ultronovu kostru. Později se tento prvek snažila napodobit ruská vláda a vytvořila levnější a tvárnější verzi Adamantia – Carbonadium (které se poprvé objevilo v sešitu X-Men Vol. 2 #4 z roku 1992, jehož autory jsou John Byrne a Jim Lee).

Výsledkem byl pozoruhodný kov, jenž vyzařuje tzv. Omega Red záření a potlačuje geny mutantů (X-Gene), tím pádem i jejich schopnosti. To znamená, že může ublížit či dokonce zabít mutanty s vysoce efektivním regeneračním faktorem (např. Wolverine, Daken, Deadpool). Odkaz na tuto skutečnost jsme mohli vidět ve filmu Logan, kde si náš oblíbený mutant šetřil kulku z Adamantia pro spáchání sebevraždy. Oba tyto prvky jsou magnetické a tak si může Magneto pohrávat s Adamantiem v Loganově kostře či s jeho napodobeninou – Carbonadiem.

Vibranium

Pro začátek si je třeba ujasnit podoby Vibrania, jeho výskyt a původ. Na naši planetu se dostalo z vesmíru a největší naleziště se nachází ve Wakandě, ale v syntetické podobě a v menším množství ho můžeme najít i na Antarktidě. Tomuto Vibraniu se říká Antarctic Vibranium či Anti-Metal a pro nás je důležité, že je magnetické, tedy pro Magneta ovladatelné. Avšak Vibranium z Wakandy magnetické není, a tak Magneto nepohne se štítem Kapitána Ameriky a ani s oblekem Black Panthera. Je to způsobeno jistou nerovnováhou a vibracemi tohoto vzácného kovu, který dokáže absorbovat energii i specifické vlastnosti jiných prvků. Ovšem magnetické vlastnosti nikoliv.

URU

Konečně se dostáváme k tomuto královskému prvku. Většina fanoušků si bude pamatovat kovárnu trpaslíků na Nidavelliru z filmu Avengers: Infinity War a nadšení Rocketa, který mluvil o velkém množství úžasných zbraní ukovaných na tomto místě (Heimdallův Hofund, zbraň Valkýr – Dragonfang, Sabre of Sorcery, meč Hely – Nightsword atd.). URU kovy mají dvě podoby – zlatou (Gungnir) a sříbrnou (Mjölnir). Všechny tyto podoby jsou magnetické, ale to neznamená, že může Magneto všechny ovládat. Proč?

Mjölnir chrání Odinovo silné kouzlo a pouze ten, kdo je hoden, může zbraň ovládat. Takže pokud by nebyl nikdo takový přítomen, mohl by Magneto s Mjölnirem manipulovat, nemohl by však využít jeho veškerý potenciál a nestal by se tak vládcem Hromu. Tudíž by to fungovalo na bázi – Kdo je páníček psa, ten velí. Kdybychom tedy mezi Thora a Magneta položili Mjölnir a oba by se ho snažili přivolat, rozhodně by vyhledal Thorovu silnou paži.


Nábor do redakce

Mám zájem!Ohodnoť článek

Pro ohodnocení toho článku se musíš přihlásit.


Komentáře

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený.

Autor článku

Tony Trojan
Tony Trojan
Redaktor

Kde nás najdeš


Nábor do redakce

Mám zájem!