Co mě štve na MCU

Co mě štve na MCU

Ostatní
943 5
8. srpen 2019, napsal Michal Černý

Možná teď zklamu hodně nadšenců filmového univerza, ale ne, MCU není zdaleka tak dokonalé, jak se vám některým zdá.

Co mě štve na MCU

Endgame

Jak jinak začít, než skoro od konce. Ať to máme co nejdřív za sebou. Víte, někdy mi u filmu trvá delší dobu, než na něm spočine moje konečné rozhodnutí. V tom období předtím se mi honí hlavou různé části, dialogy, dějové zvraty a návaznosti na události předtím. A snažím se je pochopit. Pár dní zpátky mi to došlo. Endgame je pro mě ve výsledku zklamání, přičemž moji nahlodanou mysl nepomohla odvrátit ani další stránka věci, jako je odlišná vize scénáristů a režisérů. O tom ale později.

Jako první se zmíním o epickém završení příběhů některých hrdinů. To je sice možná efektní, dojemné, či zcela zasloužené, ale při bližším prozkoumání? Capovo rozloučení s MCU je, dejme tomu, skloubení všech tří možností, ale co není, tak logické. Respektive, logicky napsané. Jeho konečná mise je jeden veliký otazník a já se ptám, z jakého důvodu?

Hulk. Ok, tvůrci si vybrali lehce očekávaný zvrat (díky nějakým těm ,,náhodným" únikům) a namísto velkolepého návratu zuřivé skály jsme dostali plachého zlobra z města. Mimochodem, tu scénu s dětmi a fotografií považuju za jednu z nejhorších z celé Infinity Sagy. A ani jsme nedostali žádné pozadí, podrobnosti vývoje. Prostě se to stalo a diváku buď spokojen.

Iron Man. Sakra, lidi, je to sice dojemný, epický, heroický, možná trochu i logický a dost symbolický závěr té největší tváře, ale ve chvíli, když je na výběr tolik různých cool možností, jak se zbavit Thanose, je fér se zeptat, proč?! Na to samé se můžeme zeptat u Natashy, jejíž odchod mě možná naštval nejvíc (což je, hádám, povětšinou asi můj osobní problém. Prostě mi to nepřišlo spravedlivý).

Když to zkrátím, to slavné uzavření linek a dokončení kruhu je víc než propracované veledílo spíše slepenec několika desítek nejpopulárnějších fanouškovských teorií, které se daly zapracovat do kostry stavěné roky předtím. Jak trefně poznamenal kolega z redakce, nestává se zase tak často, aby zůstalo po takovém filmu tolik nezodpovězených otázek, děr ve scénáři a uspěchaných rozhodnutí. A nakonec. Já si třeba nepamatuju za hodně dlouhou dobu, aby se u tak velikého projektu neshodli na řešení některých otázek scénárista s režisérem. To si děláte legraci? Jak moc kvalitně si myslíte, že bude vypadat výsledek, když jedni z nejdůležitějších lidí se neshodnou na společné práci a na tom, co bylo na plátně řečeno? Proč si v Marvelu myslí, že stačí kopa digitálních efektů, milión hrdinů a splnění několika přání diváků, aby to zakrylo zoufalou snahu o zakrytí stop vedoucích k odhalení, že tenhle pokus o částečnou originalitu se v mnoha směrech, a to dost zbytečně, nepovedl? Vážně! Odmyslete si akční scény, odmyslete si poslední velikou bitvu, trochu kamenný začátek a co vám zbude? Příběh o cestování časem (s dost zvláštními a popravdě, ne moc fungujícími pravidly), kde můžete dělat, co chcete, ale Tony prostě umře, protože to je Ta jediná správná možnost. O to víc na hlavu je výběr téhle jednostranné křivky, když vám scénáristi několik týdnů po uvedení filmu dokážou do očí tvrdit, že jeden či druhý hrdina by vlastně dokázal Thanose porazit sám. Protože to je přesně to, co chcete slyšet, když vám odstraní stěžejní postavu.

Přes to všechno neříkám, že Endgame by mě nebavilo. Je tu pár skvělých scén, pár skvělých hereckých výkonů a dokonce i Thanos se svými ikonickými hláškami přežije kritiku. I když i on místy obšlehnul podivné jednání. Jako uzavření velkolepé trilogie, či tetralogie by to možná fungovalo lépe, než završení dvou desítek filmů. Porazil tento snímek Avatara oprávněně? Jeho snad možná i jo, ale můžeme se ptát, jestli to tak platí i v porovnání s finančně méně úspěšnými snímky. Kvalita totiž automaticky neznamená nejvíc peněz.

Captain Marvel

Na začátek upřímně říkám, že film jako takový je pro mě vcelku v pohodě a spíše než celé pozadí mi tu nesedí některé detaily. Pokud nevadí, že jedním z těch detailů je hlavní herečka. Jako pardon, ale skutečně to byla ona, který svým dost hloupým vyjadřováním před uvedením filmu spíše spoustu lidí dokázala odradit a pokud by měli odborníci dávat příklad špatného marketingu, Brie Larson by měla být na předních příčkách.

