Agents of S.H.I.E.L.D., čtvrtá série: Virtuální realita

Agents of S.H.I.E.L.D., čtvrtá série: Virtuální realita

Seriály
4 / 5 100 0
12. leden 2021, napsal Ali

Čtvrtá série jde charakterizovat snadno – LMD, virtuální realita a spousta změn.

Agents of S.H.I.E.L.D., čtvrtá série: Virtuální realita

Jak se v mých článcích o Agents of S.H.I.E.L.D. často opakuje – je veliká škoda, že fanouškovská základna tohoto seriálu byla během vysílání jeho sedmi sérií poměrně malá (ačkoliv stačila na to, aby seriál udržela při životě). Zpětně si uvědomuji, jak seriál postupně eskaloval a stával se lepším a lepším, což se odráželo v jednotlivých sériích. Čtvrtá série byla za mě asi nejlepší, což je vzhledem k tomu, že jsem se na ni při opětovném sledování těšila asi nejméně, celkem paradox. Na druhou stranu jsem genialitu této série objevila a dokázala ocenit až zpětně.

Třetí sérii jsme opustili ve chvíli, kdy Lincoln zemřel, Daisy odešla, aby už nikomu ze svých milovaných neublížila, a Coulson najednou nebyl ředitelem. Vracíme se však v momentě, kdy je všechno jinak. Tým se rozdělil – May trénuje nové agenty, Coulson s Mackem představují mobilní tým, který řeší problémy v terénu, Fitz je v laboratoři a spolupracuje s doktorem Radcliffem a Simmonsová je sice v laboratoři, ale zároveň se dostává do vedoucí pozice.

Koho potkáme?

Z Coulsonova týmu se potkáme se všemi členy – jen u Daisy chvíli přemýšlíme a rozhodujeme se, jestli náhodou nezměnila stranu. Víceméně stálou členkou týmu se stává Elena „Yo-Yo“ Rodriguez, častěji se nám objevuje také doktor Holden Radcliffe, který to ovšem „koulí“ na všechny strany.

Nově se nám v týmu vyskytne ředitel Jeffrey Mace. Schválně používám slovo „vyskytne“, protože se jedná o postavu, která v této sérii i zemře. Dále se můžeme těšit také na AIDU, což je android asistentka doktora Radcliffa.

Jako s úplně novou postavou se seznámíme také s Robbiem Reyesem – Ghost Riderem. U něj se stále nedokážu rozhodnout, zda kope za tým spravedlnosti, nebo pomsty. Co vy, jak se na to díváte?

Co nás ve čtvrté řadě čeká?

V rámci čtvrté série se setkáme s Ghost Riderem (Robbiem Reyesem), Fitz s doktorem Radcliffem sestrojí LMD, které se vymkne kontrole, a podíváme se do virtuální reality, kde se setkáme s některými starými postavami. V S.H.I.E.L.D.u se odehrály velké změny. Původní Coulsonův tým se rozdrobil. Daisy odešla. Coulson s Mackem pracují v terénu, kde se kromě normálních misí věnují tajnému hledání Daisy. May se stala instruktorkou nových agentů, Fitz pracuje v laboratoři a spolupracuje s doktorem Radcliffem na novém projektu s názvem Konstrukce. Simmonsová je sice také v laboratoři, ale stala se ještě poradkyní nového ředitele v oblasti vědy a výzkumu.

V první části série nás zajímá především LMD AIDA, která se podle pokynů doktora Radcliffa (a následně s využitím Darkholdu) snaží sestrojit a ochraňovat Konstrukci. Bohužel své protokoly, byť přesně naprogramované, začne chápat trochu jinak obcházet je. Díky tomu postupně vymění značnou část týmu za jejich syntetické náhrady. Vědomí pravých agentů přesune do Konstrukce, kde pro ně připravila alternativní realitu. V reálném světě nechá akorát Daisy, kterou ještě nestihla vyměnit, a Simmonsovou, kterou v Konstrukci rozhodně nechce.

Ve druhé polovině se dostaneme do Konstrukce, kde je všechno jinak, než jak jsme zvyklí. Svět je veden a ovládán Hydrou s AIDOU (v Konstrukci ji znají jako Ophelii) v čele. S.H.I.E.L.D. je nelegální teroristická organizace operující ze stínů. Coulson je profesorem historie. May a Daisy jsou agentkami Hydry. Daisy navíc chodí s Wardem, který je v téhle alternativní realitě v kladném týmu. Mack je jen mechanik starající se o svou dcerku. Simmonsová je mrtvá. A Fitz? Ten prošel i charakterovými změnami – je z něj nemilosrdný, dominantní vědec, kterému každý říká Doktor. Navíc je druhou hlavou Hydry hned po Ophelii/AIDĚ. Jak říkám, všechno je jinak.

V této alternativní realitě se Daisy se Simmonsovou snaží dostat všechny členy svého týmu ven, do reality. Některé se jim podaří přesvědčit, jiné musí donutit, pro Macka si dokonce „musí“ dojít samotná Yo-Yo. Záchranou členů týmu z Konstrukce to ovšem nekončí. V naší realitě je nutné zbavit se AIDY a vyřešit problém týkající se dvojníků, LMD, kteří zde napáchají velké škody – jak na životech, tak ve veřejném mínění. Navíc nic nezůstane bez následků…

Jak jsem psala výše, až zpětně jsem dokázala docenit genialitu a propracovanost celé čtvrté série. Tentokrát totiž opravdu všechno souvisí se vším, všechno se vzájemně doplňuje a vyvažuje. Navíc je úžasné sledovat, jak by v praxi mohl vypadat efekt motýlích křídel. AIDA na začátku projektu Konstrukce změnila jednu věc, aby udržela May v klidu. A co přesně změnila? V Konstrukci změnila události v Bahrajnu, kdy May malé děvčátko zachránila. Bohužel následný efekt se dostavil v podobě úplně jiného uspořádání světa. Za mě osobně je čtvrtá série díky tomu všemu opravdový vrchol celého seriálu.

Kdo udělal největší pokrok?

Tentokrát se nedokážu zcela rozhodnout, kdo by si zasloužil výraznou zmínku, protože nějaký pokrok udělala většina našich hrdinů. Navíc je přece jen složité hodnotit vývoj postavy, když je polovinu série tato postava nahrazena svým LMD dvojníkem. Nicméně je důležité si uvědomit, že někteří si z Konstrukce odnesli větší následky než ostatní, ale tomu bych se raději věnovala až v dalším článku.

A co vy? Sledovali jste čtvrtou sérii Agents of S.H.I.E.L.D.? Co jste na ni říkali? Podělte se s námi o svůj názor v komentářích zde pod článkem, nebo na našem Facebooku.

(Zdroje obrázků: ComicBook, DenOfGeek, Marvel Fandom)


Ohodnoť článek

Pro ohodnocení toho článku se musíš přihlásit.Komentáře

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený.

Autor článku

Ali
Redaktor

Kde nás najdeš


PILSCO