Hledá se hrdina! Značka: Tým potřebuje velitele!

Pokud by česká cosplayerská „obec“ měla někomu poděkovat za svou (re)prezentaci, pak je tím dotyčným právě Jorssk.

Marvel Cz/Sk: Oba cosplayeři, které už jsme zpovídali, o tobě hovořili jako o takovém učiteli, který je ke cosplayi, jak ho dělají nyní, vlastně přivedl a Frank zmínil zajímavou věc, a sice tvůj lví podíl na založení skupiny Czech Marvel Cosplay. Mohl bys nám průběh vzniku této skupiny trochu přiblížit?

Jorssk: To bylo tak - hodně se o tom mluvilo, lidé s kostýmy přibývali a tak jsem si řekl, že by bylo fajn tomu všemu dát někde zázemí, abysme byli pohromadě, sdíleli fotky, případné akce a photoshooty. Nikdo se k tomu neměl a tak jsem to tedy udělal já. Jelikož mám s nějakými těmi kostýmovými skupinami zkušenosti a též s pořádáním různých akcí, nebyl to pro mě zase tak velký problém.

Marvel Cz/Sk: Když je řeč o pořádání akcí, o jakých je přesně řeč? Jde výhradně o cosplayerské záležitosti?

Jorssk: Přesně tak, jde o akce, kde najdou uplatnění naše kostýmy. Jak již Frank zmiňoval ve svém rozhovoru, byli jsme například na koncertu Pražského Filmového Orchestru, kde hráli hudbu ze superhrdinských filmů. Často jsme taky dělali ony společné kostýmové návštěvy kina. Mimochodem, rád bych něco takového udělal i u blížících se Guardians of the Galaxy vol. 2. Nebo jde o srazy na různých conech, kdy děláme společná focení. Občas nás kontaktují pořadatelé nebo firmy, zdali bysme jim někam nezašli na promo akci. Každopádně akce v naší skupině může zakládat kdokoliv, nemusím být vždy pořadatelem já. Jako skupina jsme také několikrát zavítali do "Film Legends Musea" (unikátní muzeum v Poděbradech, jehož exponáty jsou výlučně předměty filmového/komiksového/pohádkového charakteru, pozn.).

Marvel Cz/Sk: Zavítal jsi ty sám nebo případně celá skupina či její část na nějakou zahraniční akci? Mám na mysli oficiální akci, případně con s masivnější účastí cosplayerů či veřejnosti.

Jorssk: Jako celá skupina jsme nikde nebyli. Já osobně jsem byl na Londýnském Comic Conu jakož to Steampunk Tony Stark. Byl to takový nenáročný kostým na převoz a navíc lepší volba než můj Star-Lord, jelikož to bylo v době, kdy v zahraničí jeho cosplay frčel a na takovýchto conech patřil k těm kostýmům, kterých tam bylo nejvíce (aktuálně tam pro změnu zase frčí Harley Quinn). Kupodivu tady v ČR ho snad stále mám jen já. Samozřejmě jsem byl i na jiných akcích, ale ne s Marvel kostýmem. Rád bych taky zavítal do Ameriky na Comic Con, je to takový můj životní sen, ale je to šíleně nákladné. Už šetřím, takže to možná dokonce i vyjde.

Marvel Cz/Sk: Pokud se nemýlím, byl jsi to právě ty, kdo zavítal do pořadu „Hrajeme s Alim“ (dnes už „Aliho parťáci“), kterak k tomu došlo?

Jorssk: Jimbo, který moderoval FF cosplay, též spolupracuje s Alim a měl za úkol oslovit nejzajímavější kostýmy, zdali by do onoho pořadu nezašli udělat rozhovor. Upřímně, když jsem na to kývl, vůbec jsem netušil, o jaký pořad se jedná, nikdy jsem ho neviděl, ani nesledoval. Faktem však zůstává, že mě pak v kostýmu Star-Lorda několikrát na ulici zastavili mladí kluci s tím, jestli nejsem ten, co byl v „Hrajeme s Alim“. Takže to mělo asi i nějaký dopad.

Marvel Cz/Sk: Byla to tvoje první spolupráce s autory regulérního televizního pořadu?

