Argument pro nedoceněnost Gwen Stacy

Argument pro nedoceněnost Gwen Stacy

Komiksy
2281 0
22. květen 2018, napsal Píchy

Kdysi byla smrt v komiksech něčím víc než jen „dočasnou nepříjemností“. A ač ta doba je dávno pryč a smrt postavy je svým způsobem definitivní, existovalo přechodné období, kdy v komiksech Marvel a DC platilo, že jsou 4 smrti, které opravdu trvalé jsou.

Argument pro nedoceněnost Gwen Stacy

Kdysi byla smrt v komiksech něčím víc než jen „dočasnou nepříjemností“. Smrt hrdinů i jiných postav měla nádech opravdové fatality a trvalých následků. A ač ta doba je dávno pryč a smrt jakékoli postavy je definitivní, jen dokud není, existovalo přechodné období, kdy v superhrdinských komiksech velké dvojky (Marvel a DC) platilo, že jsou 4 smrti, které z úzusu opravdu trvalé jsou.

Dvě z nich od té doby svůj status ztratily. Jason Todd (druhý Robin) v DC ožil v roce 2005 během brilantního příběhu Under The Hood a v Marvelu se ve stejném roce vrátil Bucky Barnes jako Winter Soldier. Zbývající dvě postavy jsou mrtvé dodnes a shodou okolností (nebo možná ne) obě spadají do mytologie Spider-Mana.

První je strýček Ben, jehož smrt je natolik velký katalizátor a základní kámen celé existence Petera Parkera jako Spider-mana, že si lze jeho zmrtvýchvstání představit jen těžko. Bylo by to, jako by přátelé z DC oživili rodiče Bruce Wayna.

Druhá postava je ale o moc zajímavější, měla delší existenci v komiksech a její smrt (a dvojitě tak její trvání) měla nedozírné následky jak na Petera, tak na komiksový průmysl jako celek. Tou postavou je Gwen Stacy a její smrt přišla v létě roku 1973 v sérii The Amazing Spiderman #121–122, v příběhu příhodně nazvaném The Night Gwen Stacy Died z rukou Gerryho Conwaye a Gila Kana.

Příběh ve stručnosti popisuje další z řady střetů Spider-mana a Green Goblina. Do bojů se připlete i Gwen Stacy, tehdy Peterova přítelkyně, jíž Goblin shodí z mostu. Ve snaze Gwen zachránit, Spider-man použije svoje pavučiny, aby zachytil její tělo. To se mu sice podaří, nicméně zjistí, že Gwen má zlomený vaz a navzdory jeho nejlepším snahám zemřela.

Peterovo vnitřní myšlenkové pochody a pochyby jsou tytéž, které od té doby vyjadřuje bouřlivou diskuzí celá komiksová komunita. Zlomil Goblin vaz Gwen ještě předtím, než jí svrhl z mostu? Zabil jí zpětný ráz z prudkého zastavení pádu Peterovou pavučinou? Zemřela na zástavu srdce vlivem šoku z pádu a zlomení vazu už na to nemělo vliv? Kdyby jí Peter nechal spadnout, dopadla by do vody a zůstala naživu? Marvel nikdy nepotvrdil ani jednu z variant a je očividné proč. Jednak kontroverzní a nejasné momenty a debaty kolem nich jsou jedním z největších důvodů stálého zájmu o komiksy jako médium. A jednak Peterovo pochyby a pocit viny z nich pramenící ovlivňují jeho mysl a rozhodnutí dodnes a jsou tak zdrojem pro větší hloubku a komplexitu jeho postavy i příležitosti dalších příběhů.

Na filmovém plátně se celou situaci pokusil replikovat Amazing Spider-Man 2 s několika drobnými, ale zásadními, rozdíly. Hlavním je, že náraz Gwen o zem, který způsobil její smrt ve filmové verzi, je velmi dobře viditelný a slyšitelný. Tudíž dilema není, jestli Peter její smrt přímo zavinil nebo ne, ale „pouze“, že jí nedokázal zachytit včas. Nicméně na druhé straně jeho trauma mohlo umocnit to, že neuposlechl poslední varování kapitána Stacyho před jeho smrtí v předchozím díle, aby se držel od Gwen dál. Bylo by zajímavé sledovat, jak by se s tím postava Petera potýkala v pokračování ságy, leč, jak všichni víme, toho jsme se nikdy nedočkali.

