Američtí Indiáni v MCU?

Američtí Indiáni v MCU?

Ostatní
5 / 5 1053 3
15. červen 2020, napsal Tony Trojan

Jací příslušníci této etnolingvistické skupiny existují v Marvel Universe? Do jakých kmenů patří? Figuruje v Marvel Universe Manitou a další indiánští bohové? Které postavy jsou nejblíže k branám MCU? A jaký je rozdíl mezi Cree a Kree?

Američtí Indiáni v MCU?

V MCU padla zmínka o amerických Indiánech na začátku filmu Spider-Man: Homecoming (2017). Konkrétně šlo o rozhovor mezi Phineasem Masonem (Tinkerer) a Adrianem Toomesem (Vulture), kdy řešili kresbičku malé Liz Toomes, která nakreslila Avengers. Adrian Toomes vzpomínal, jak oni kreslili cowboye a Indiány, na což mu Phineas Mason odpověděl, že podle dnešních hodnot to jsou američtí Indiáni.

Tato starší scénka mě inspirovala k tomuto článku. Uvidíme amerického Indiána v MCU? A které Indiány známe z komiksů? Nejdříve se však budeme zabývat indiánskou mytologií, poněvadž náboženské texty a různé apokryfy mají velký význam nejen v Marvel Universe. Proto si přečtěte článek ZDE od mého kolegy Michala Černého

Manitou!

Kdo je Manitou? Fanouškům Vinetoua a mayovek obecně není třeba ho představovat. Pro ostatní je Manitou (též Manitu) souhrnné označení v rámci algické jazykové skupiny pro přírodní síly nadpřirozených bytostí, které řídí vše kolem nás. U některých indiánských kmenů se však objevuje pojem Gitche Manitou, což je nejvyšší bůh, který stojí nade všemi přírodními silami. Tento pojem křesťanští misionáři rádi používali pro svého Boha, který také figuruje v Marvel Universe. Existuje v MU Manitou?

Poprvé se božstvo amerických Indiánů ukázalo ještě v dobách Timely v komiksu Red Warrior #1 z ledna roku 1951, kdy byl westernový žánr v rozmachu. V září roku 1970 však vyšel sešit Avengers Vol. 1 #80 od Roye Thomase a Johna Buscemy, který uvedl tyto bytosti i do MU. Nutno dodat, že editorem ve vedení byl tehdy legendární Stan Lee, který si vždy všeobecně liboval v mytologii. Velmi oblíbený je výskyt Manitoua v Ghost Rider Vol 2 #49, který vyšel o 10 let později.

Manidoog jsou humanoidní rasa extradimenzio­nálních bytostí, které pocházejí z Giizhigongu. malé kapesní dimenze sousedící se Zemí. Mezi Zemí a Giizhigongem leží interdimenzionální souvislost nazývaná Sipapu, neboli „místo vzniku“. Je to portál do Giizhigongu, který leží na soutoku řek Colorado a Little Colorado v Grand Canyonu v Arizoně.

Silné božské entity se po vzoru ostatních rovněž spojí v jeden tým pod vedením Manitoua. K Manidoog patří také jeho syn Tawa, dále pak Calumet, Hotamintanio, Nanabozho, Iktomi, Haokah, Owayodata, Ghost Dancer a Tomazooma. Manidoog mají nadlidskou sílu, vytrvalost, agilnost, odolnost a jsou dlouhověcí, i když nejsou nesmrtelní jako jiní bohové. Jejich smrt však neznamená konec, poněvadž Manidoog neumírají konvenční smrtí jako běžní smrtelníci. Jejich duch nadále žije v našem světě a jsou stále mocní. Možná i proto rozumí principům mystických energií a dokáží s nimi nejen bojovat, ale i manipulovat. Průměrný Manidoog zvedne přibližně 30 tun, přičemž žena zdvihne asi 25 tun.

Ve kterém snímku by se mohli objevit? Víme, že bychom se měli v budoucích filmech dočkat zpracování řecké, egyptské i sumerské mytologie. Zatímco Eternals pravděpodobně představí sumersko-babylonské a řecké božstvo, v seriálu Moon Knight bychom se měli dočkat egyptského měsíčního boha Khonsu. Nezdá se tak příliš reálné, že by se měli v některém z těchto projektů zjevit i Manidoog. Určitý prostor by se mohl najít v případném pokračování Eternals či ve dvojce Dr. Strange, kde by se podle posledních zpráv měl mihnout i Ghost Rider.

Sedm statečných Indiánů – Kdo se představí v MCU?

Indiánské božstvo jsme si již částečně představili. Pojďme se seznámit s jednotlivými Indiány, jejichž vstup do MCU by dával největší smysl.

