Hledá se hrdina! Značka: domácí výroba!

O cosplayi už jsme se párkrát zmínili, ale vždy jen okrajově a takříkajíc pro nakousnutí. Nyní se na „fenomén“ českých cosplayerů podíváme blíže. Vybrat si z nepřeberného počtu hrdinů z české kotliny byl úkol téměř nadlidský. Nakonec, dle zásady „dámy mají přednost“, jsem se rozhodla oslovit cosplayerku Tynu (Tyna Cosplay & Art). Uchvácena jejím zpracováním kostýmu Black Cat i okouzlujícím vystupováním jsem ji pro vás vyzpovídala v krátkém rozhovoru.


Marvel Cz/Sk: Pro začátek, jak dlouho se cosplayi věnuješ a jak ses k němu vůbec dostala?

Tyna: Cosplayi se věnuji cca 8 let, ale v té době mi bylo nějakých 13 let a cosplaye se dělaly spíš stylem „co najdu ve skříni“. K tomuto koníčku jsem se dostala přes spolužačku, která se mnou sledovala anime. Věděla, že se v Praze pořádají anime srazy, kam lidé chodí oblékaní jako postavy z anime a her, tak překecala mě a ještě mojí nejlepší kamarádku, abysme šly s ní.

Marvel Cz/Sk: Osm let je poměrně dlouhá doba, a když se podíváme na tvou stránku, je vidět, že tvé cosplaye mají velmi široký záběr. Který z nich je tvůj nejoblíbenější? Máš nějakou srdcovku?

Tyna: Můj nejoblíbenější bude asi Harley Quinn ze hry Batman: Arkham Knight. Jsem velká fanynka Batmana, jak komiksů, tak her, a když jsem viděla trailer, bylo mi úplně jasné, že tenhle cosplay musím udělat. Pracovala jsem na něm s mojí mamkou a i po dvou letech, co tento cosplay mám, ho stále nosím na akce, upravuji ho a předělávám.

Marvel Cz/Sk: Tvoje Harley Quinn je podle mě výborná už jen proto, že to není ta filmová, které se zlehka přemnožily. Neodolám malému popíchnutí - na takový cosplay přece jen nestačí pouze šatičky, ale důležitý je celkový dojem. O hercích je známo, že se do své role často vžívají a pilují hraný charakter. Jak to máš ty? Vžíváš se do cosplaye nádherným šílenstvím Harley Quinn či trénuješ elegantní, téměř baletní pohyby Black Cat?

Tyna: Samozřejmě se snažím alespoň trošku vžít do dané postavy, hlavně v Harley je to zábava. Poskakuji si kolem, směju se, čas od času zařvu na Batmana. S Black Cat je to už trošku těžší. Já totiž opravdu nenávidím výšky a na podpatcích umím tak nějak existovat. Ale snažím se na sobě nic nedat znát, chodit rovně s vypnutým hrudníkem a našlapovat ladně, a pokud mě někdo poprosí, zda můžu vylézt tam a tam kvůli fotce, zachovám se jako dáma, usměju se a pokusím se si u toho nezlomit nohu.

Marvel Cz/Sk: Právě kvůli tvé, dle mého názoru absolutně rozkošné, Black Cat jsem tě oslovila. Marvel Universe je žen plný a nabízí se otázka - proč právě Black Cat? Co tě právě na ní okouzlilo natolik, že ses rozhodla ji cosplayovat?

Tyna: Když jsem si vybírala cosplay z Marvel Universe, nejdříve jsem se vůbec nemohla rozhodnout. Pak jsem si ale vzpomněla, že jako malá jsem koukala na Fox Kids, kde každý večer dávali kreslený seriál Amazing Spider-man. Poté jsem začala pátrat po jejím příběhu a velice mě oslovilo, jak silná žena to vlastně je. Dokázala se vyrovnat se znásilněním a poté dokázala otevřít své srdce Peterovi. Jsem docela citlivka a tohle mě opravdu chytlo.

Marvel Cz/Sk: Líbí se mi tvůj přístup - znát historii, příběh, osobnost a pak se teprve pustit do cosplaye. Stavěla ses tak k výběrům cosplayů od počátku nebo jsi k tomu dospěla až časem?

Tyna: Od počátku ne. Dříve jsem si vybírala postavy hlavně podle náročnosti. Momentálně se snažím učit s novými materiály, takže to v tom už nehraje až takovou roli, ale vždy je důležité zvážit, zda se ta postava ke mně hodí, jestli moje tetování budou rušit cosplay, nebo jestli je postava oblečená tak, aby je všechny zakryla. A jako většina žen, potřebuji mít pocit, že mi to bude slušet.

Marvel Cz/Sk: Pokud je mi známo, mezi cosplayery platí takové nepsané pravidlo, že cosplay by měl mít co největší podíl vlastní invence - u tebe víme, že tomu přesně tak je. Když se podíváme na ostatní cosplayerky, byla bys schopna ze své pozice přece jen té už zkušenější říci, jakých největších chyb se dopouštějí při výběru či přímo výrobě cosplaye? A co bys doporučila nováčkům, kteří by se do cosplayerské komunity rádi začlenili?

