Co kdyby se Lokiho neujal všeotec Odin, aneb zcela jiné MCU

Co kdyby se Lokiho neujal všeotec Odin, aneb zcela jiné MCU

Filmy
5 / 5 577 0
27. duben 2021, napsal Excelsior

Určitě každého z vás, kdo zná MCU filmy zpaměti popředu i pozadu, někdy napadla otázka typu „Co by, kdyby…?“ Jak by to třeba asi dopadlo, pokud by Loki jako batole zůstal v Jötunheimu? Na to se podíváme v dnešním článku.

Co kdyby se Lokiho neujal všeotec Odin, aneb zcela jiné MCU

Když se řekne „největší záporák MCU“, většině lidí se vybaví Thanos. Avšak byl to král Asgardu, kdo způsobil (ačkoli neúmyslně), že se běh špatných událostí, tak jak je známe, dal do pohybu. Ne nadarmo je v mytologii Odin bohem války. 

První fáze

Thor, Avengers

Představme si, že bůh lsti a falše nebyl vychován na Asgardském dvoře. Co by se tedy dělo ve filmech dále? Jednoduše nic. Akorát Snímky vydané před Thorem jsou nedotčeny (plus první Captain America).

Jelikož by tedy neměl kdo překazit ceremonii, Thor by byl úspěšně korunován králem, nebojoval by s mrazivými obry, otec by jej neposlal do vyhnanství na Zemi, kde by nepotkal Jane Fosterovou a neprošel by si charakterovou proměnou atd. V této realitě je Thor stále arogantní a namyšlený, jako na začátku jeho prvního filmu. Možná by se i dal dohromady s Lady Sif.

Bifrost nebyl zničen a Lokiho nevcucla červí díra, která by ho následně vyplivla u Thanosových nohou. V tom případě má fialový titán pořád ve vlastnictví kámen mysli. Na naší modré planetě stále nevíme o existenci bohů a samozřejmě se nekoná žádná invaze Chitauri. A to proto, že ani dr. Erik Selvig neměl tu čest zajít si s hromovládcem na jedno. Tím pádem ho Fury nepřizval k projektu Pegasus a on „neprobudil“ Tesseract, který by upoutal Thanosovu pozornost.

Otázkou zůstává, co Avengers? Ti by se pravděpodobně i tak dali dohromady, jen o něco později a logicky bez vládce hromu (jelikož Nick Fury má složku s nápisem Avenger iniciativa už nějaký ten pátek v šuplíku a hledá vhodné členy). Nesmíme zapomenout na agenta Phila J. Coulsona, který neskončil s probodnutým srdcem na operačním stole projektu T.A.H.I.T.I. a místo toho dále pokračuje ve své kariéře u S.H.I.E.L.D.u, ovšem bez utajení a bez přepsaných vzpomínek.

Druhá fáze

Iron Man 3, Thor: Temný svět, Captain America: Návrat prvního Avengera, Avengers: Age of Ultron

Tony netrpí posttraumatickým stresem po vstupu do mimozemského portálu a nevyrábí své mechanické obleky jako na pásu. Jeden či dva modely by zřejmě přibyly, rozhodně ale ne rovnou 35 během roku. Při útoku na Starkovo sídlo a při závěrečném souboji na ropné plošině v Iron Manovi 3 je tak výhoda na soupeřově straně.

Tím, že Jane Foster nemá důvod k hledání svého božského boyfrienda, neobjeví a nepohltí Aether. Z čehož plyne, že Malekith a temní elfové dále sladce spí, Friga žije a všichni jsou spokojeni. Tedy až na diváky, jelikož se toho zrovna příliš neděje. Je taky možné, že by se Jane více sblížila s Richardem Madisonem, kterého známe z druhého Thora.
Projekt Insight, zvrhlý plán HYDRY na likvidaci nepřátel, by byl asi pozdržen, protože Stark předtím neměl možnost důvěrně poznat staré turbíny helicarrieru S.H.I.E.L.D.u a nevyvinul pro ně stabilní repulzní motory.

Co je ale úplně zrušeno, je vzestup a pád Sokovie, stvoření Ultrona, zrození Visiona i dvojčata Maximoffových, respektive jejich schopností. Důvod je prostý, chybí nám tu Lokiho žezlo – základní stavební kámen (nekonečna) toho všeho. Kámen mysli uvnitř žezla tak nedal superschopnosti Wandě ani Pietrovi. Tony neuspěl, ba se ani nepokoušel stvořit Ultrona. Ne pomocí žezla. Wanda mu navíc nemohla ukázat jeho největší strach, který má z mimozemské invaze od roku 2012, takže nemá důvod k obavám z nadcházejícího útoku. Neexistující robot nesyntetizuje vibranium a nevytváří si druhé tělo, Friday nenahradí Jarvise a Sokovia je hezky na svém místě. OSN nemá důvod vymýšlet Sokovijskou nebo jakoukoliv jinou smlouvu týkající se registrace superhrdinů.