Warpath / Thunderbird

Bezpochyby největším favoritem pro vstup do Marvel Cinematic Universe je James Proudstar. Jedná se o příslušníka kmene Apačů, který má nadlidskou sílu, reflexy, rychlost, výdrž, odolnost, dokáže létat a má regenerační faktor. Je vyškolený v boji se zbraní i beze zbraně a používá sadu vibraniových nožů. Kromě toho je špičkovým stopařem a lovcem.

Prvně se objevil v New Mutants Vol. 1 #16 (1984) od Chrise Claremonta a Sala Buscemy. Byl součástí X-Men, X-Force, Hellions, New Mutants nebo X-Corps. Na stříbrném plátně se představil v X-Men: Budoucí minulost (2014), kde tuto postavu ztvárnil Booboo Stewart.

Echo/Ronin

Pokud by nedošlo na Mayu Lopéz, tak by to byla velká škoda a promarněná příležitost. Jedná se totiž o původního Ronina. Bylo by zajímavé vidět vývoj Clinta Bartona, který tento titul zdědil právě po Maye. V seriálu Hawkeye bychom se podle dostupných informací mohli dočkat kompletní proměny Bartona na Ronina, což by byla parádní šance, jak představit i Mayu. Další variantou je však i vstup skrze Daredevila, jelikož je Maya původně členkou zločinecké organizace The Hand. Prvně se objevila v sešitu Daredevil #9 z roku 1999, kdy vystupovala pod jménem Echo.

Po její krizi identity a pocitu neschopnosti obdrží nabídku připojit se k New Avengers, kterou nejdříve odmítne kvůli své poskvrněné pověsti. Ze záporačky se však přeci jenom stane super-hrdinka. Maya překoná strach a oblékne se do zbroje, která skrývá její identitu i pohlaví. Stává se tak z ní Ronin a členka nového týmu Avengers.

Psyche/Mirage

Velmi oblíbenou postavou je bývalá studentka Xavier Institute a členka X-Men, X-Force, New Mutants, Defenders, S.H.I.E.L.D nebo Hellions – Danielle Moonstar. Poprvé se představila v grafické novele od Chrise Claremonta a Boba McLeoda The New Mutants ze září roku 1982.

Ve výčtu jejích super-schopností je nadlidská síla, rychlost, výdrž a obratnost. Kromě toho pozná blížící se smrt ostatních, manipuluje s energií a je imunní vůči magii. Má také telepatické schopnosti a umí vytvářet iluze. Dani je kromě toho expertem na zbraně a rovněž excelentním střelcem z luku, kdy se v této disciplíně hravě vyrovná Hawkeyovi. V New Mutants Special Edition Vol. 1 #1 se dokonce stala Valkýrou, kdy zachránila Pegase jménem Brightwind. Je tedy pravděpodobný její vstup do MCU skrze snímek Thor: Love and Thunder nebo seriál Loki.

Forge

Forge je mutant s vrozeným nadlidským talentem pro invenci. Tento příslušník indiánského čejenského národa se při plnění svých úkolů spoléhal spíše na technologii než na mystiku, kterou však ovládal. Byl výborný ve střelbě, proto se také přidal k armádě USA.

Forge sloužil ve vietnamské válce a stal se seržantem. Poté byl požádán S.H.I.E.L.Dem, aby se k nim připojil. Forge však odmítl, protože viděl, že je ho zapotřebí ve Vietnamu. O poznání déle se Tony Stark odklonil z povinností Iron Mana vyrábět pokročilé zbraňové systémy pro americkou vládu, a tak Forge najalo ministerstvo obrany. Začal tedy vynalézat zbraně a protézy pro zraněné vojáky. Byl však i členem X-Men, X-Force, X-Factor nebo X-Corps.

Puma

Nesmíme zapomenout ani na záporáky. Thomas Fireheart alias Puma pochází z fiktivního indiánského kmene Kisani, se kterým jsme se mohli seznámit v Amazing Spider-Man #272 (1986). Puma se však představil o něco dříve v sešitu The Amazing Spider-Man #256 (1984) z pera Toma DeFalca. Thomas byl členem The Outlaws či MODOK's 11. Říká se mu Puma, protože díky mystickému obřadu se dokáže proměnit do této americké kočkovité šelmy. Nutno dodat, že tyto schopnosti připomínají kočkodlaka, jelikož se jedná o pololidskou formu – napůl člověk, napůl puma.

V této formě má pak Thomas nadlidskou sílu, rychlost, obratnost, výdrž, flexibilitu, reflexy i koordinaci a jeho drápy a zuby jsou pořádně ostré. Ovšem i v lidské podobě je Thomas Fireheart výjimečný. Jedná se totiž o špičkového obchodníka a podnikatele, který je CEO (výkonný ředitel) ve společnosti Fireheart Enterprises. Díky tomu má neustále k dispozici tryskáč a pokročilé technologie, které využívá pro své účely. Začal se však nudit a tak se pod jménem Puma stal žoldákem. Jednoho dne ho najme Richard Fisk alias The Rose, aby zneškodnil Spider-Mana a tuto výzvu přijme.