Politika a osobní postoje k čemukoliv a komukoliv, když už máte potřebu je cpát do svojí profese, která s tím ne tak moc souvisí, se musí sdělovat pokud možno chytře a s vtipem. Ani jedno a ani druhé se nestalo. Proto se pak nemůžeme divit temné vlně energie, která se vždy objeví, když si člověk vzpomene na jednu málem zapomenutou informaci, která nám říká, že právě ona bude plnit vedoucí úlohu v dalších etapách. Což tak zatím nevypadá. A navíc. To se opravdu najde někdo, kdo je přesvědčený o tom, že tahle ženská je Herečka? (to velké H je tam schválně) Netvrdím, že je nejhorší a že by se na to nedalo vyloženě koukat, ale stejně jako v případě obsazení Dark Phoenix (Sophie Turner) je to pro mě místy až afektované přehrávání, či naprostý vnitřní nezájem o jakoukoliv část duše samotné postavy. Ale k těm detailům, protože i přes veliké obavy se nakonec film nestal feministickou agitkou.

Co mi vadí, je tady viditelná nedotaženost a vymýšlení sice malých, ale o to důležitějších stop na pozadí celého příběhu. Kupříkladu Furyho oko. Teď mi upřímně řekněte. Myslíte si, že S. L. Jacskon už při natáčení Winter Soldiera věděl, že o něj přišel díky vesmírné kočce? Bylo to nesmírně milé zjištění, kdyby to tak skutečně bylo, ale bojím se, že o něco temnější pozadí ustoupilo vtipu a snahou šokovat za každou cenu (všimněte si, že čím víc filmů zkouší jakoukoliv nepodstatnou informaci okořenit více či méně nepovedeným originem, tím trapnější to je). Podobný případ vidíme i na konci, kdy je nám odhalena prvotní jiskra celého názvu ikonické party superhrdinů. Je to přezdívka hlavní hrdinky, používaná při aktivní službě v armádě. Samozřejmě neznám celé pozadí vzniku tohoto nápadu, ale vzhledem k absenci jakéhokoliv vodítka kdekoliv předtím, vidím i tady jen uměle přidanou důležitost pro člověka, který to ve skutečnosti nedokáže utáhnout. Ani na svůj výkon, ani svůj obličej, známost či vtip. Nemluvě o lehké úpravě osoby Nicka Furyho, ale co bychom chtěli. Je to pořád ten starej dobrej Samuel. A toho prostě chceš.

Dost podstatně to zachraňuje i fakt, že jsme v MCU do té doby viděli už stejné, nebo horší počiny, ale prostě, takhle si nepředstavuju uvedení ,,nejsilnějšího" Avengera na scénu. Buď to mělo přijít dřív, nebo až teď, na začátku 4 Fáze. Obecně tedy můžu říct, že z filmu na mě spíš dýchá snaha o rozvětvení příběhu do míst, o kterých sami tvůrci ještě na začátku toho všeho ani sami nevěděli. A to je vždycky ohromný risk.

CGI a Všepřátelské prostředí

Poslední dvě větší témata vezmu najednou, neboť obě dvě jsou na samostatné články, které jistě brzy vzniknou. Co se týká CGI, nemám proti němu vůbec nic a při šikovném použití někdy nemáte ani šanci si všimnout, že bylo použito. Taky se hodí, když skáčete v čase a nechcete použít jiného herce, jindy zase při zpracování fantasy či sci-fi filmu nemáte moc jiných možností (pokud teda nejde hlavně o atmošku). Zkrátka, stejně jako všemožná chytrá zařízení v našich kapsách nám mají práci usnadnit, tak i CGI, chytře a rozumně použito, má navodit lepší dojem a prožitek z celého filmu.

Jenomže jeden blíže neurčený den si filmaři řekli:,, A co kdybychom používali minimum reálných předmětů a lokací a 90% všeho natáčeli ve studiu?" A jak řekli, tak udělali. Čím větší rozpočet, tím zelenější pozadí. Je toho prostě moc a někdy bych rád zase viděl úplně obyčejný hrdinský film, který je o hereckém a bojovém umění svých postav, ne o tom, která z nich má digitálně víc propracované vousy, anebo knoflíky na oblečení.

Ptáte-li se na to přátelské prostředí, pak netvrdím, že za to může přímo Disney, ale kdo se chtěl vzpírat takovému šéfovi, že jo? Pravdou je, že nikdo nechce přicházet o fanoušky a naopak, je jich potřeba stále víc. S rostoucím zájmem o celý projekt MCU roste i zájem některých hereckých osobností, roste zájem fanoušků a hlavně zvědavost, který oblíbený hrdina či záporák se objeví příště. Tedy, zatím roste. S touhou uspokojit každého totiž dochází k nemilé situaci a tou je nutnost jménem Změna.