Další úrovní významu smrti Gwen je i fakt, že pomohla definitivně ustanovit Green Goblina jako ultimátní nemesis Petera Parkera. Což není malý úspěch při faktu, že Spider-manova „rogues‘ gallery“ je jedna z nejznámějších a nejceněnějších v celém průmyslu. Ani Doc Oc nedokázal Normana Osborna přebít, ač se o to především v sérii Superior Spider-man snažil ze všech sil.

Smrt Gwen neměla ale dopad jen uvnitř Spider-manava světa a v hlavách jeho fanoušků. Byla zároveň jednou z prvních smrtí zásadní postavy v superhrdinských komiksech vůbec, specificky vinou selhání hrdiny, a symbolizovala přechod do tzv. bronzového věku komiksů v polovině 70. let. Přechod do temnější a morálně komplexnější éry, kdy nic není tak úplně černobílé a hrdina ne vždy triumfuje. Jsou mnozí, kteří tvrdí, že nebýt tohoto (a několika dalších) momentu v komiksové historii, nemuseli jsme nikdy dostat tvorbu lidí jako Frank Miller, Alan Moore a Neil Gaiman.

Nedoceněnost Gwen Stacy ale nezahrnuje jen hlavní Earth-616 Marvel vesmír. Jedna z nejvyvedenějších a nejoblíbenějších alternativních verzí mytosu kolem Spider-mana přišla z vesmíru Earth-65. Tady se dějiny kolem našeho oblíbeného web-crawlera odvíjeli trochu jinak, než jsme zvyklý. V této realitě to totiž byla Gwen Stacy, nikoli Peter Parker, kdo byl kousnut oním radioaktivním pavoukem a dostal schopnosti asociované s postavou Spider-mana. Oproti tomu Peter, který viděl jak Gwen se svými schopnostmi dokáže pomáhat lidem, zatoužil po tomtéž a skrze nevydařený experiment na sobě samém se z něj stala verze Lizarda této reality. Pomaten svojí mutací (podoběn jako Dr. Connors v 616) se z něj stala hrozba, se kterou se Gwen (Spider-woman) musela utkat. Výsledkem byla Peterova tragická smrt a trvalá známka na psychice Gwen. Tím je dokonale zrdcadlen opačný stav věcí v Earth-616.

Spider-Gwen (jak se postavě začalo říkat) se poprvé objevila ve veleznámé sáze Dana Slotta Spider-Verse (2014–2015) a stala se natolik populární, že dostala vlastní řadu komiksů s stejným názvem (Spider-Gwen). Neméně ikonickým se stal i její kostým se svým v základu černo-bílým schématem, azurovými botami a fialovou na rukávech a vnitřku kapuce, která jí dává naprosto unikátní vizuál mezi všemi alternativními verzemi Spider-mana.

Ze všech těchto důvodů je Gwen Stacy nejen významnou, ale mnohdy nedoceňovanou figurou v mytologii Spider-mana a v superhrdinských komiksech obecně. A ač nelze upřít význam jakékoli další ženě kolem Petera Parkera (Betty Brant, Cindy Moon, teta May, Jessica Drew, Mayday Parker, Mary Jane Watson), mnozí budou navždy tvrdit, že žádná z nich neměla na vývoj Petera takový dopad, jako právě Gwen. A stejně tak se najde početná skupina fanoušků Spider-Gwen zastávajících názor, že se jedná o nejoriginálnější a nejlépe zasazenou alternativní verzi Spider-mana, převyšující i všeobecně oblíbeného Milese Moralese. Nezbývá než si najít patřičné sešity a udělat si vlastní názor. Nebo si počkat na konec roku 2018, kdy do kin přijde animovaný celovečerní Spider-Man: Into The Spider-Verse, kde máme šanci Milese i Gwen vidět v akci.


Nábor do redakce

Mám zájem!Ohodnoť článek

Pro ohodnocení toho článku se musíš přihlásit.


Komentáře

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený.

Autor článku

Píchy
Píchy
Redaktor

Kde nás najdeš


Nábor do redakce

Mám zájem!