Třetí fáze

Captain America: Civil War, Thor: Ragnarok, Avengers: Infinity War

Žádná Sokovijská smlouva – žádná občanská válka. Wakandský král T'Chaka je stále na živu, stejně tak rodina Helmuta Zema, který netouží po pomstě. Jestli by byl Peter Parker kontaktován a naverbován Starkem, je spekulativní. A co Bucky, ptáte se? S vymytým mozkem poslušně plní rozkazy Hydry, pokud zrovna není v kryospánku.

Dále je ovlivněno dění třetího Thora. Odin by pravděpodobně žil déle, o Midgard by ani nezavadil, natož aby byl umístěn do domu pro seniory. Po jeho smrti by Hela unikla z vězení a ovládla Asgard. To už známe. Ragnarok by nejspíše nastal vždy a za jakýchkoli okolností, protože jde v podstatě o proroctví a součást koloběhu dějin devíti říší. Nicméně celá záležitost s Thorem na Sakaaru se s největší pravděpodobností nekoná, protože by Hela vstoupila přímo na Asgard, nikoli na louku v Norsku, čili cesta přes Bifrost není nutná. V důsledku toho Thor nepoznal Valkýru, Grandmastera, Korga ani Mieka.

Teď se už dostáváme do hodně hypotetické části…

Jestliže by ale Ragnarok nenastal a Hela by přežila, tak by rozhodně chtěla dobývat vesmír. Thanos ho zase touží spasit, čili se střetnou a přeživší se utká s Captain Marvel, povolanou zpět na Zemi, a s držitelem Oka Agamottova, Dr. Strangem. Možná by se do boje zapojil i Iron Man. Na nich a případně na dalších hrdinech, kouzelnících atd. by bylo protivníka zastavit. Pokud by se zadařilo, vesmír by nebyl ničím a nikým ohrožen a neprošel by drastickým zredukováním všeho živého tvorstva na polovinu.
Těžko říct, jestli by Thanos vůbec dokázal shromáždit všech 6 kamenů, protože by neznal polohu každého z nich. Navíc zelený ingot, jenž je podstatou času, by získával horkotěžko. Strange mu totiž kámen času v Infinity War vydal dobrovolně (v rámci svého plánu). A to by nemusel za zcela jiných okolností vůbec učinit. Tak či tak ovšem platí, že by se šílený titán definitivně rozhodl jednat až po smrti Prastaré a Odina.

Každopádně to nebyl Peter Quill, kdo měl největší přičinění na Thanosově úspěchu. Ani Zemo, který rozdělil Avengers. To Odin Borson se dlouhou dobu před tím nepřímo podílel na vymazání půlky všech bytostí z reality. Záporáka to z něj ale nedělá. Nebo snad ano?

Co říci závěrem

Na tomto příkladu krásně vidíme, jak je v MCU vše vzájemně propojené a jak jedna událost podněcuje druhou. Takže díkybohu za Odina, jelikož my diváci bychom od prvních Avengers až po nadcházející seriál o Lokim, který startuje 11. června na Disney+, nedostali prakticky nic.

Tohle je samozřejmě pouze jedno z mnoha možných vysvětlení, jak by asi série vypadala, kdyby Odin malého mrazivého obříka tenkrát neadoptoval. Pokud si myslíte, že by něco bylo zcela jinak, nebo se domníváte, že něco zcela chybí, komentáře jsou tu pro vás. Nebo napište, jak se vám tato “alternativní realita“ zamlouvá a zda teď považujete Odina za zápornou postavu.

PS: Snímky se Strážci galaxie, Ant-Manem, Doctorem Strangem, Black Pantherem a Captain Marvel by se asi odehrály bez výrazných změn, kromě těch, které již byly výše uvedeny (tedy Scott Lang by například pro nezapojení do Občanské války nemohl skončit v nápravném zařízení a Wakanda by stále měla starého dobrého krále).

(Zdroje obrázků: Pinterest, Reddit, Marvel Cinematic Universe Wiki – Fandom, Comic Book, IMDb, Quora, Grunge.com, WallpaperAccess, DEVOUR YOUR GODS. – Tumblr, SlashFilm)


Ohodnoť článek

Pro ohodnocení toho článku se musíš přihlásit.Komentáře

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený.

Autor článku

Excelsior
Excelsior
Redaktor

Kde nás najdeš


PILSCO