10 věcí, které jste možná nevěděli o filmu Avengers (SPECIÁL)

10 věcí, které jste možná nevěděli o filmu Avengers (SPECIÁL)

Filmy
5 / 5 569 0
8. září 2020, napsal Nevka

Úvodní fázi budování vesmíru máme úspěšně za sebou, což znamená jediné. Můžeme se směle vrhnout na první týmovku, která v dějinách filmu nemá obdoby. Vzhůru na Avengers!

10 věcí, které jste možná nevěděli o filmu Avengers (SPECIÁL)

1. Znáte to. Když se ve filmech spustí nějaký zásadní odpočet – a nejčastěji to jsou bomby – čas se v tu chvíli stává dost relativním. Do odpálení nebezpečného zařízení zbývá například jedna minuta, ale ve filmu to reálně zabere mnohem více času. Navíc postavy většinou za „údajnou“ minutu stihnou tolik věcí, kolik by za ni v reálném světě nestihly ani zdaleka. To však není případ Avengers. V závěru filmu totiž pilot oznamuje, že do výbuchu bomby, která v tu chvíli směřuje na Manhattan, zbývají 2 minuty a 30 sekund (150 vteřin). A světe div se! Přesně tolik času uplyne v celkové stopáži filmu od oznámení až po samotný výbuch. A takovou preciznost prostě nesmíme opomenout.

2. Už je takovým standardem, že tvůrci do MCU ukrývají drobné odkazy na původní komiksy. A nejinak tomu bylo i v případě Avengers. Tentokrát je totiž hlavní helicarrier S.H.I.E.L.D.u oz­načen číslovkou 64. Tohle číslo můžete v průběhu film postřehnout hned několikrát, protože je náhodně rozmístěno po celé lodi. Jedná se tak o „menší“ poctu komiksu, ve kterém se v roce 1964 Avengers poprvé dali dohromady.

3. Při jednom souboji, který mezi sebou vedou Thor a Loki, se režiséru J. Whedonovi nezdála intenzita souboje mezi těmito dvěma postavami. Záběr se tak opakoval hned několikrát, ale Joss stále nebyl s výsledkem spokojen. Tom Hiddleston (Loki) tak nakonec souhlasil s návrhem, že ho Chris Hemsworth (Thor) udeří doopravdy, aby scéna získala potřebný elán a působila díky tomu mnohem lepším a intenzivnějším dojmem.

4. Ikonická potitulková scéna se shawarmou byla natočena až několik dní po slavnostní premiéře. Zajímavé na ní je mimochodem i to, že si v ní Chris Evans musí podepírat tvář tak, aby mu nebylo moc vidět do obličeje. V této době už totiž „nosil“ vousy, které byly nezbytně nutné pro natáčení jeho dalšího filmu. Musíme ale říct, že to zamaskoval mnohem lépe, než to zvládlo DC o pár let později se Supermanem a jeho „Justice League“ knírkem.

5. V poslední době jsme si museli zvyknout, že praktické efekty jsou pomalu ale jistě nahrazeny CGI. V případě tohoto filmu však můžeme sledovat hned několik scén, které jsou precizně natočeny „postaru“. Mezi jednu z těchto scén patří například dopady leteckých útoků na východní 9. ulici v centru Clevelendu. Vedoucí týmu speciálních efektů Dan Sudick zde využil „služeb pyrotechniky“, aby scéna vypadala co možná nejreálněji. Celá sekvence obsahovala celkem 28 explozí, které se řetězově šířily ulicí tak, aby simulovaly právě onen letecký útok. Aby toho ale nebylo málo, byly do této scény povolány i kaskadérské týmy, které mezi výbuchy musely synchronizovaně kličkovat a vytvořit tak dojem opravdového zmatku a chaosu. Když navíc doplníme informaci, že na place bylo dalších 14 aut, které pyrotechnici rozdělili pracovně na „explodující“, „převrácená“ a „vystřelená“ auta, pak je vám asi jasné, že natočit takovou scénu nebyla žádná sranda. Štábu se to však povedlo dokonale načasovat, a tak bylo vše natočeno na jeden záběr a bez jediné chybičky.

6. Původně se plánovalo, že se v Avengers objeví i malý odkaz na film The Amazing Spider-Man. Na pozadí panoramat New Yorku se totiž měla mimo jiné rýsovat i budova firmy Oscorp. A proč se tak nakonec nestalo? Důvod je docela úsměvný. Celý plán totiž ztroskotal na tom, že designér J. Michael Riva nestihl vzhled mrakodrapu dokončit dostatečně brzo na to, aby ho tvůrci Avengers stihli zakomponovat do filmu. První náznaky existence Spider-Mana v MCU tak vzaly za své a fanoušci si museli ještě pár let počkat.

7. Původní sestřih Avengers měl stopáž dlouhou přibližně 3 hodiny. Nejvýraznějšího „rozšíření“ se v ní měl dočkat příběh Captaina Americy, který se „horko těžko“ snažil adaptovat na náš moderní svět. A jelikož víme, jak to se Stevem a jeho snahami o začlenění chodí, mohla to být slušná zábava. Že by po vzoru „Snyder cutu“ vzniklo další hnutí, které by požadovalo zveřejnění této verze? To asi nehrozí. Ale zkusit to můžeme. #realesetheRo­gerscut

8. Chitauri se sice tváří jako kompletně smyšlená mimozemská rasa, ale zajímavostí je, že jejich jméno pochází z reálné mytologie „Zulu“. Když se navíc podíváme na jeden z dostupných překladů, můžeme zjistit, že toto slovo znamená něco ve stylu „hadí rasy přicházející z nebes“. Sice nevíme, jestli si lidé chitauri takhle svého času představovali, ale za nás musíme říct, že je to celkem výstižné.

Bonusy:
1. Proslýchá se, že se Jeremy Rennner stal s 23 vystřelenými šípy nejaktivnějším filmovým lukostřelcem této doby. Žádná jiná postava údajně nevystřelila v jednom filmu (k roku 2012) více šípů než on. Těžko říct, jestli třeba Legolas v prodloužené verzi některého dílu Pána prstenů nestřílel vícekrát, ale díky této informaci vzniká celkem povedená výzva. Až příště narazíte na snímek, kde je protagonista filmu lukostřelec, zkuste si spočítat, kolik šípů v průběhu filmu vystřelí!

2. I přes to, že má Scarlett Johansson ve filmu ruský dialog, sama tímto jazykem nemluví. Svou repliku se učila foneticky (čili jen nazpaměť podle zvuku) a na place jí přitom pomáhala učitelka ruština, která jí radila, jak správně vyslovovat. Ve finále to tak asi vypadalo jako v hodinách němčiny na střední. Neumíte sice pořádně složit větu, ale když už se musíte německy omlouvat, že shodou okolností už popadesáté nemáte učebnici, tu jednu „repliku“ si prostě zapamatujete. Ať žije „Entschuldigen Sie mich bitte, ich habe das Buch vergessen.“!

Poznámka autora: Písemná správnost posledního výroku není zaručena!

Věděli jste všechno nebo vás nějaká z informací překvapila? Pokud víte o něčem, co sami považujete za méně známé, nezapomeňte se s námi o to podělit v komentářích pod článkem nebo na Facebooku!


Ohodnoť článek

Pro ohodnocení toho článku se musíš přihlásit.Komentáře

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený.


PILSCO