Cyclops (2001)

Cyclops (2001)

Komiksy
135 0
26. červen 2020, napsal Johnny

Jeho jméno je Scott Summers. Parťáci mu říkaji Cyclops. Je členem X-Menů – skupiny mutantů odhodlané bránit svět. Ten samý svět, který je nenávidí a bojí se jich.

Cyclops (2001)

Těmito slovy, s tím rozdílem, že jsou podány z první osoby, začíná čtyřdílná komiksová série zaměřená na vůdce X-Menů, Cyclopse.

Ačkoliv, jak o sobě sám Cyclops uvádí, není v týmu tím nejchytřejším, nejzkušenějším, ani nejmocnějším mutantem, z nějakého důvodu je to právě on, kdo stanul v jeho čele. Zřejmě proto, že zkrátka „nahlíží“ na svět jinak. Což lze samozřejmě v jeho případě vedle obrazného pojmenování interpretovat i doslovným způsobem. Vnitřní monolog, jehož prostřednictvím se nám naskýtá jedinečná příležitost proniknout přímo do hrdinovy mysli, prostupuje celou sérií. Vedle nastíněných myšlenkových pochodů a názorů touto formou Cyclops například nezřídka cituje z různých děl světové literatury, čímž obohacuje čtenářovo kulturní povědomí.

Příběh je zasazen do bodu, kdy si Cyclops prochází jakýmsi obdobím srovnatelným s krizí středního věku. Professor X ho proto pošle na dovolenou, aby si odpočinul a utřídil myšlenky. To by v tom ale byl čert, aby se taková dovolená obešla bez potíží. A tak je náš milý hrdina hned na první zastávce na kafe přepaden Juggernautem a Black Tomem Cassidym a show může odstartovat naplno.

Dozvídáme se, že znepříjemnit Cyclopsovi jeho prázdniny se rozhodl jakýsi záhadný padouch jménem Ulysses. Nejen, že Cyclops zpočátku vůbec netuší, o koho jde, ale nedovede si ani představit, jaké by mohl ke svému jednání mít pohnutky. Když později dojde ke konfrontaci, jsou tyto otázky zodpovězeny. Padouch se pochopitelně, navzdory Cyclopsovu přesvědčení, domnívá, že je v právu a domáhá se spravedlnosti (kterou spatřuje v Cyclopsově smrti). Detaily onoho konfliktu si více rozebírat nebudeme, stačí jen poznamenat, že během celého vyprávění není v podstatě poskytnut důkaz o pravdě jednoho, či druhého. Záleží tak spíše na čtenářově důvěře v Cyclopse a jeho tvrzení, zda se s ním ztotožní.

Během příběhu zavítáme na zasněžené pláně na Aljašce, do Ciudad del Este ve východní Paraguayi, nebo třeba do takzvané Savage Land – prehistorického kusu země, schovaného kdesi na jižním pólu, kde si vesele pobíhají dinosauři a další „obludy“. Zde se dočkáme i vedlejší dějové linky, nesoucí se v duchu záchrany domorodého obyvatelstva.

O děj se postaral Brian K. Vaughan, který chtěl podle svých vlastních slov napsat komiks, který by si užili i fanoušci bez hlubších žánrových znalostí. V době práce na Cyclopsovi měl již zkušenosti s tvorbou Batmana, nebo Swamp Thinga.

Moderní kresba z pera Marka Texeiry svým poněkud temným podtónem konkurenční DC místy také připomíná. Není to ovšem vůbec na škodu. Komiks vycházel na podzim roku 2001, tedy rok poté, co v kinech první díl X-Menů připravil živnou půdu pro další (nejen) filmařskou generaci. Představit bez velkého otálení jednu z hlavních postav průlomového snímku ve vlastním sešitovém dobrodružství byl určitě skvělý tah.

(Zdroje obrázků – Zipcomic.com, HipComic.com)


Ohodnoť článek

Pro ohodnocení toho článku se musíš přihlásit.


Nábor do redakce

Mám zájem!Komentáře

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený.

Autor článku

Johnny
Redaktor

Kde nás najdeš


Nábor do redakce

Mám zájem!