Slovo změna je pro radikální přívržence komiksu téměř nesnesitelný výraz, ale opět, záleží na uchopení. Prozatím se MCU drží v nějakém bodu, okolo kterého se točí i pevné jádro milovníků kreslené předlohy, kteří kontrolují každý váš krok. A odpustí vám leccos. Změnu pohlaví, rasy, nebo některých detailů v historii postavy, či jejího příklonu ke zlu či dobru. Co je ale horší, v mnoha případech nemůžete ukázat to nejlepší z charakteru, protože film je přístupný UŽ v nějakém věku a od toho se odvíjí i celkové vyznění příběhu samotného.

Vzpomínáte na fantastického Logana? Nebýt místy přehnaných vulgarit, je to přesně ten snímek, který Wolverinovi nejvíc sluší. Nebo Deadpool. Násilí a krev na každém rohu. A přesto patří k těm nejlépe hodnoceným snímkům v celém komiksovém filmovém vesmíru. Proč? Protože jsou to skuteční oni a když je necháte používat jejich vlastní přirozenost, dostanou na plátně úplně jiný rozměr. Jenomže Disney se řídí tzv. Family Friendly kodexem. V praxi to znamená, že na film může kompletně celá rodina, kdy nebudete svým dětem zacpávat uši, nepočůráte se strachy z děsivé scény a na konci všichni zjistíte, že vás to jako členy jedné domácnosti celé sblížilo a za doprovodu klavíru jdete domů s pocitem skvěle stráveného rodinného večera s příjemnou zábavou v kině. Jednou, dvakrát, třikrát je to fajn. Ne pokaždé.

Když to celé shrnu, je ještě hodně věcí, na které by se dalo postěžovat. Kupř. Nevyužité či nedodělané skvělé postavy, zahrnující i záporáky, vývoj Spider-Mana (dávám mu díky Tomovi ještě jednu šanci) v rukou Jona Watse, ale pro tohle si můžeme nechat prostor zase na jindy. V případě Spideyho se to už dokonce částečně stalo, a to ZDE.

MCU, ať jí vytkneme cokoliv, je ještě pořád epickým projektem, který přepsal některá dosud platná pravidla a Kevin Feige je muž, který to, spolu s dalšími, dokázal prosadit.

Je ale docela reálná šance, i když podle mě ne zas tak aktuální, že ve snaze se zalíbit úplně všem, vznikne všechno možné, jenom ne úchvatné filmové multiversum, respektive jeho pokračování a rozšíření. Ovšem dost podstatný kus je i na nás, čtenářích a divácích. Proto je dobré otevřeně tvůrce kritizovat, je-li proč a ptát se po smyslu jejich kroků. Je potřeba jasně ukázat, že Marvel pro nás není jen obyčejný příběh na papíře, nebo v televizi. Je to kus našeho já a je potřeba si ho hlídat. 


Nábor do redakce

Mám zájem!Ohodnoť článek

Pro ohodnocení toho článku se musíš přihlásit.


Komentáře

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený.

Hodně široké téma. Osobně jsem rád že žiju v době kdy se komiksy dostali na plátna kin. Bohužel doby kdy vložíš do přístroje komiks,vybereš si herce a počkáš aby se ti převedl do kinoformátu už se nedožiju,ale takhle nějak si představuju budoucnost :D … na všem se dá najít spoustu přehmatů,hloupostí atd. ale upřímě ani nechci…možná v budoucnu podle toho jakým směrem se bude MCU ubírat v tom šťourat začnu. Ted zatím ne :)

Já se řídím tímhle. Špatné věci se nedějí kvůli špatným lidem, ale proto, že ti dobří nic nedělají. :) Jasně, je to pořád jenom film, ale ozvat se můžu…když můžu :)

o tom žádná,jen se ozývej, kdo není zaslepen tak ty „nedokonalosti“ vidí…u mě převládají klady nad zápory a nechci si to kazit .) ..užívám si to…navíc diskuze mezi soukmenovci(čti komiks fans) jsou po čase hlavně o chybách,přá­ních,nesrovna­lostech,možnos­tech atd…takže se nakonec tomu šťourání nikdy nevyhnu.

Snažím se vždycky na všem nacházet víc kladů, než opačně. Popravdě, tenhle článek je spíš taková protireakce na moc overhype nadšení z každého záběru, který kdy vzniknul. :D Tak jsem měl potřebu to trochu uzemnit.

na rovinu…není proč..ten hype tam je..pro fanoušky overhype jak říkáš… mě budí každý ráno portals…na příchod mých hrdinů se můžu dívat dokola…každou marvelovku dokoukám…a s každym kritikem nebo neználkem se o tom bavit můžu protože proto…zvládli udělat něco o čem každej jen fantazíroval..a jestli to bylo plánovaný nebo dílem náhody nebo vývinem..je mi vlastně jedno..jen at to pokračuje a co nejvíc se to drží komiksů:)..aby bylo jasno to neni kritika tvého článku…naopak. díky

Autor článku

Michal Černý
Michal Černý
Administrátor

Kde nás najdeš


Nábor do redakce

Mám zájem!