Jorssk: S kostýmem z Marvelu ano, co se týče mě, jakožto osoby, tak ne. Vzhledem k tomu, že nevlastním kostým jen z tohoto universa, tak přicházím do kontaktu s médii celkem často, ať už je to televize, tisk či dokonce rádio.

Marvel Cz/Sk: Rádio? To mě zajímá! Sem s detaily!

Jorssk: To mě kontaktoval jednou jeden reportér, že dělají speciál na téma Star Wars, bylo to zrovna v době Epizody 7 – tuším, že se jednalo dokonce o Český rozhlas. Co však bylo zajímavé, že po mně nechtěli rozhovor o kostýmech, ale o figurkách. Mým druhým koníčkem krom cosplaye je sbírání akčních figurek a troufám si říct, že jsem jedním z největších sběratelů v ČR (alespoň co se Star Wars action figurek týče). Onen reportér ke mně přímo přišel domů, aby naživo viděl moji sbírku, a tam jsme onen rozhovor spáchali.

Marvel Cz/Sk: Takže se o tobě dá říci, že jsi vlastně ostřílený veterán. Spolupráce na cizím pořadu je jedna věc, jak jsi na tom s vlastními projekty? Zvažoval jsi někdy pořad kupříkladu ve spolupráci s celou skupinou Czech Marvel Cosplay? Přece jen v současné době je pro takový projekt ideální živná půda...

Jorssk: Tak já už asi přes pět let vlastním Youtube channel "Jorssk's_Czech Reviews", kde se věnuji tedy hlavně recenzím figurek, filmů a občas reportážím z akcí, také přispívám do Komiksáře od Crew, který vychází též na youtube a jednu dobu jsme s kamarádem natáčeli i (na české standarty) poměrně kvalitní webseriál. Takže další pořad jsem aktuálně nezvažoval, už jen díky tomu, že bych se mu neměl čas věnovat.

Marvel Cz/Sk: Myslím, že v tomhle případě je to zcela pochopitelné. Upřímně, nestačím žasnout nad tvou činorodostí a nezbývá než se zeptat - jak ses k takovému záběru dopracoval? Čím by měl člověk začít, aby mohl následovat tvoje kroky?

Jorssk: No, já vždycky říkal, že jsem geek a nestydím se za to. Taky mě hodně naučili ostatní lidé ve fandomu. Býval jsem dosti introvert a na cony jsem nechodil. To se změnilo na SConu 2008 (nyní již StarCon), kam mě přivedl kamarád "Drom" se kterým jsme hrávali MMORPG Star Wars Galaxies. Tam jsem se seznámil s člověkem jménem Radek Kříž, ve fandomu známém jako "Tarkin", a ten mě dostal mezi ostatní, kteří byli ochotni mi s čímkoliv pomoct a poradit. Tím, že mi vždy říkal, že na to mám a že ten kostým jednou budu mít, jsem se odhodlal k tomu začít pracovat i na těch složitějších kostýmech, které jsem celý život chtěl a nakonec jsem je i udělal. Takže podle mě je důležité si věřit a jít za svým snem, za tím, co vás baví a rozhodně se toho držet.

Marvel Cz/Sk: Když je řeč o složitých kostýmech, které ze své "garderoby" považuješ za řekněme malé osobní vítězství? Máš nějaký cosplay, na který jsi obzvlášť hrdý?

Jorssk: Určitě jsem nejvíce hrdý na Janga Fetta ze Star Wars, od malička to byl můj sen, mít tuhle zbroj. Dělal jsem na ní mnoho let. Bylo to náročné jak finančně tak i časově. Ale vyplatilo se to, nyní je do puntíku přesná se svojí filmovou předlohou. Druhým kostýmem je pak asi Star-Lord, ale s ním stále nejsem dostatečně spokojený, je tam plno věcí které bych předělal nebo upravil.

Marvel Cz/Sk: A prozradíš nám, které to jsou? A při té příležitosti, proč sis z Marvel universe vybral právě Star-Lorda? Čím ti právě on natolik imponoval?