Tyna: Vždy ráda pomůžu, pokud je ta možnost. Nejsem sice přeborník v šití ani v armorech, ale taky jsem se s tím seznamovala a ráda poskytnu své znalosti, pokud je o ně zájem. Největší chyba, které se spousta lidí dopouští, je, že se bojí se ptát. A to je zároveň i má rada pro nováčky. Nebojte se a ptejte se. My vám hlavu neukousnem. Samozřejmě, ne vždy vám můžeme nadiktovat přesný postup, jak určitou věc vyrobit, ale můžeme poradit materiály, jaké barvy jsou nejlepší, kde objednávat dobré paruky atd.

Marvel Cz/Sk: Když už se rozpačitý a stydlivý nováček rozhodne oslovit zkušenějšího cosplayera, kde na takového nejsnáze narazí? Zmiňovala jsi akce, na kterých se vyznavači cosplayů, schází a mě by zajímalo, které z nich například navštěvuješ ty osobně, případně kterou z takovýchto akcí máš nejraději, ať už kvůli atmosféře nebo pro kvalitu "zúčastněných" cosplayů?

Tyna: Nejvíce cosplayerů je možno vidět v Brně na Animefestu. Dle mého názoru je to momentálně nejlepší akce, kterou jsem v České republice navštívila. Je báječně organizovaná a kvalita cosplayů je tam s každým rokem vyšší a vyšší. Také mám ráda Akicon a Pragoffest. Ovšem nováčkům doporučím si užít akci, program, okukovat cosplayery a sbírat na ně kontakty. Je lepší, když někoho kontaktují třeba přes FB stránku, protože je pak více času na odpověď, můžou se rovnou zaslat tutoriály a hlavně je na to více klidu, než na akci, kde většinu cosplayerů tahají fotografové někam na fotky.

Marvel Cz/Sk: Nejmenovala jsi Festival fantazie, který nás čeká z kraje prázdnin a jako správný šťoura se ptám - proč ne? Nemálo cosplayerů ho považuje za své „hájemství“.

Tyna: Ráda bych se tam jednou podívala, ale zatím mi to nikdy nevyšlo. Když jsem byla student, nebyly finance a teď když jsou finance, ten čas nějak není. A možná v tom taky hraje trošku roli to, že já moc nemusím teplo a slunce, takže se v létě snažím tak nějak přežít.

Marvel Cz/Sk: Při navštěvování takových akcí má člověk spoustu možností srovnání, setkala ses s cosplayerem či cosplayerkou, kteří by tě svým kostýmem uchvátili natolik, že bys o nich dokázala prohlásit "ano, tohle je ten TOP"? Nabízí se i otázka, jestli ses setkala i s cosplayem, který se ti z hlediska provedení či prezentace protivil, ale v tomhle případě pochopím zamlčení odpovědi ať už z důvodu korektnosti či hrozící obsáhlosti.

Tyna: Ano, setkala. Je to více cosplayerů, ale jsou pro mě TOP nejen díky jejich skvělým výtvorům, ale hlavně jsou to skvělí lidé, kteří mi vždy ochotně poradí a můžu si s nimi i jen tak pokecat. Jsou to Germia, Ali, Ketrin a Tanakht. Do svých neskutečných cosplayů dávají opravdu veliké úsilí, preciznost a hlavně kus své duše. A někdo kdo se mi protivil? To asi ani ne, ale na jedné akci byl Deadpool, který mi při focení šáhl na prso, tak jsem mu vrazila lehkou facku.


Touto odpovědí a následným smíchem jsme rozhovor zakončily. Hovořit s Tynou na téma cosplayeři a jejich cosplaye bylo jedním slovem báječné. I dnes, kdy hrdinové i padouši ze stránek komiksů slaví doslova boom, řada fanoušků považuje oblékání kostýmu za fandování pro pošuky, kdy láska ke kánonu přechází v obsesi. Vážení, jste na omylu! Správný cosplayer není ničím míň, než SRDCAŘEM a kostým oblíbeného hrdiny, který obléká, je možné považovat za revival původní postavy. Ruku na srdce, každý z nás alespoň jedinkrát zatoužil chytit nějakého toho grázla do Spider-manovy sítě nebo si hodit vibraniovým frisbeečkem na pohybující se cíl. Být cosplayerem znamená si tenhle sen splnit a alespoň na chvíli být někým, kým jste toužili být.
Samo téma cosplaye přímo vybízí k pokračování a právě to hodlám provést! Jakožto první zpovídaná v rámci této rubriky dostala Tyna možnost nominovat dalšího cosplayera, který by si zasloužil naši a tím pádem i vaši pozornost. Kdo a v jakém cosplayi to bude, se dozvíte příští týden.

Odkaz na vlastní stránku Tyna Cosplay & Art zde:
https://www.facebook.com/tynacosplay/


Mia

Comments (0)