Scalphunter

Dalším bídákem je lovec mutantů John Creycrow alias Scalphunter. Tuto postavu vymyslel Chris Claremont, John Romita Jr. a Dan Green pro komiks Uncanny X-Men #210 z roku 1986. Do výčtu jeho super-schopností patří zrychlený hojivý faktor a navíc je technomorfní. K tomu připočtěte jeho střelecký um a máte skutečně silného záporáka.

Původně sloužil u americké armády, ale za vraždu svých důstojníků měl být popraven. Poprava proběhla a všichni si mysleli, že je Greycrow mrtvý. Opak byl pravdou a později ho rekrutoval Mister Sinister. Scalphunter se objevil v oblíbené sérii House of M a byl důležitou součástí příběhu X-Men: Messiah Complex či X-Men: Divided We Stand. Dostal se i do eventu Dawn of X sešitem Hellions #1 (2020) od Zeba Wellse, ze kterého je ilustrační obrázek.

Silver Fox

Silver Fox se narodila v kanadských horách a byla členkou indiánského kmene Blackfoot (Černonožci). Zamilovala se do Wolverinea a nějakou dobu i spolu žili. Poprvé se objevila v komiksu Wolverine Vol. 2 #10, ale většina ji bude znát z filmu X-Men Origins: Wolverine, kde ji ztvárnila Lynn Collins.

V komiksech je členkou Hydry či Teamu X. Jedná se o silnou telepatku se schopností hypnózy a zrychlenou regenerací. Silver Fox by se mohla objevit po boku Logana v MCU s příchodem ostatních mutantů. Hraje totiž zásadní roli v životě Jamese Howletta. Jakmile se tedy objeví Wolverine a Sabretooth v MCU, buďte si jistí, že Kayla alias Silver Fox se zjeví spolu s nimi.

Seznam Indiánu v MU podle kmenové příslušnosti

 • Apačové: Warpath / Thunderbird, T-Bird, Scalphunter, Redstone, Running Fish
 • Černonožci (Niitsitapi): Silver Fox
 • Šajeni: Echo, Psyche / Mirage, Forge, Red Wolf, Naze
 • Navajo: American Eagle (na obrázku), Black Crow,
 • Komančové: Red Warrior
 • Sarsíové: Shaman, Snowbird, Talisman
 • Seminolové: Risque
 • Inuité: Moonstalker
 • Keewazi: Wyatt Wingfoot
 • Hopi: Talon, Elisa Maza
 • Amerind: Centurious, Fire Eyes, K'nutu
 • Pacqui: American Avenger
 • Fiktivní kmen Kisani: Puma, Portal
 • Neznámý kmen: Cusick, Crusader-X, Doot, HighNote, Jay Littlebear, Red Zeppelin, Ringo Kid, Sitting Bullseye, Spirit, Tomorrow Hawk, Venus, Werehawk, Witch Woman, Zachery Moonhunter

Není Cree jako Kree

Technologicky vyspělá militaristická rasa Kree je zřejmě všem známá z filmů Strážci Galaxie nebo Captain Marvel. Jejich domovská planeta Hala ve Velkém Magellanově mračnu byla v komiksech zničena, takže se Kree přestěhovali na Kree-Lar ve stejné galaxii. Vymyslelo ji hvězdné duo Stan Lee a Jack Kirby pro komiks Fantastic Four #65 z roku 1967. Není tajemstvím, že se oba autoři zabývali historií i mytologií indiánských národů a kmenů, takže lehce pozměnili název kmene Cree na Kree.

Kríové (Nehiyonuk) obývali území od západního Labradoru k Winnipežskému jezeru a jedná se o velice známý kmen. Jejich původním jazykem je kríjština, která spadá do algické jazykové rodiny. Kríové se podle tradičního způsobu života dělí na čtyři velké skupiny – Lesní Cree, Východní (Labradorské) Cree, Cree z bažin a Cree z plání. V MU však neexistuje žádný příslušník ani jednoho ze zmíněných kmenů.

(Zdroje obrázků – Jezdec z kmene Cree: Traditional Music Channel)


Ohodnoť článek

Pro ohodnocení toho článku se musíš přihlásit.Komentáře

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený.

nádhera

díky moc..dlouho jsem hledal nějaký úvodní článek k indiánům.

Jsem rád, že se článek líbí. Věděl jsem, že to někdo dokáže ocenit 👍

Thunderbird

jinak Thunderbird byl i v The Gifted .

Autor článku

Tony Trojan
Tony Trojan
Redaktor

Kde nás najdeš