Jorssk: Rozhodně bych rád novou helmu, menší variantu, která by mi sedla více na obličej. Je sice fajn, že tuhle pouze nasunu na hlavu, ale tvoří to ten efekt, že některým lidem může připadat v porovnání s předlohou příliš obří. Nová se bude skládat z několika částí, které do sebe půjdou zacvaknout. Dále bych upravil chrániče na nohy, byly by lepší z opravdu tvrdé a pevné kůže, aby na ně šly přichytit trysky, které mi stále chybí. K otázce, proč jsem si vybral zrovna Star-Lorda. Je to asi první filmová/seriálová postava, se kterou jsem se dokázal ztotožnit. Takhle bych nějak fungoval já, kdybych mohl létat po vesmíru mezi planetami. Nezávislý žoldák, který dělá, že je drsňák a přitom má dobré srdce...a je s ním sranda.

Marvel Cz/Sk: Je pravda, že je na něm něco naprosto kouzelného a člověk ho nedokáže nemít rád. Máš v záloze nějaký další marvelovský charakter, ať už ve fázi plánování, zhotovení, nebo jen nápadu?

Jorssk: Mám rozpracovaného Ant-Mana, ne však toho filmového. Bude vycházet z komiksu a animovaného seriálu, ale bude dosti upravený, aby vypadal v reálu lépe. Takže spíše taková moje vlastní verze. Pak je mým snem někdy konečně udělat zbroj Iron Mana, ale stále je to ve hvězdách, nějak není čas.

Marvel Cz/Sk: Což mě přivádí k otázce - co se týče inspirace pro tvorbu marvelovských kostýmů, upřednostňuješ komiksy nebo filmy?

Jorssk: Jak kdy, filmové se mi většinou líbí více, ale jsou i daleko komplexnější. Většinou je to vždy o kompromisu, co se mi více líbí, jak by to na mně vypadalo a na kolik by to vyšlo.

Marvel Cz/Sk: Ráda bych se krátce vrátila k tvé účasti na londýnském Comic Conu. Nejednoho fanouška nejspíš bude zajímat, jestli se ti podařilo se setkat s některou ze známých tváří marvelovských filmů či seriálů.

Jorssk: Samozřejmě jsem se s nějakými celebritami setkal, ale s těmi z Marvelu, hmm...vlastně ano! S Rayem Parkem u baru na hotelu, ten hrál Toada v prvním X-Men filmu. S ostatními jsem bohužel zatím neměl tu čest, moc na ty Evropské Comic Cony nejezdí nebo jsme se třeba minuli, že byli zrovna na akci, co se konala týden po tom. Což mě celkem mrzí, ale snad se to jednou napraví, doufám, že třeba v té Americe. Rád bych potřásl rukou Stanovi Lee, ale s jeho zhoršujícím se zdravotním stavem se teď hodně bojím, že ve finále už k tomu nedojde.

Marvel Cz/Sk: Děsím se okamžiku, kdy bude celý fanouškovský svět vědět, že k jeho slavnému cameu v dalším marvelovském filmu už nedojde. Pokud to přece jenom stihneš, potřes mu rukou i za celou redakci.

Jorssk: Určitě provedu!

 

Rozhovor s Jorsskem ve mně zanechal velmi příjemný pocit, ten z části způsobilo mimořádně sympatické vystupování zpovídaného (až jsem si v duchu říkala, jestli jsou opravdu všichni cosplayeři tak přátelští a milí nebo mám prostě jenom štěstí na ty „hodné“), ale zejména vědomí, že skutečně existuje někdo, kdo dokázal svůj život přizpůsobit tomu, co ho doopravdy baví a naplňuje. Ruku na srdce, kolik z nás si něco vysnilo a s odůvodněním „že to stejně nepůjde“ (nebo hůř, s odkazem na obligátní poznámku o penězích a „skutečné práci“), se na to něco vykváklo ještě dřív, než alespoň maličko zkusilo štěstí? Víc než půlka? Tři čtvrtě? Víc než 90 %? Pokud bych si mohla přát, aby vám tento rozhovor přinesl něco víc než trochu počtení k odpolední kávě, přála bych si, aby přinesl inspiraci. Píle, vůle, nadšení – mějte tohle a máte všechno. Nebo alespoň tak pestrý a nuděvzdorný život jako Jorssk.

 

Odkaz na Jorsskovu vlastní stránku:

https://www.facebook.com/JorsskReviews/

Autoři přiložených fotografií: Štepán "Shepard" Drašťák, Sandra "San" Lanczová, Martin "Jekkyl" Řehánek, David "Denerog" Novotný, Skiu Photo

Comments (0)